Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-16, 20:50 Autor: Monika Matuszkiewicz

Gala wręczenia nagród 17. Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego "Karpik 2019". Grand Prix dla Macieja Trzepałki [ZDJĘCIA]

Międzynarodowy Konkurs Rysunku Satyrycznego "Karpik 2019" [fot.M.Matuszkiewicz]
Międzynarodowy Konkurs Rysunku Satyrycznego "Karpik 2019" [fot.M.Matuszkiewicz]
Międzynarodowy Konkurs Rysunku Satyrycznego "Karpik 2019" [fot.M.Matuszkiewicz]
Międzynarodowy Konkurs Rysunku Satyrycznego "Karpik 2019" [fot.M.Matuszkiewicz]
Po raz 17. nagrodzono laureatów Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego "Karpik 2019". W tym roku 125 rysowników z 24 krajów nadesłało 206 prac. Jury już 4 października wyłoniło 17 najlepszych, dzisiaj (16.11) w Ośrodku Kultury w Niemodlinie wręczono nagrody.
- Co roku tematem przewodnim są karpie, ryby, połowy, wędkarze, dlatego rysownikom jest trudno zmierzyć się z tematem, bo muszą stworzyć taki rysunek, którego jeszcze nie było - mówi Michał Graczyk, pomysłodawca konkursu. - Musi być to w inny sposób podane, nie już z tą wędką, rybą, bo przesyłanie takich prac, to już archaik. Trzeba szukać czegoś innego, jakiejś innej legendy, stworzyć coś innego, żeby przedstawić ten trudny temat.

Główną nagrodę - Grand Prix, otrzymał Maciej Trzepałka.

- Rysunek przedstawia rybę i gitarę z naciągniętą struną. Jest na ciemnym tle, a z boku przepływają maleńkie rybki, całkowicie obojętne wobec tego, co się zdarza i dzieje w ich bezpośrednim sąsiedztwie - mówi Maciej Trzepałka, zdobywca Grand Prix.

Nagrody główne otrzymali: Sławomir Łuczyński, Sławomir Lizoń i Konstantin Kazanchev
z Ukrainy. Nagrodę Specjalną Dyrektora Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie otrzymała Magdalena Wosik. Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego trafiły do Henryka Cebuli, Wiesława Lipeckiego i Janka Janowskiego.

Nagrody Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Opolu: I nagroda - Paulina Kopestyńska, II nagroda - Tomasz Niewiadomski, III nagroda - Bretislav Kovarik z Czech.

Nagroda Zamku w Mosznej trafiła do Dariusza Dąbrowskiego.

Wyróżnienia honorowe (dyplomy): Leily Salimi Davil z Iranu, Makhmudjon Eshonkulov z Uzbekistanu, Paweł Kuczyński, Sławomir Makal, Sergey Sichenko z Izraela.

Wręczeniu nagród towarzyszyła część artystyczna. Licznie przybyłą publiczność zabawiał kabaret Czesuaf. Otwarto też wystawę prac konkursowych i odsłonięto kolejne tablice na Ścianie Satyryków. Było też coś dla ciała - degustacja dań z karpia.
Michał Graczyk
Maciej Trzepałka

Wiadomości z regionu

2019-12-08, godz. 20:55 Strategia imigracyjna przedmiotem Niedzielnej Loży Radiowej W naszym regionie systematycznie rośnie zapotrzebowanie na pracowników, ale maleje liczba chętnych do podjęcia pracy. Opolscy politycy w dzisiejszej (08.12) Niedzielnej… » więcej 2019-12-08, godz. 20:41 Mariusz Żmuda Kierowcą Roku Opolszczyzny w Świątecznym Pucharze Forda W Opolu odbywał się dziś (08.12) Świąteczny Puchar Forda, który zakończył 3 rundę Kierowcy Roku Opolszczyzny. To już 23 edycja tej imprezy. O godzinie 10.00 obok… » więcej 2019-12-08, godz. 19:41 Mikołaje maszerowały przez Opole. Charytatywna akcja na rzecz oddziału chirurgii dziecięcej Marsz Mikołajów wystartował dzisiaj (08.12) w Opolu po raz szósty. Głównym celem kolejnej odsłony akcji charytatywnej było wsparcie oddziału chirurgii dziecięcej… » więcej 2019-12-08, godz. 19:40 Finał Świątecznej Paczki. "Pomagamy rodzinom w sposób mądry" W całym kraju, także w Opolu, trwa tzw. weekend cudów. Wolontariusze ze Szlachetnej Paczki dostarczają najpotrzebniejsze rzeczy do wybranych rodzin. Na Opolszczyźnie… » więcej 2019-12-08, godz. 16:30 Opole: Mikołaj zjechał do dzieci ze szpitalnego dachu Święty Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami zjechał... z dachu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Pacjenci z oddziału pediatrii otrzymali upominki nie… » więcej 2019-12-08, godz. 15:55 Cztery samochody zderzyły się na ul. Częstochowskiej w Opolu Pojazdami podróżowało pięć osób, jedna z nich jest poszkodowana. » więcej 2019-12-08, godz. 14:20 Klinika Prawa na Uniwersytecie Opolskim - uczy zawodu studentów, bezpłatnie pomaga potrzebującym Mieszkańcy Opola i regionu mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej udzielanej przez studentów. Przy Uniwersytecie Opolskim funkcjonuje Klinika Prawa. - To… » więcej 2019-12-08, godz. 12:54 W Opolu czuć już świąteczny klimat. Jarmark bożonarodzeniowy przyciąga mieszkańców Mimo braku śniegu, w stolicy regionu czuć już atmosferę zbliżających się świąt. Bożonarodzeniowy jarmark, który od wczoraj (07.12) funkcjonuje na opolskim rynku… » więcej 2019-12-07, godz. 16:40 O 16.30 Olesno rozbłyśnie charytatywnie. Świątecznym iluminacjom będzie towarzyszyła zbiórka pieniędzy na operację małej… Z akcją charytatywną będzie połączone tegoroczne uruchomienie iluminacji świątecznej w Oleśnie. Świąteczne lampki rozbłysną w całym mieście. » więcej 2019-12-07, godz. 16:38 Muzeum Wsi Opolskiej uczy, jak samodzielnie wykonywać świąteczne ozdoby. W skansenie trwają mikołajkowe warsztaty dla całych… Choinkowe bombki na drewnianych sklejkach ozdobione tradycyjnym opolskim wzorem kwiatowym - to tylko niektóre ze świątecznych ozdób, które własnoręcznie wykonują… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »