Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-04, 14:38 Autor: Witold Wośtak

Służby mundurowe ćwiczyły na obwodnicy Myśliny. To była symulacja zderzenia autokaru z trzema osobówkami [ZDJĘCIA]

Ćwiczenia ratownicze na obwodnicy Myśliny [fot. Witold Wośtak]
Ćwiczenia ratownicze na obwodnicy Myśliny [fot. Witold Wośtak]
Kilkadziesiąt osób zostało rannych po zderzeniu autokaru z trzema samochodami osobowymi w Myślinie. Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń na jeszcze nieotwartej obwodnicy.
Według planu, autokar przewrócił się na bok, dwie osobówki wypadły poza drogę. Dodatkowo, jeden z samochodów zapalił się.

Lidia Markowska, pełniąca obowiązki dyrektora opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, mówi, że celem ćwiczeń jest zacieśnianie współpracy ze służbami.

- Po oddaniu takiej drogi do ruchu, ważna jest bardzo sprawna współpraca wszystkich służb uczestniczących przy podobnych zdarzeniach. Mam nadzieję, że to dopiero początek takich akcji, ponieważ wiele budów jest w trakcie. To pierwsza próba na Opolszczyźnie i mam nadzieję, że nie ostatnia.

Starszy brygadier Arkadiusz Kuśmierski, p.o. zastępcy Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu, ocenia, że bez względu na liczbę ćwiczeń, każde zdarzenie jest inne.

- Dobrze byłoby kończyć jedynie na ćwiczeniach, ale w rzeczywistości niestety tak nie jest. Im więcej ćwiczeń zrobimy, tym większą mamy szansę, że podczas interwencji spotkamy się z czymś podobnym lub takim samym jak na ćwiczeniach. Wtedy pewne elementy będą powtarzalne i trenowane. Na co dzień jesteśmy przygotowani dobrze, ale każde zdarzenie może czymś zaskoczyć.

Jak podkreśla Grzegorz Maciura, kierujący akcją medyczną, jednym z ważniejszych zadań jest pogrupowanie rannych według stopnia obrażeń.

- Musimy prowadzić medyczne czynności ratunkowe i segregować, czyli ustalić pacjentów wymagających priorytetowego transportu do szpitalnych oddziałów ratunkowych leżących najbliżej lub właściwych, a więc mogących udzielić najlepszej pomocy. Trzeba przypilnować procedur medycznych i odpowiednio rozdysponować pacjentów.

Andrzej Jasiński, burmistrz Dobrodzienia, postrzega te ćwiczenia jako bardzo ważne w kontekście budowy obwodnic.

- Myślę, że to jak najbardziej przydatne, jeśli w naszej gminie pojawiają się dwie nowe obwodnice. Z jednej strony dzięki nim będzie bezpieczniej, ale z drugiej strony są drogi pomiędzy obwodnicami. Trzeba jakoś przejechać, więc wypadki mogą zdarzyć się zawsze. Takie przetarcie się i wspólne działanie jest jak najbardziej korzystne.
Lidia Markowska
Arkadiusz Kuśmierski
Grzegorz Maciura
Andrzej Jasiński

Wiadomości z regionu

2019-10-18, godz. 20:45 Opolanie wybierają radnych dzielnicowych Ruszyło głosowanie na członków rad dzielnic Opola. Tym razem aby zachęcić do udziału w głosowaniu miasto wprowadziło zmiany. Wystarczy wejść na stronę interne ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:55 Pracownicy służby zdrowia świętowali dzień swojego patrona Pracownicy służby zdrowia z diecezji opolskiej modlili się na tradycyjnej pielgrzymce w sanktuarium w Winowie. Coroczne spotkanie odbywa się w dniu wspomnieni ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:54 Brzeg przystankiem na trasie "europejskiej" rzeźby. Love Hate pozostanie w mieście do 29 października Odwiedziła między innymi czeski Beroun i Pragę, Arcachon we Francji czy stolicę Belgii, Brukselę. Dziś (18.10) zawitała do Brzegu. Mowa o rzeźbie Love Hate, k ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:17 Podrożeje woda w Opolu. To podwyżka o prawie 15 procent Cenny wody w Opolu idą w górę o prawie 15 procent - takie zawiadomienia otrzymali mieszkańcy opolskich osiedli. Tym, którzy nie mieszkają w blokach, podpowiad ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:15 Debata o przyszłości szkoły w Liceum Ogólnokształcącym numer 2 w Opolu 'Jaka szkoła ?' - pod takim hasłem w Liceum Ogólnokształcącym numer 2 w Opolu odbyła się debata. Wzięli w niej udział uczniowie, rodzice, nauczyciele i przeds ... » więcej 2019-10-18, godz. 18:00 Cytryną zamiast mandatu uczniowie karali kierowców za przekroczenie prędkości Zamiast mandatu za przekroczenie prędkości w rejonie szkoły - plasterek cytryny. Taką nietypową akcję dla nieodpowiedzialnych kierowców przygotowali uczniowie ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:30 Głuchołaskie Złote Ścieżki dla rowerzystów coraz dłuższe. Będzie też tzw. kreska dla downhillowców Powstała atrakcja dla rowerzystów szukających adrenaliny w górskim terenie. O ponad dwa kilometry powiększyły się single tracki na Górze Parkowej w Głuchołaza ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:02 Do jesieni 2022 przy ul. 1 Maja w Opolu powstanie nowy dworzec. Będą też parkingi i zielone tarasy Za dwa lata w miejscu dworca PKS w Opolu powstanie wielopoziomowy parking ze stanowiskami autobusowymi na parterze. Budowy podjęła się firma Warbud, której mi ... » więcej 2019-10-18, godz. 16:45 Fundacja Kwitnące Talenty proponuje "powyborcze zero waste". Banery i plakaty przerobią na torby i piórniki Torby, piórniki, czy posłania dla psów - a wszystko z banerów wyborczych. Fundacja Kwitnące talenty ma pomysł na wykorzystanie materiałów, które zostały w prz ... » więcej 2019-10-18, godz. 16:02 Rynek w Kietrzu oficjalnie otwarty. Zakończył się remont centralnego placu miasta Po ponad dwóch latach prac remontowych rynek w Kietrzu został oficjalnie otwarty dla mieszkańców. Inwestycja była współfinansowana z pieniędzy gminy i Regiona ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »