Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-11, 16:00 Autor: Witold Wośtak

Mieszkańcy Opola tłumnie świętowali odzyskanie niepodległości na placu Wolności [FILM, ZDJĘCIA]

Obchody uroczystości 101 rocznicy odzyskania niepodległości (11.11.2019)
Dużym zainteresowaniem mieszkańców Opola cieszyły się oficjalne uroczystości niepodległościowe na placu Wolności. Odśpiewano hymn, była salwa honorowa, apel pamięci, a na koniec złożono biało-czerwone wiązanki kwiatów.
W obchodach wzięli oczywiście udział kombatanci, żołnierze, harcerze, poczty sztandarowe, opolscy parlamentarzyści i samorządowcy różnego szczebla.

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola mówi, że świętowanie jest być może mniej huczne niż podczas setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

- Wiele wyzwań i dylematów pozostaje jednak aktualnych - dodaje. - Warto pomyśleć, jak nieść zobowiązanie wobec pokoleń, które wywalczyły niepodległość. Kolejny raz odwołujemy się natomiast do tych samych faktów, mając świadomość, że zdobycie niepodległości jest efektem pracy wielu pokoleń. To były wielkie poświęcenia i powinniśmy pamiętać o nich także dzisiaj, budując Polskę w sposób zapewniający sobie i następnym pokoleniom silny kraj.

Zapytaliśmy Bogdana Tomaszka i Antoniego Dudę, opolskich działaczy Prawa i Sprawiedliwości, o ocenę dzisiejszych obchodów.

- Kiedyś te obchody były bardziej wzniosłe i egzaltowane. Teraz są bardziej powszechnym świętem i bardzo cieszy duża liczba nastolatków oraz dzieci. To rokuje optymistycznie na przyszłość - mówi Tomaszek.

- Należy się tylko cieszyć z pamięci i powrotu patriotyzmu, który obserwujemy wyraźnie od dziesięciu, może kilkunastu, lat. Ja, również jako patriota, bardzo cieszę się z tego faktu - zaznacza Duda.

Kapitan Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej zaznacza, że 11 listopada to święto wszystkich obywateli, co było widać po liczbie uczestników.

- Ja jestem zaskoczony tą frekwencją, ponieważ zwykle większym zainteresowaniem cieszą się majowe uroczystości, co wynika prawdopodobnie z lepszej pogody. Choć było wiadomo, że dzisiaj nie będzie zbyt ciepło, przyszło znacznie więcej osób niż na uroczystości 3 maja w tym roku. Jestem więc zbudowany tą frekwencją i ona bardzo cieszy mnie.

Dodajmy, że organizatorem tych uroczystości był wojewoda Adrian Czubak, a Radio Opole objęło je patronatem medialnym.
Arkadiusz Wiśniewski
B. Tomaszek i A. Duda
Piotr Płuciennik

Wiadomości z regionu

2019-12-05, godz. 15:15 Dokonali kilkunastu włamań i rozboju. Szef grupy skazany na 15 lat więzienia Przyjeżdżali w trójkę z Wrocławia, żeby włamywać się do domów na Opolszczyźnie. Mieli kominiarki i byli dobrze przygotowani. Dzisiaj (05.12) opolski sad okręgowy… » więcej 2019-12-05, godz. 15:00 Uczniowie opolskich szkół podstawowych rywalizowali w konkursie wiedzy o policji. Było 40 pytań testowych 90 uczniów z 45 szkół podstawowych całego województwa wzięło udział w konkursie wiedzy o policji. 40 pytań zamkniętych dotyczyło między innymi zasad naboru, historii… » więcej 2019-12-05, godz. 14:45 Tomasz Kunecki spotkał się z opolskimi uczniami z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych Trzeci raz Publiczna Szkoła Podstawowa numer 26 w Opolu zorganizowała Dzień Niepełnosprawnych. Uczniowie spotkali się z Tomaszem Kuneckim, kierowcą rajdowym, który… » więcej 2019-12-05, godz. 14:15 Kędzierzyn-Koźle: 3 oszustki splądrowały mieszkanie 78-latki Poprosiły o szklankę wody, w zamian splądrowały mieszkanie i okradły 78-latkę. Do tego zdarzenia doszło wczoraj (4.12) w Kędzierzynie-Koźlu na Osiedlu Piastów… » więcej 2019-12-05, godz. 14:15 Wybuch butli z gazem w domu w Suchej. Dwie osoby lekko ranne Dwie osoby, w tym 3-letnie dziecko zostały niegroźnie ranne w wyniku wybuchu butli z gazem, do którego doszło w jednym z domów w miejscowości Sucha pod Strzelcami… » więcej 2019-12-05, godz. 13:15 Karetki będą stały w kolejce przed SOR-em. Lekarze z USK w Opolu nie są w stanie obsłużyć wszystkich pacjentów Zmiany na oddziale ratunkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Karetki z pacjentami muszą czekać przed kliniką do momentu, aż lekarze skończą przyjmować… » więcej 2019-12-05, godz. 13:07 Wybuch butli z gazem w domu w Suchej w powiecie strzeleckim Do zdarzenia doszło tuż po godzinie 12.00. Jak poinformował Radio Opole oficer dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu, najprawdopodobniej nikomu nic się nie… » więcej 2019-12-05, godz. 12:30 Zmiany personalne we władzach gminy Krapkowice Zmiany personalne w urzędzie gminy Krapkowice i jednej z podległych spółek. Fotel stracił prezes spółki zarządzającej basenem, zastąpi go pierwszy zastępca burmistrza… » więcej 2019-12-05, godz. 12:15 Krapkowice: chciał nastraszyć recepcjonistkę, więc zgłosił napad, którego nie było 62-latek postawił na nogi wszystkich policjantów z Krapkowic. Zgłosił napad, którego nie było, bo… chciał przestraszyć pracownicę hotelu. Czym kobieta mu się naraziła… » więcej 2019-12-05, godz. 11:30 Opole zajęło 10 miejsce w rankingu „Najlepsze miasta dla seniorów 2019”. "Codziennie z tych placówek korzysta blisko 900… - Myślę, że powinniśmy znaleźć się w rankingu zdecydowanie wyżej - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Małgorzata Kozak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »