Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-08, 15:49 Autor: Piotr Wójtowicz

Konwencja wyborcza Marcina Ociepy, czyli sporo o pomocy dla przedsiębiorców i wzmacnianiu roli samorządów

Konwencja wyborcza Marcina Ociepy [fot.P.Wójtowicz]
Konwencja wyborcza Marcina Ociepy [fot.P.Wójtowicz]
Konwencja wyborcza Marcina Ociepy [fot.P.Wójtowicz]
Konwencja wyborcza Marcina Ociepy [fot.P.Wójtowicz]
Konwencja wyborcza Marcina Ociepy [fot.P.Wójtowicz]
Konwencja wyborcza Marcina Ociepy [fot.P.Wójtowicz]
Konwencja wyborcza Marcina Ociepy [fot.P.Wójtowicz]
Konwencja wyborcza Marcina Ociepy [fot.P.Wójtowicz]
Konwencja wyborcza Marcina Ociepy [fot.P.Wójtowicz]
Konwencja wyborcza Marcina Ociepy [fot.P.Wójtowicz]
Konwencja wyborcza Marcina Ociepy [fot.P.Wójtowicz]
Konwencja wyborcza Marcina Ociepy [fot.P.Wójtowicz]
Powołanie w Opolu Krajowej Szkoły Administracji Samorządowej, wdrożenie ustawy aglomeracyjnej, obniżenie obciążeń dla przedsiębiorców, czy wsparcie przy tworzeniu Muzeum Kresów w Brzegu. To część programu, jaki podczas swojej konwencji wyborczej zaprezentował obecny wiceminister przedsiębiorczości i technologii - Marcin Ociepa.
Podczas przemówienia w Teatrze im. Jana Kochanowskiego, opolskiego kandydata Zjednoczonej Prawicy wpierali wicepremier Jarosław Gowin i minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Najkrócej mówiono na temat poprawy żeglowności Odry, czy poprawy komunikacji, a najdłużej na temat obniżenia obciążeń dla przedsiębiorców i wzmocnienia samorządów.

- Na pewno kolejne lata będą upływały jako czas realizacji a nawet rozszerzania wielkich programów społecznych - zapewnił wicepremier Jarosław Gowin, który tłumaczył - Żeby to zrobić, musimy stworzyć warunki dla rozwoju dwóch milionów małych firm w kraju. Zależy nam również na poszerzeniu uprawnień samorządów. Stąd tak ważny postulat Marcina Ociepy, dotyczący utworzenia w Opolu Krajowej Szkoły Administracji Samorządowej, w której będziemy kształcić elity polskiego samorządu.

Marcin Ociepa wyjaśniał, skąd pomysł utworzenia takiej placówki - Obecnie praca w administracji rządowej jest wyżej ceniona od pracy w samorządzie, natomiast częściej miliony Polaków swoje sprawy "załatwiają" w samorządach. - Dlatego państwo powinno przykładać większą uwagę do kształcenia urzędników samorządowych (260 tys.). Dla obywatela tam, gdzie jest godło, tam jest państwo, dlatego to będzie zmiana na plus, jeśli postawimy na jakość ich kształcenia.

Dokładnej daty utworzenia takiej szkoły nie usłyszeliśmy, ponieważ Marcin Ociepa tłumaczy, że taką jednostkę musi powołać parlament. - To wymaga ustawy, bo będzie to wyjątkowa uczelnia, podlegająca ministrowi służby cywilnej. Infrastruktury nie brakuje. Chcielibyśmy oprzeć tę szkołę o działalność Uniwersytetu Opolskiego, ale potrzebujemy wykładowców z całego kraju i Europy, którzy rozumieją, jak ważna jest praca urzędnika samorządowego.

Marcin Ociepa w swoim programie zawarł uchwalenie ustawy aglomeracyjnej - Obecnie formuła aglomeracji, to luźne stowarzyszenie gmin, które pozyskują głównie pieniądze, ale nie działają wspólnie. Zdaniem opolskiego polityka, ustawa jest potrzebna szczególnie dla miast, które nie są metropoliami, czyli takich, jak Opole. - Ostatnio mieliśmy do czynienia z procesem powiększenia Opola. Dlaczego musiało się to odbyć, jak się odbyło? Ponieważ nie było ustawy aglomeracyjnej, która zwiększa funkcje silniejszej gminy a nie granice. To rozwiązanie pozwoli na tworzenie wspólnego transportu, czy powoływania wspólnej straży miejskiej - uzasadniał.

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii odniósł się także do powołania Muzeum Kresów Brzegu.- To jest dobry moment, by przypomnieć, że znaczna część mieszkańców Opolszczyzny ma korzenie kresowe. To element specyfiki tego regionu i powinniśmy się skupić na wydobyciu tego potencjału. To są historie ludzi, którzy zostali wyrzuceni ze swoich domów na Kresach Rzeczypospolitej i od zera zaczęli budować swoje życie tutaj, jak pomyślność tego regionu.

Silna rodzina i nowoczesna gospodarka to hasło, które kilka razy pojawiło się podczas przemówienia. Marcin Ociepa zwrócił uwagę, że bez przedsiębiorców nie będziemy mogli wspierać programów społecznych. Jadwiga Emilewicz, zaznaczyła, że program Porozumienia ma być uzupełnieniem programu obozu Zjednoczonej Prawicy . - Jeśli chcemy, aby było nas stać na wypłatę wyższych minimalnych wynagrodzeń, musimy sprawić, aby przedsiębiorcy chcieli zatrudniać pracowników za takie pieniądze. Musi się to stać poprzez radykalne obniżenie koszów pracy. Mamy dwa rozwiązania - uelastycznienie płaconych składek dla małych przedsiębiorców na ubezpieczenie społeczne w zależności od uzyskiwanych dochodów. - To będzie jedno z pierwszych rozwiązań legislacyjnych nowej kadencji. Drugi pomysł dotyczy zwiększenia puli ryczałtowców do 2 mln przychodów euro rocznie. Zwiększymy również płynność finansową. Przedsiębiorcy będą płacić zaliczkę podatku VAT dopiero po otrzymaniu wynagrodzenia za towar lub usługę.

Podczas przemówień ani razu nie odniesiono się do działań opozycji - W polskiej polityce jest za dużo sporów i podziałów, dlatego proponujemy inny model uprawiania polityki, taki, jaki zaprezentował podczas konwencji Marcin Ociepa. Jesteśmy gotowi do współpracy z partiami opozycji.
Konferencja po konwencji Marcina Ociepy
Konwencja

Wiadomości z regionu

2021-01-18, godz. 13:45 Zimowy odpoczynek od nauki dobiegł końca. Wszystkie półkolonie w regionie przebiegły spokojnie Dwa tygodnie zimowego wypoczynku dla dzieci minęły. W tym roku ferie zimowe wyglądały inaczej niż w latach ubiegłych. Nie było kolonii, ani obozów. Jedyną… » więcej 2021-01-18, godz. 13:00 Strzelce Opolskie: awaria sieci ciepłowniczej opanowana [AKTUALIZACJA] W większości bloków w Strzelcach Opolskich zostały przywrócone dostawy ciepła. W nocy (17/18.01) nastąpiła spora awaria, która spowodowała, że u większości… » więcej 2021-01-18, godz. 12:30 Nowy komisariat policji w Zawadzkiem. "Dotychczasowy budynek był mało funkcjonalny" [ZDJĘCIA] W Zawadzkiem do użytku został oddany nowy komisariat policji. Budynek powstał na działce przekazanej przez gminę. Nowa siedziba mundurowych mieści się przy… » więcej 2021-01-18, godz. 12:21 W Kędzierzynie-Koźlu ruszyła infolinia w sprawie szczepień seniorów Szpital w Kędzierzynie-Koźlu uruchomił trzy numery telefonów do rejestracji seniorów na szczepienie przeciw koronawirusowi. Każdy z numerów przypisany jest… » więcej 2021-01-18, godz. 12:00 Zimowe przytulisko Stajenka ma jeszcze kilka wolnych miejsc W zimowym przytulisku Stajenka przy wspólnocie Barka w Kaczorowni pod Strzelcami Opolskimi są jeszcze wolne miejsca dla bezdomnych. Zanim jednak potrzebujący… » więcej 2021-01-18, godz. 10:54 Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 3271 zakażeń koronawirusem. Na Opolszczyźnie zakaziło się 125 osób Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3 271 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, w tym o 125 na Opolszczyźnie. Z powodu COVID-19 zmarły 52 osoby, z czego… » więcej 2021-01-18, godz. 10:41 Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed smogiem Na zagrożonym obszarze żyje około 330 tys. mieszkańców regionu. » więcej 2021-01-18, godz. 09:23 Uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej wracają do nauki stacjonarnej Uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej wracają do nauki stacjonarnej. Starsze roczniki nadal będą uczyć się zdalnie. W szkołach najmłodszych uczniów obowiązuje… » więcej 2021-01-18, godz. 08:36 Awaria ciepłownicza w Strzelcach Opolskich [AKTUALIZACJA] Energetyka Cieplna Opolszczyzny informuje, że 'w związku z wystąpieniem awarii ciepłowniczej występują zakłócenia w dostawie ciepła do budynków zasilanych… » więcej 2021-01-18, godz. 07:00 W czasie pandemii więcej osób zgłasza się po nieodpłatną pomoc prawną. Takie wsparcie znajdziemy w każdym powi… Doradzają w sprawach związanych na przykład z nabyciem spadku, czy też wskazują możliwości rozwiązania konfliktu. Od początku pandemii koronawirusa wzrosło… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »