Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-21, 16:45 Autor: Piotr Wójtowicz

Droga wojewódzka 414 w Lubrzy oddana do użytku. Przecięcia wstęgi nie było. "Wybudowaliśmy coś na kształt obwodnicy... pomnika przyrody"

Wojewódzka 414 w Lubrzy oddana do użytku [fot.ZDW]
Wojewódzka 414 w Lubrzy oddana do użytku [fot.ZDW]
Wojewódzka 414 w Lubrzy oddana do użytku [fot.ZDW]
Wojewódzka 414 w Lubrzy oddana do użytku [fot.ZDW]
Wojewódzka 414 w Lubrzy oddana do użytku [fot.ZDW]
Wojewódzka 414 w Lubrzy oddana do użytku [fot.ZDW]
Wojewódzka 414 w Lubrzy oddana do użytku [fot.ZDW]
Wojewódzka 414 w Lubrzy oddana do użytku [fot.ZDW]
Prezentacja zezwolenia na użytkowanie DW 414 w Lubrzy [fot.P.Wójtowicz]
Prezentacja zezwolenia na użytkowanie DW 414 w Lubrzy [fot.P.Wójtowicz]
Droga wojewódzka 414 w Lubrzy oddana do użytku. Zakończono przebudowę drogi między Białą a Prudnikiem. Za blisko 30 mln złotych wymieniono 4 kilometry nawierzchni, a obok alei lipowej wybudowano dwukilometrową drogę. Powstała także 6-kilometrowa trasa dla rowerów. Taka forma inwestycja została wymuszona bytowaniem pachnicy dębowej, która jest pod ochroną. Rok po rozpoczęciu inwestycji w urzędzie marszałkowskim bez przecinania wstęgi drogę oddano do użytku kierowcom.
Wicemarszałek Szymon Ogłaza na konferencji prasowej przedstawił pozwolenie na użytkowanie i zapewnił, że od teraz można oficjalnie korzystać z remontowanego odcinka trasy 414.

Ta budowa ma 10-letnią historię. Po stwierdzeniu obecności pachnicy dębowej zastanawiano się, co zrobić, by nie naruszać unijnych przepisów środowiskowych. Ostatecznie zdecydowano się na budowę obwodnicy obok pomnika przyrody, a między drzewami wytyczono drogę dla rowerów. Całość kosztowała 30 mln złotych.

Dzisiaj Bartłomiej Horaczuk, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich przekonywał, że wycięcie drzew po jednej stronie i poszerzenie drogi pochłonęłoby podobne koszty. - Wówczas pas musiałby zostać poszerzony o ścieżkę rowerową i również należałoby wykupić grunt - zaznacza.

Za wykup gruntów pod budowę nowej zapłacono około miliona. Drogę dla samochodów i rowerów oddzieli kilkudziesięciometrowy pas upraw. Wicemarszałek Szymon Ogłaza zachwala jakość wykonania robót - Powstała bardzo atrakcyjna ścieżka rowerowa, która uwypukla atrakcyjność przyrodniczą alei lipowej.

- Wybudowaliśmy coś na kształt obwodnicy, tylko nie miasta, ale pomnika przyrody - uzupełnił Tomasz Kędzior, prezes firmy Drogbud. - Budowa ścieżki rowerowej obok lip, w których mieszka owad także nie było proste, ponieważ jest on pod ochroną.

- Ogromna większość pieniędzy na tę inwestycje pochodzi z budżetu Unii Europejskiej i skoro z nich korzystamy to musimy się stosować do regulacji prawnych a te stanowią że pachnica dębowa jest pod ochroną - argumentuje wicemarszałek Ogłaza.

Dodajmy, że oprócz przebudowy 6-kilometrowego fragmentu na odcinku Biała - Prudnik przebudowano 3 skrzyżowania i wykonano ścieżkę rowerową niemal tej samej długości. Ta inwestycja sprawiła, że powstał prawie 15-kilometrowy ciąg rowerowy, który połączy Prudnik z Moszną.
Aleja Lipowa oficjalnie otwarta

Wiadomości z regionu

2020-02-17, godz. 11:00 W Opolu ruszyła kampania na rzecz przekazywania 1% podatku organizacjom pożytku publicznego Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu przekonuje, że 1 procent to wbrew pozorom nie jest mało. » więcej 2020-02-17, godz. 11:00 Urząd w Leśnicy do rozbiórki. Powód: azbest w ścianach i dachu Urząd gminy Leśnica zmieni siedzibę. Zamiast tymczasowego baraku wybudowanego w latach 70., urzędnicy będą mieli do dyspozycji budynek, w którym jeszcze niedawno… » więcej 2020-02-17, godz. 10:26 Skakał po samochodach w centrum miasta. Był pijany Pijany wandal niszczył samochody w centrum Kędzierzyna-Koźla. Dzięki szybkiej reakcji przypadkowych świadków oraz policji, został zatrzymany zanim uszkodził więcej… » więcej 2020-02-17, godz. 10:00 Nie ma pieniędzy na uprzątnięcie chemikaliów ze starego kurnika w Otmicach. Może uda się uporządkować otoczenie Gmina Izbicko nie ma pieniędzy na usunięcie odpadów zgromadzonych w starym kurniku w Otmicach, ale trwają starania, żeby posprzątać choć te śmieci, które są wokół… » więcej 2020-02-17, godz. 08:15 Nowy etap przebudowy nyskiego śródmieścia. Od poniedziałku nie przejedziemy ulicą Kolejową Od poniedziałku (17.02) kierowców czekają kolejne zmiany organizacji ruchu w centrum Nysy. Tym razem, drogowcy zamkną dla samochodów ulicę Kolejową, która przez… » więcej 2020-02-16, godz. 17:30 TSKN obchodzi swój jubileusz w Gogolinie. "Przez 30 lat zmieniło się bardzo wiele" Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim obchodzi 30-lecie istnienia. 16 lutego 1990 roku w Gogolinie z inicjatywy Johanna Krolla powstało stowarzyszenie… » więcej 2020-02-16, godz. 17:00 "Jednocześnie podziwiamy samochody i pomagamy". W Opolu zorganizowano zbiórkę pieniędzy dla małej Tosi Spot motoryzacyjny, występy i licytacje - to między innymi przygotowano dzisiaj (16.02) w domExpo w Opolu dla Tosi Wiśniewskiej, która cierpi na rdzeniowy zanik… » więcej 2020-02-16, godz. 15:00 Mobilna aplikacja zachęci do poznawania atrakcji pogranicza. To wspólna inicjatywa powiatu nyskiego i Zlatych Hor Powiat nyski we współpracy z czeskimi Zlatymi Horami, chce skuteczniej zachęcać do odkrywania walorów pogranicza, a jednocześnie zwiększyć integrację mieszkańców… » więcej 2020-02-16, godz. 12:30 Mieszkanki województwa opolskiego mogą korzystać z bezpłatnych badań prenatalnych Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu zaprasza kobiety w ciąży na bezpłatne i nieinwazyjne badania prenatalne. Przeznaczone są dla… » więcej 2020-02-16, godz. 12:00 Szkoła ma nowy sprzęt dzięki patronowi klas elektrycznych Tauron Dystrybucja S.A., patron klas elektrycznych w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu, po raz drugi przekazał sprzęt do pracowni… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »