Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-02, 12:41 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Kędzierzyński "Promyczek" ma nową siedzibę. Pomoc znajdzie tu nawet 60 niepełnosprawnych [ZDJĘCIA]

Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyczek" ma nową siedzibę [fot. A. Pospiszyl]
Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyczek" ma nową siedzibę [fot. A. Pospiszyl]
Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyczek" ma nową siedzibę [fot. A. Pospiszyl]
Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyczek" ma nową siedzibę [fot. A. Pospiszyl]
Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyczek" ma nową siedzibę [fot. A. Pospiszyl]
Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyczek" ma nową siedzibę [fot. A. Pospiszyl]
Środowiskowy Dom Samopomocy „Promyczek” z Kędzierzyna-Koźla ma nową siedzibę. Dla potrzeb niepełnosprawnych przystosowano dwie kondygnacje byłego gimnazjum na osiedlu Pogorzelec. Uczestnicy zajęć będą mogli rozwijać swoje pasje m.in. w pracowni witrażu, teatralnej czy fizjoterapii, będą też mogli wyciszyć się w specjalnym pokoju z miękkimi materacami i uspokajającą muzyką.
- Przeprowadzkę zaczęliśmy trzy tygodnie temu – mówi Anna Brągiel, dyrektorka Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyczek". - Komfort pracy się ogromnie zwiększył. Mieliśmy 360 metrów a dzisiaj dysponujemy obiektem o powierzchni 1200 metrów kwadratowych. Dwie kondygnacje wyłącznie dla potrzeb Promyczka. Zaczynaliśmy z grupą 30 osób niepełnosprawnych. Dzisiaj możemy objąć terapią i rehabilitacją 60 osób.

Podopieczni Promyczka, żeby dostać się do sal mogą skorzystać z dźwigu schodowego. Już niedługo do ich dyspozycji będzie też winda.

- Budowa powinna się rozpocząć na przełomie roku – mówi Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla. - Myśmy nie mieli żadnych wątpliwości, że ma być winda. Czekaliśmy na informację z PFRON-u, czy dofinansują. Kilka miesięcy temu była pierwsza informacja, że niekoniecznie, ale trzy tygodnie temu dostaliśmy informację, że będzie dofinansowanie w okolicach 88 tysięcy złotych. Przypomnę, że gmina musi dodać 400 tysięcy.

W otwarciu nowej siedziby Promyczka uczestniczyła też wicewojewoda Violetta Porowska, która razem z prezydent Sabiną Nowosielską zasadziła symboliczne drzewko.

- Nazwa przepiękna, więc niech wam tutaj bytność promienieje na całe wasze życie, niech wam się tutaj dobrze spędza czas. Opiekujcie się sobą wzajemnie, bo to przecież najważniejsze – mówi Violetta Porowska.

Remont budynku byłego gimnazjum kosztował prawie 2 mln zł z czego 1,5 mln pokryła dotacja z rządowego programu „Za życiem”.
Anna Brągiel
Sabina Nowosielska
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2019-10-18, godz. 19:55 Pracownicy służby zdrowia świętowali dzień swojego patrona Pracownicy służby zdrowia z diecezji opolskiej modlili się na tradycyjnej pielgrzymce w sanktuarium w Winowie. Coroczne spotkanie odbywa się w dniu wspomnieni ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:54 Brzeg przystankiem na trasie "europejskiej" rzeźby. Love Hate pozostanie w mieście do 29 października Odwiedziła między innymi czeski Beroun i Pragę, Arcachon we Francji czy stolicę Belgii, Brukselę. Dziś (18.10) zawitała do Brzegu. Mowa o rzeźbie Love Hate, k ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:17 Podrożeje woda w Opolu. To podwyżka o prawie 15 procent Cenny wody w Opolu idą w górę o prawie 15 procent - takie zawiadomienia otrzymali mieszkańcy opolskich osiedli. Tym, którzy nie mieszkają w blokach, podpowiad ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:15 Debata o przyszłości szkoły w Liceum Ogólnokształcącym numer 2 w Opolu 'Jaka szkoła ?' - pod takim hasłem w Liceum Ogólnokształcącym numer 2 w Opolu odbyła się debata. Wzięli w niej udział uczniowie, rodzice, nauczyciele i przeds ... » więcej 2019-10-18, godz. 18:00 Cytryną zamiast mandatu uczniowie karali kierowców za przekroczenie prędkości Zamiast mandatu za przekroczenie prędkości w rejonie szkoły - plasterek cytryny. Taką nietypową akcję dla nieodpowiedzialnych kierowców przygotowali uczniowie ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:30 Głuchołaskie Złote Ścieżki dla rowerzystów coraz dłuższe. Będzie też tzw. kreska dla downhillowców Powstała atrakcja dla rowerzystów szukających adrenaliny w górskim terenie. O ponad dwa kilometry powiększyły się single tracki na Górze Parkowej w Głuchołaza ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:02 Do jesieni 2022 przy ul. 1 Maja w Opolu powstanie nowy dworzec. Będą też parkingi i zielone tarasy Za dwa lata w miejscu dworca PKS w Opolu powstanie wielopoziomowy parking ze stanowiskami autobusowymi na parterze. Budowy podjęła się firma Warbud, której mi ... » więcej 2019-10-18, godz. 16:45 Fundacja Kwitnące Talenty proponuje "powyborcze zero waste". Banery i plakaty przerobią na torby i piórniki Torby, piórniki, czy posłania dla psów - a wszystko z banerów wyborczych. Fundacja Kwitnące talenty ma pomysł na wykorzystanie materiałów, które zostały w prz ... » więcej 2019-10-18, godz. 16:02 Rynek w Kietrzu oficjalnie otwarty. Zakończył się remont centralnego placu miasta Po ponad dwóch latach prac remontowych rynek w Kietrzu został oficjalnie otwarty dla mieszkańców. Inwestycja była współfinansowana z pieniędzy gminy i Regiona ... » więcej 2019-10-18, godz. 15:15 Paczkowska perła renesansu odzyskuje dawny blask. Są fundusze z ministerstwa Kolejna kamienica na paczkowskim rynku odzyskuje dawny blask. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, udało się rozpocząć prace ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »