Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-27, 19:57 Autor: Katarzyna Doros

Plastikowe wiązanki, trumna i orszak pogrzebowy. Opolanie przeszli w Marszu Klimatycznym. "Boimy się o naszą przyszłość"

Happening pogrzeb Ziemi w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Happening pogrzeb Ziemi w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Happening pogrzeb Ziemi w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Happening pogrzeb Ziemi w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Happening pogrzeb Ziemi w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Happening pogrzeb Ziemi w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Happening pogrzeb Ziemi w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Happening pogrzeb Ziemi w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Happening pogrzeb Ziemi w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Happening pogrzeb Ziemi w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Młodzi aktywiści przeszli ulicami Opola w kondukcie pogrzebowym i symbolicznie pochowali Ziemię na pl. Wolności. Kilka dni przed happeningiem w stolicy regionu pojawiły się nekrologi z hasłem "Opole, 1217-2050, zmarłe z powodu kryzysu klimatycznego". Aktywiści żegnali świat, który ich zdaniem wypełni się głodem, wojnami i masowymi migracjami uchodźców klimatycznych.
- Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę mieszkańców na to, że jeżeli nie dokonamy dużych zmian w tym jak działa nasz system, za 30 lat możemy nie istnieć jako ludzie, jako gatunek - mówi Aleksandra Kwaśniewska, jedna z organizatorek wydarzenia. - Zdajemy sobie sprawę z tego, co się dzieje. Boimy się o naszą przyszłość. Gwoździem programu jest trumna, ma ona symbolizować Ziemię, ale też przyszłość na jaką liczyliśmy, na jaką czekamy oraz przeszłość.

- Biorę udział w tym, żeby ratować Ziemię, bo mamy niewiele czasu na to, żeby ocalić planetę. Co możemy zrobić? Zredukować plastik, zmniejszyć emisję CO2. Jest to możliwe, np. w innych krajach zostało to zrobione, chociażby sadzenie większej ilości drzew. Martwi nas ta sytuacja. Oceany toną w plastikach, co powoduje, że giną także zwierzęta - dodaje Ola, która na happening przygotowała wiązankę z plastikowych butelek.

"Martwe ptaki nie śpiewają" czy "Klimat z piekła rodem" - to niektóre z transparentów, jakie towarzyszyły młodym aktywistom.

Podobne akcje pogrzebów Ziemi są organizowane w całej Polsce.
Happening pogrzeb Ziemi w Opolu

Wiadomości z regionu

2019-11-15, godz. 22:00 Od 1. stycznia obowiązkowo zgłaszamy zbycie, nabycie, czy sprowadzenie samochodu. Inaczej zapłacimy grzywnę Od 200 do nawet 1000 złotych kary możemy zapłacić za zaniechanie rejestracji - w terminie do 30 dni - sprowadzonego samochodu z kraju Unii Europejskiej, bądź gdy… » więcej 2019-11-15, godz. 21:00 Zielone światło dla budowy fabryki Umicore pod Nysą. Produkcja komponentów ogniw elektrycznych ma ruszyć za rok Belgijski Umicore otrzymał zielone światło na budowę fabryki komponentów do ogniw elektrycznych w podnyskich Radzikowicach. » więcej 2019-11-15, godz. 21:00 Brzeg planuje wielką modernizację oświetlenia ulicznego. LED-y mają przynieść oszczędności oraz poprawić jakość powiet… W Brzegu pojawi się więcej nowoczesnych lamp oświetlenia ulicznego. Dzięki wymianie ponad 1000 żarówek sodowych i rtęciowych na LED-y, miastu uda się zaoszczędzić… » więcej 2019-11-15, godz. 20:00 Drogowe zmiany w trzech różnych punktach gminy. Dobrzeń Wielki korzysta ze wsparcia FDS Ulica Szpitalna w Kup, Dworcowa w Dobrzeniu Wielkim i połowa ulicy Odrzańskiej w Dobrzeniu Małym - to trzy inwestycje drogowe, które równolegle prowadzone są w… » więcej 2019-11-15, godz. 19:00 Wdrożenie Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem w Opolu coraz bliżej. Jedna z ofert mieści się w wyznaczonym budże… Opolski ratusz rozpoczyna wdrażanie Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem w mieście. System ma m.in. spinać pod względem sterowania około 50 skrzyżowań w stolicy… » więcej 2019-11-15, godz. 18:00 "Medycyna leczy ludzi, a weterynaria leczy ludzkość". 100 lat służby weterynaryjnej Na co dzień zwalczają choroby zakaźne zwierząt, badają zwierzęta rzeźne i produkty ich pochodzenia. Pracownicy służby weterynaryjnej spotkali się na zamku w Mosznej… » więcej 2019-11-15, godz. 18:00 Co dziesiąty noworodek rodzi się przedwcześnie. Opolskie wcześniaki mają swoje święto i szykują się na bal Fioletowe barwy i małe kolorowe skarpetki wypełniły oddział neonatologiczny Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. To znak, że szpital… » więcej 2019-11-15, godz. 17:00 Ulica Rejtana gotowa, Katedralna na ukończeniu. Kierowcy w Opolu będą mieć nieco łatwiej w dwóch ważnych punktach Zakończył się remont części ulicy Rejtana w Opolu, a od poniedziałku (18.11) nie będzie utrudnień na skrzyżowaniu ulicy Książąt Opolskich z Katedralną. » więcej 2019-11-15, godz. 16:00 Prawie 1,5 miliarda złotych w 2020 roku. Kolejny rekordowy budżet Opola Budżet Opola w 2020 rok będzie wynosił prawie półtora miliarda złotych. 457 milionów ratusz chce przeznaczyć na inwestycje. Prezydent Arkadiusz Wiśniewski zapowiedział… » więcej 2019-11-15, godz. 15:00 Młodzi poeci prezentują swoje wiersze w brzeskim zamku. Trwa Zamkowy Turniej Poetycki Żaków Prawie 50 uczestników z całej Opolszczyzny prezentuje dziś w Brzegu (15.11) własne utwory poetyckie w ramach Zamkowego Turnieju Poetyckiego Żaków. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »