Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-08, 09:19 Autor: Jacek Rudnik

Światowy Dzień Fizjoterapii. "Nie ma nic piękniejszego niż to, gdy już po kilku zabiegach widzimy, jakie są postępy u pacjenta"

Joanna Rajfur [fot. Radio Opole]
Joanna Rajfur [fot. Radio Opole]
[Fot.https//pixabay.com/pl]
[Fot.https//pixabay.com/pl]
- Zajmujemy się likwidowaniem skutków objawów chorobowych lub łagodzeniem tych skutków - przypomniała w rozmowie "W cztery oczy" RO dr Joanna Rajfur, dziekan Wydziału Fizjoterapii Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu w przypadającym dziś Światowym Dniu Fizjoterapii. Kluczowe w pracy fizjoterapeutów jest utrzymanie sprawności ruchowej pacjenta i zapobieganie nawrotom dolegliwości.
Zawód fizjoterapeuty ma obecnie status zawodu medycznego, a zdobycie uprawnień poprzedzają kompleksowe studia.

- Wcześniej osoby nawet po odbyciu miesięcznego kursu miały prawo używać tego tytułu, dziś jest to niedopuszczalne - przypomniała dr Joanna Rajfur.

- Rozpoczynamy od diagnostyki, od wywiadu i dopiero wtedy zajmujemy się kompleksowo pacjentem, a ci mogą się zgłaszać do fizjoterapeuty jako do osoby indywidualnej lub pracującej w zespole, kiedy działanie jest kompleksowe, gdyż współpracujemy z psychologami, logopedami, pracownikami socjalnymi oraz konsultujemy się z rodziną pacjenta - wyjaśniała dr Joanna Rajfur.

Satysfakcja z poświęconego pacjentowi czasu jest nieoceniona - przyznała fizjoterapeutka:

- Nie ma nic piękniejszego niż to, gdy zgłasza się do nas pacjent z dolegliwościami bólowymi i my już po kilku zabiegach widzimy jakie są postępy.

W ocenie rozmówcy RO, nie warto przez dłuższy czas pozostawiać dolegliwości bez konsultacji fizjoterapeutycznej, co na dłuższą metę zwiększa ryzyko pogłębienia się problemu.

Zainteresowanie fizjoterapią rośnie i coraz więcej młodych osób zdaje sobie sprawę z atrakcyjności tego zawodu, decydując się na kształcenie w tym kierunku, a statystyka pokazuje, że około 70 procent po studiach pracuje później w zawodzie.

Bardzo ważnym aspektem w pracy fizjoterapeuty jest umiejętność właściwego kontaktu z pacjentem i to niezależnie od jego wieku, a interwencja może być wymagana już w przypadku nastoletnich osób, na seniorach skończywszy.

Światowy Dzień Fizjoterapii ustanowiony został w 1996 roku przez Światową Konfederację Fizjoterapii. Jego celem jest podkreślenie roli fizjoterapii w leczeniu pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu i chorób wewnętrznych.
Dr Joanna Rajfur 1
Dr Joanna Rajfur 2

Wiadomości z regionu

2019-09-20, godz. 08:57 Z pieniędzy gminy dofinansują patrole policji 5 tysięcy złotych przeznaczyły władze gminy Lubsza na dodatkowe patrole policji. Porozumienie w tej sprawie podpisał Komendant Powiatowy Policji w Brzegu insp ... » więcej 2019-09-19, godz. 22:30 Senat Politechniki Opolskiej pozytywnie zaopiniował trzech kandydatów na rektora uczelni Senat Politechniki Opolskiej pozytywnie zaopiniował trzech kandydatów na rektora uczelni. O funkcję ubiegać się będą prorektor ds. studenckich i inwestycji pr ... » więcej 2019-09-19, godz. 22:00 Benzen i brak wałów - o tym mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla rozmawiali z kandydatami na parlamentarzystów Kwestie poprawy jakości powietrza, budowy obwodnicy i transportu, a także szkolnictwo i wsparcie dla przedsiębiorców - między innymi o tym rozmawiali dzisiaj ... » więcej 2019-09-19, godz. 20:45 Uniwersytet Opolski oficjalnie współpracuje z Zespołem Opolskich Parków Krajobrazowych Oficjalną umowę o współpracy podpisał dzisiaj (19.09) rektor Uniwersytetu Opolskiego z dyrektorem Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych. » więcej 2019-09-19, godz. 20:30 Opole: opóźnia się remont ulicy Oleskiej. Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość Kończy się remont pierwszego odcinka ulicy Oleskiej Opolu. Jutro (20.09) drogowcy mają rozpocząć układanie nawierzchni asfaltowej między rondem Rotmistrza Wit ... » więcej 2019-09-19, godz. 18:00 W gminie Izbicko powstaje pierwsza świetlica dla seniorów Pierwsza świetlica dla seniorów ma powstać w gminie Izbicko. Jedno popołudnie w tygodniu najstarsi mieszkańcy będą mogli spędzić w swoim gronie i uczestniczyć ... » więcej 2019-09-19, godz. 17:30 Pod okiem strażaków młodzież uczyła się jak ratować życie i prawidłowo udzielić pierwszej pomocy [ZDJĘCIA] Usztywniali kończyny, bandażowali rany i reanimowali ofiary wypadków. 17 drużyn ze szkół podstawowych w Opolu pod okiem opolskich strażaków szlifowało umiejęt ... » więcej 2019-09-19, godz. 17:00 Na Opolszczyźnie skróciły się kolejki do tomografu, rezonansu i usunięcia zaćmy. To jeden z lepszych wyników w kraju Najlepiej w kraju wypada województwo opolskie pod względem skrócenia kolejek na badanie tomografem oraz rezonansem magnetycznym. Niewiele gorzej jest z oczeki ... » więcej 2019-09-19, godz. 16:30 Krajowi liderzy Lewicy w Opolu przekonywali do "Paktu dla kobiet" Lewicobus z Adrianem Zandbergiem, liderem partii Razem i Włodzimierzem Czarzastym szefem SLD, odwiedził Opolszczyznę. Na placu Wolności w Opolu krajowi liderz ... » więcej 2019-09-19, godz. 16:30 Kompleks mieszkań treningowych dla osób niepełnosprawnych powstanie w Prudniku W budynku szkoły zawodowej w Prudniku mają znajdować się mieszkania treningowe. Starostwo stara się o rządowe dofinansowanie i liczy na pozytywną decyzję, co ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »