Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-22, 19:23 Autor: Daniel Klimczak

Europejskie Targi Chłopskie. Krzyżowice od lat promują lokalne specjały

Europejskie Targi Chłopskie w Krzyżowicach [fot. Daniel Klimczak]
Europejskie Targi Chłopskie w Krzyżowicach [fot. Daniel Klimczak]
Europejskie Targi Chłopskie w Krzyżowicach [fot. Daniel Klimczak]
Europejskie Targi Chłopskie w Krzyżowicach [fot. Daniel Klimczak]
Europejskie Targi Chłopskie w Krzyżowicach [fot. Daniel Klimczak]
Europejskie Targi Chłopskie w Krzyżowicach [fot. Daniel Klimczak]
W Krzyżowicach, już po raz 19. odbyły się dziś (22.09) Europejskie Targi Chłopskie.
Imprezę, której jednym z celów jest podtrzymywanie dziedzictwa kulinarnego, odwiedziło kilkuset gości z Opolszczyzny, a także Dolnego Śląska, czy Czech.

- Placki, placuszki, ciasta wiejskie, pierogi. Założeniem targów jest promocja produktu lokalnego, tego naszego, szczególnie produktu kulinarnego i to właśnie robimy. Sporo mieszkańców pochodzi z kresów wschodnich i bardzo dużo mamy tutaj potraw wschodnich - wyjaśnia Ewa Rosińska, prezes Lokalnej Grupy Działania Brzesko-Oławska Wieś Historyczna.

- Przyjechaliśmy z Czeskiej Wsi koło Jesenika. Przywieźliśmy knedliki do domu, to są knedle w gulaszu. Przywieźliśmy też knedle ziemniaczane - wymienia Dana Vajglova.

- Mamy różne wypieki, pierożki z gyrosem, pizzerki, chlebek z ziołami, rogaliki z marmoladą, paszteciki i wszelkiego rodzaju ciasta - mówi Małgorzata Pich, sołtys Janowa.

- Nasze stowarzyszenie przyjechało z placuszkami marchwiowymi, które się cieszą dużym powodzeniem; to jest specjalność tylko Olszanki. Są to placuszki podobne zupełnie do placuszków ziemniaczanych, ale kolor mają inny, ponieważ są marchwiowe. Może dlatego, że smażone, to nie bardzo dietetyczne, ale się zachwycają panie i nawet na diecie zawsze skuszą się na taki przysmak - zapewnia Wanda Galant z Olszanki.

Dodajmy, że oprócz Europejskich Targów Chłopskich, mieszkańcy Krzyżowic obchodzili dziś także dożynki.
Posłuchaj relacji

Wiadomości z regionu

2019-10-18, godz. 16:02 Rynek w Kietrzu oficjalnie otwarty. Zakończył się remont centralnego placu miasta Po ponad dwóch latach prac remontowych rynek w Kietrzu został oficjalnie otwarty dla mieszkańców. Inwestycja była współfinansowana z pieniędzy gminy i Regiona ... » więcej 2019-10-18, godz. 15:15 Paczkowska perła renesansu odzyskuje dawny blask. Są fundusze z ministerstwa Kolejna kamienica na paczkowskim rynku odzyskuje dawny blask. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, udało się rozpocząć prace ... » więcej 2019-10-18, godz. 15:14 Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Konradowej będzie miało własne ambulatorium Podopiecznych schroniska dla zwierząt w podnyskiej Konradowej nie trzeba będzie wozić do gabinetów weterynaryjnych. Większość badań i zabiegów ma być wykonywa ... » więcej 2019-10-18, godz. 14:10 Nastolatka chciała skoczyć z mostu. Uratowali ją przypadkowi świadkowie i policja Do próby samobójczej doszło wczoraj (17.10) po południu w Kędzierzynie-Koźlu. Świadkowie zadzwonili na numer alarmowy, informując, że młoda kobieta chce skocz ... » więcej 2019-10-18, godz. 13:22 Elewi złożyli przysięgę w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej. "To się pamięta do końca życia" Coraz więcej elewów służby przygotowawczej decyduje się na podjęcie zawodowej służby wojskowej. Dziś (18.10) 67 osób, w tym 14 kobiet, przysięgało na sztandar ... » więcej 2019-10-18, godz. 13:00 Spacer badawczy, spotkania i ankiety - mieszkańcy włączają się w planowanie swojego osiedla Tradycyjne konsultacje społeczne to głównie wywieszenie ogłoszenia, które mało kto przeczyta. A jeśli władzom zależy na tym, żeby mieszkańcy włączyli się w pl ... » więcej 2019-10-18, godz. 11:56 Rolnik znalazł plantację marihuany. Prokuratura ma akt oskarżenia Ponad 160 dojrzałych krzaków konopi, z których można było wytworzyć blisko 23 kg marihuany o wartości 700 tys. zł - taki widok zaskoczył jednego z rolników pr ... » więcej 2019-10-18, godz. 11:15 Międzyszkolny Turniej Mediacji w LO nr IX w Opolu. "Uczniowie powinni wiedzieć na czym polega mediacja i ją wykorzysty ... Uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 9 w Opolu wzięli dzisiaj (18.10) udział w III Międzyszkolnym Turnieju Mediacji organizowanym w ramach obcho ... » więcej 2019-10-18, godz. 11:00 W II LO w Opolu dziś debata oświatowa. Zabraknie w niej kuratora oświaty - Inicjatywa debaty to konsekwencja tego, co dzieje się ostatnio w oświacie - oceniła w rozmowie 'W cztery oczy' Agnieszka Buganik-Pszczyńska, dyrektor II Pub ... » więcej 2019-10-17, godz. 20:15 Uwaga! Oszuści podszywają się pod ZUS i wysyłają podejrzane maile Opolski ZUS ostrzega przed internetowymi oszustami, którzy podszywają się pod pracowników Zakładu i rozsyłają podejrzane maile. Otwarcie załącznika grozi zain ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »