Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-08, 15:49 Autor: Piotr Wójtowicz

Konwencja wyborcza Marcina Ociepy, czyli sporo o pomocy dla przedsiębiorców i wzmacnianiu roli samorządów

Konwencja wyborcza Marcina Ociepy [fot.P.Wójtowicz]
Konwencja wyborcza Marcina Ociepy [fot.P.Wójtowicz]
Konwencja wyborcza Marcina Ociepy [fot.P.Wójtowicz]
Konwencja wyborcza Marcina Ociepy [fot.P.Wójtowicz]
Konwencja wyborcza Marcina Ociepy [fot.P.Wójtowicz]
Konwencja wyborcza Marcina Ociepy [fot.P.Wójtowicz]
Konwencja wyborcza Marcina Ociepy [fot.P.Wójtowicz]
Konwencja wyborcza Marcina Ociepy [fot.P.Wójtowicz]
Konwencja wyborcza Marcina Ociepy [fot.P.Wójtowicz]
Konwencja wyborcza Marcina Ociepy [fot.P.Wójtowicz]
Konwencja wyborcza Marcina Ociepy [fot.P.Wójtowicz]
Konwencja wyborcza Marcina Ociepy [fot.P.Wójtowicz]
Powołanie w Opolu Krajowej Szkoły Administracji Samorządowej, wdrożenie ustawy aglomeracyjnej, obniżenie obciążeń dla przedsiębiorców, czy wsparcie przy tworzeniu Muzeum Kresów w Brzegu. To część programu, jaki podczas swojej konwencji wyborczej zaprezentował obecny wiceminister przedsiębiorczości i technologii - Marcin Ociepa.
Podczas przemówienia w Teatrze im. Jana Kochanowskiego, opolskiego kandydata Zjednoczonej Prawicy wpierali wicepremier Jarosław Gowin i minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Najkrócej mówiono na temat poprawy żeglowności Odry, czy poprawy komunikacji, a najdłużej na temat obniżenia obciążeń dla przedsiębiorców i wzmocnienia samorządów.

- Na pewno kolejne lata będą upływały jako czas realizacji a nawet rozszerzania wielkich programów społecznych - zapewnił wicepremier Jarosław Gowin, który tłumaczył - Żeby to zrobić, musimy stworzyć warunki dla rozwoju dwóch milionów małych firm w kraju. Zależy nam również na poszerzeniu uprawnień samorządów. Stąd tak ważny postulat Marcina Ociepy, dotyczący utworzenia w Opolu Krajowej Szkoły Administracji Samorządowej, w której będziemy kształcić elity polskiego samorządu.

Marcin Ociepa wyjaśniał, skąd pomysł utworzenia takiej placówki - Obecnie praca w administracji rządowej jest wyżej ceniona od pracy w samorządzie, natomiast częściej miliony Polaków swoje sprawy "załatwiają" w samorządach. - Dlatego państwo powinno przykładać większą uwagę do kształcenia urzędników samorządowych (260 tys.). Dla obywatela tam, gdzie jest godło, tam jest państwo, dlatego to będzie zmiana na plus, jeśli postawimy na jakość ich kształcenia.

Dokładnej daty utworzenia takiej szkoły nie usłyszeliśmy, ponieważ Marcin Ociepa tłumaczy, że taką jednostkę musi powołać parlament. - To wymaga ustawy, bo będzie to wyjątkowa uczelnia, podlegająca ministrowi służby cywilnej. Infrastruktury nie brakuje. Chcielibyśmy oprzeć tę szkołę o działalność Uniwersytetu Opolskiego, ale potrzebujemy wykładowców z całego kraju i Europy, którzy rozumieją, jak ważna jest praca urzędnika samorządowego.

Marcin Ociepa w swoim programie zawarł uchwalenie ustawy aglomeracyjnej - Obecnie formuła aglomeracji, to luźne stowarzyszenie gmin, które pozyskują głównie pieniądze, ale nie działają wspólnie. Zdaniem opolskiego polityka, ustawa jest potrzebna szczególnie dla miast, które nie są metropoliami, czyli takich, jak Opole. - Ostatnio mieliśmy do czynienia z procesem powiększenia Opola. Dlaczego musiało się to odbyć, jak się odbyło? Ponieważ nie było ustawy aglomeracyjnej, która zwiększa funkcje silniejszej gminy a nie granice. To rozwiązanie pozwoli na tworzenie wspólnego transportu, czy powoływania wspólnej straży miejskiej - uzasadniał.

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii odniósł się także do powołania Muzeum Kresów Brzegu.- To jest dobry moment, by przypomnieć, że znaczna część mieszkańców Opolszczyzny ma korzenie kresowe. To element specyfiki tego regionu i powinniśmy się skupić na wydobyciu tego potencjału. To są historie ludzi, którzy zostali wyrzuceni ze swoich domów na Kresach Rzeczypospolitej i od zera zaczęli budować swoje życie tutaj, jak pomyślność tego regionu.

Silna rodzina i nowoczesna gospodarka to hasło, które kilka razy pojawiło się podczas przemówienia. Marcin Ociepa zwrócił uwagę, że bez przedsiębiorców nie będziemy mogli wspierać programów społecznych. Jadwiga Emilewicz, zaznaczyła, że program Porozumienia ma być uzupełnieniem programu obozu Zjednoczonej Prawicy . - Jeśli chcemy, aby było nas stać na wypłatę wyższych minimalnych wynagrodzeń, musimy sprawić, aby przedsiębiorcy chcieli zatrudniać pracowników za takie pieniądze. Musi się to stać poprzez radykalne obniżenie koszów pracy. Mamy dwa rozwiązania - uelastycznienie płaconych składek dla małych przedsiębiorców na ubezpieczenie społeczne w zależności od uzyskiwanych dochodów. - To będzie jedno z pierwszych rozwiązań legislacyjnych nowej kadencji. Drugi pomysł dotyczy zwiększenia puli ryczałtowców do 2 mln przychodów euro rocznie. Zwiększymy również płynność finansową. Przedsiębiorcy będą płacić zaliczkę podatku VAT dopiero po otrzymaniu wynagrodzenia za towar lub usługę.

Podczas przemówień ani razu nie odniesiono się do działań opozycji - W polskiej polityce jest za dużo sporów i podziałów, dlatego proponujemy inny model uprawiania polityki, taki, jaki zaprezentował podczas konwencji Marcin Ociepa. Jesteśmy gotowi do współpracy z partiami opozycji.
Konferencja po konwencji Marcina Ociepy
Konwencja

Wiadomości z regionu

2020-01-18, godz. 20:52 Wypadek na DK 46 w Dąbrowie. Obowiązuje ruch wahadłowy Utrudnienia na DK 46 Opole - Nysa w miejscowości Dąbrowa w powiecie opolskim na wysokości salonu samochodowego po zderzeniu dwóch samochodów osobowych. Dwie osoby… » więcej 2020-01-18, godz. 18:45 Niemodlin i Krapkowice - 2 nowe fotoradary na Opolszczyźnie W Niemodlinie przy ul. Opolskiej, na wysokości numeru 12 (to DK 46) oraz w Krapkowicach przy ul. Księdza Koziołka (to DW 409) - w tych dwóch miejscach do końca… » więcej 2020-01-18, godz. 18:00 Od lutego do Grodkowa mogą wrócić nocne dyżury lekarskie. Gmina dopłaci do ich funkcjonowania Do Grodkowa ma szanse wrócić nocna i świąteczna opieka medyczna. Władze gminy porozumiały się z brzeskim szpitalem w sprawie jej współfinansowania. » więcej 2020-01-18, godz. 17:25 Utrudnienia na opolskich drogach po wypadkach w powiatach namysłowskim i kędzierzyńsko-kozielskim Deszcz i śliska nawierzchnia oraz ograniczona widzialność przyczyną dwóch zdarzeń na opolskich drogach w powiatach namysłowskim i kędzierzyńsko-kozielskim. Wstępnie… » więcej 2020-01-18, godz. 16:30 Brzeg zachęca do zbierania nakrętek. Mają w tym pomóc trzy kosze w kształcie serca Brzeg także zachęca do aktywnego wspierania potrzebujących. Wczoraj (17.01) oficjalnie oddano do użytku kosz w kształcie serca, który od teraz można napełniać… » więcej 2020-01-18, godz. 16:30 Opolska spółdzielnia chce usunięcia nadajnika sieci komórkowej Opolska Spółdzielnia Mieszkaniowa 'Przyszłość' w sądzie walczy o usunięcia nadajnika sieci komórkowej z dachu jednego z wieżowców przy placu Piłsudskiego w Opolu… » więcej 2020-01-18, godz. 16:00 Opole powitało chiński nowy rok. Obchody uświetnił występ narodowej orkiestry z Państwa Środka Opole ponownie wita chiński nowy rok. W stolicy regionu zorganizowano dziś (18.01) koncerty mające na celu przybliżenie opolanom kultury mieszkańców Państwa Ś… » więcej 2020-01-18, godz. 14:15 Mali opolanie wraz z rodzicami stworzyli eko-intrumenty W Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu właśnie dziś (18.01) rozpoczął się cykl warsztatów pod tytułem „Artystyczne soboty”. Zadaniem uczestników było stworzenie instrumentu… » więcej 2020-01-18, godz. 13:00 Bank Żywności w Opolu wspomaga najbardziej potrzebujących mieszkańców Krapkowic 8 ton żywności trafi do blisko 650 najbardziej potrzebujących mieszkańców gminy Krapkowice. » więcej 2020-01-18, godz. 12:30 Zamiast komputera, wolą tradycyjne gry. Fani RPG-ów i "planszówek" po raz kolejny spotykają się w Opolu W opolskiej Galerii WuBePe trwa, organizowany co miesiąc, Dzień Grania w Gry RPG i Planszówki. Pomysłodawcy chcą w ten sposób przekonać opolan, że tego typu rozrywka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »