Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-24, 11:45 Autor: Mariusz Chałupnik

W Opolu sprawdzono bramy szandorowe, kluczowe zabezpieczenia na wypadek powodzi

Sprawdzanie zabezpieczeń przeciwpowodziowych w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Sprawdzanie zabezpieczeń przeciwpowodziowych w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Sprawdzanie zabezpieczeń przeciwpowodziowych w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Sprawdzanie zabezpieczeń przeciwpowodziowych w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Sprawdzanie zabezpieczeń przeciwpowodziowych w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Sprawdzanie zabezpieczeń przeciwpowodziowych w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Opole ma być gotowe na przyjęcie wielkiej wody. W mieście trwają ćwiczenia na wypadek pojawienia się fali powodziowej.
Przy Bulwarze Karola Musioła, przy opolskim ZOO oraz na Metalchemie zamontowano szandory. To kilkumetrowe aluminiowe zapory z uszczelkami, które umieszczane są w otworach wału oporowego.

- Na terenie "starego" Opola mamy trzynaście takich miejsc - tłumaczy Dawid Ozimek, zastępca naczelnika wydziału kryzysowego Opola. - Bramy w wale zostały zrobione po to, aby mieszkańcy mieli dostęp do bulwarów. Przy każdych schodach, zejściu jest przygotowany specjalny otwór. W momencie zagrożenia, żeby nie przelewała się woda, to musimy te wały zamknąć. Każda brama ma specjalne uszczelki i wkładane są w nie aluminiowe elementy, które też są zabezpieczone uszczelkami. W momencie, gdy woda zaczyna napierać, to cały system się uszczelnia.

Ostatni raz szandory były założone w Opolu w 2010 roku, kiedy istniało realne zagrożenie powodziowe. Teraz zapory mają być sprawdzane raz w roku. To efekt umowy, którą miasto podpisało ze spółką Wody Polskie i przejęło na siebie te kompetencje.

- Dzięki tej akcji chcemy sprawdzić cały nasz system przeciwpowodziowy - zaznacza Ozimek. - Przy okazji tego treningu sprawdzamy też przejezdność dróg na terenie miasta. Tak, żeby nasze samochody, które są dedykowane do zakładania tych bram, mogły przejechać przez każdą uliczkę, czy most. Sprawdzamy dojazd w jak najkrótszym czasie.

To kolejne ćwiczenia przeciwpowodziowe, które przeprowadzane są w tym roku w Opolu. Wcześniej zapory sprawdzono w Czarnowąsach i Borkach.
Dawid Ozimek
Dawid Ozimek

Wiadomości z regionu

2020-07-16, godz. 15:30 Brzeski zamek zaprasza najmłodszych na wakacyjne warsztaty. To okazja do poznania historii oraz pracy placówki Stroje i życie dworskie Piastów Śląskich, podejście do higieny na przestrzeni dziejów czy pokazy walk rycerskich. To tylko część atrakcji, które od dziś (16.07)… » więcej 2020-07-16, godz. 15:25 Pijani studenci zabrali flagę Polski z baru, bo chcieli ją powiesić w akademiku. Nie wiedzieli, że to poważne przestęp… Dwóch nietrzeźwych studentów nyskiej uczelni postanowiło ukraść flagę Polski z baru, aby powiesić ją w akademiku. Dumnie zaczęli wymachiwać nią przed policją… » więcej 2020-07-16, godz. 14:29 Nie tylko szynobus. Tułowice chcą bezpośredniego, kolejowego połączenia z Warszawą Z Tułowic bezpośrednim pociągiem do Warszawy? To całkiem możliwe. Trwają rozmowy, aby w nowym rozkładzie jazdy, który będzie obowiązywał od grudnia, w Tułowicach… » więcej 2020-07-16, godz. 13:49 Opole: miasto ma problem z amatorami grafitti. Monitoring i kary nie wystarczają Mury przy kościele 'na górce' w Opolu, elewacja świeżo wyremontowanych budynków czy obraźliwe hasła na sklepach - amatorzy grafitti nie dają o sobie zapomnieć… » więcej 2020-07-16, godz. 13:15 Ciężarówki z oponami w fatalnym stanie na obwodnicy Opola. WITD po kontroli wycofał pojazdy z ruchu Zniszczone i zużyte opony z pęknięciami i wystającymi drutami. Trzy ciężarówki w fatalnym stanie technicznym zostały zatrzymane przez inspektorów Wojewódzkiego… » więcej 2020-07-16, godz. 11:51 Do 5 lat więzienia grozi dwóm mieszkańcom Opola za niszczenie łodzi zacumowanych w Turawie Nawet na 5 lat do więzienia mogą trafić dwaj mieszkańcy Opola demolujący łodzie w Turawie po zakrapianej imprezie. Usłyszeli zarzuty uszkodzenia mienia i krad… » więcej 2020-07-16, godz. 11:30 4 kolejne przypadki koronawirusa na Opolszczyźnie. W całej Polsce 333 nowe zakażenia i 11 zgonów 4 nowe zarażenia koronawirusem na Opolszczyźnie. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 333 nowych zakażeniach i 11 zgonach w całym kraju. » więcej 2020-07-16, godz. 09:32 Opolscy mundurowi przechwycili prawie 3 kilogramy amfetaminy. To kolejny efekt współpracy policji i KAS Niemal 3 kilogramy amfetaminy przechwycili opolscy policjanci we współpracy z Krajową Administracją Skarbową. » więcej 2020-07-16, godz. 09:00 Czwartek może być burzowy na Opolszczyźnie. Synoptycy wydali kolejne ostrzeżenie Synoptycy ostrzegają przed burzami z gradem w całym województwie opolskim. » więcej 2020-07-16, godz. 08:15 Powstanie mural, siłownia i zagroda z wiejskimi zwierzętami Małe granty mogą wiele zdziałać - udowadniają to mieszkańcy wiosek leżących na terenie Lokalnej Grupy Działania Eurocountry. Stowarzyszenie podpisało umowy na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »