Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-04, 14:40 Autor: Roman Juranek

Do ostatniej chwili komitety wyborcze rejestrowały listy kandydatów

Głosowanie [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Głosowanie [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Rafał Tkacz [fot. Paula Hołubowicz]
Rafał Tkacz [fot. Paula Hołubowicz]
138 kandydatów z sześciu komitetów wyborczych zostało dotychczas poprawnie zarejestrowanych w okręgu nr 21 w Opolu w wyborach do sejmu. Do senatu 10 w trzech okręgach. Przypomnijmy: we wtorek 3 września o północy minął termin rejestracji list kandydatów w wyborach parlamentarnych. - Weryfikacja kandydatów odbywa się przez rejestr wyborców - poinformował Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
- Czyli sprawdzamy, czy są faktycznie wyborcami tam, gdzie wskazali, czy wskazali poprawne dane. Następnie są weryfikowani przez Instytut Pamięci Narodowej, czy złożyli oświadczenie, ewentualnie informację, jeśli są urodzeni przed 01.08.1972 roku. I są weryfikowani przez Krajowy Rejestr Karny, czy nie są skazani prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego - wyliczał gość Loży Radiowej.

- Kandydaci walczą o 12 mandatów do sejmu - przypomina Rafał Tkacz. - I tutaj obowiązują oczywiście progi. 5% próg dla komitetów partyjnych i komitetów wyborczych wyborców i 8% próg dla komitetów koalicji, czyli dla Koalicji Obywatelskiej. Jak tłumaczy Tkacz tylko to ugrupowanie tworzy faktyczną koalicję złożoną z kilku członków, a nie tylko w przyjętej nazwie komitetu.

- 10 kandydatów zostało zgłoszonych do wyborów do senatu na Opolszczyźnie. Kandydatury zostały zgłoszone w 3 okręgach - 51, 52 i 53 - poinformował Rafał Tkacz.

Najwięcej kandydatów zgłoszono w okręgu nr 51. - Dwóch - można powiedzieć, kandydatów partyjnych. Jerzy Czerwiński z Prawa i Sprawiedliwości i Jan Woźniak z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, popierany przez Koalicję Obywatelską i Polskie Stronnictwo Ludowe. Mamy też dwóch kandydatów spoza partii politycznych: Janusz Sanocki z KWW Przywrócić Prawo i Adam Mazguła z KWW Adama Mazguły.

W okręgu nr 52 - trzech kandydatów - Rafał Bartek z Mniejszości Niemieckiej, Danuta Jazłowiecka z Koalicji Obywatelskiej i Marek Kawa z Prawa i Sprawiedliwości. W okręgu nr 53 również trzech kandydatów: Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej, Bogdan Tomaszek z Prawa i Sprawiedliwości i Beniamin Godyla z Koalicji Obywatelskiej.

Wybory do senatu odbędą się w jednomandatowych okręgach wyborczych. Nie obowiązują progi. Zwycięży ten kandydat, który będzie miał największą liczbę głosów. W sumie kandydaci w regionie walczą o trzy miejsca w senacie.
Rafał Tkacz
Rafał Tkacz
Rafał Tkacz
Rafał Tkacz

Wiadomości z regionu

2020-09-18, godz. 11:00 Raport MZ: 19 nowych przypadków COVID-19 na Opolszczyźnie Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (18.09) o 757 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, w tym o 19 na Opolszczyźnie. W regionie od początku pandemii… » więcej 2020-09-18, godz. 10:45 "Zaczynamy działać". Partia Pawła Kukiza już działa oficjalnie. Gość Radia Opole Sąd Okręgowy w Warszawie zarejestrował partię K'15. Robert Tistek, szef struktur stowarzyszenia Kukiz'15 w regionie powiedział w rozmowie 'W cztery oczy'… » więcej 2020-09-18, godz. 09:45 Koronawiurs w Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie Koronawirus w Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie w powiecie brzeskim. Zakażony jest jeden z podopiecznych. Kolejne cztery osoby mają już objawy, które… » więcej 2020-09-18, godz. 08:15 OIOM w szpitalu powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu utrzymany dla pacjentów z COVID-19 i niezakażonych Utrzymanie Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej dla pacjentów zakażonych koronawirusem i 'niecovidowych' oraz przyjmowanie pacjentów z podejrzeniem zakażenia… » więcej 2020-09-17, godz. 20:48 Pierwsi kandydaci do służby pojawili się w Wojskowym Centrum Rekrutacji uruchomionym w Opolu Wojskowe Centrum Rekrutacji rozpoczęło działalność na Opolszczyźnie. Pierwszą tego typu jednostkę utworzono przy Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Opolu… » więcej 2020-09-17, godz. 20:45 Raport dnia: kluczborski i głubczycki na liście powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami. Mamy 19 nowych przypadków… Na Opolszczyźnie potwierdzono dzisiaj (17.09) dziewiętnaście nowych przypadków koronawirusa. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o… » więcej 2020-09-17, godz. 19:11 81. rocznica napaści wojsk sowieckich na Polskę. Opolanie upamiętnili ofiary tych czasów [ZDJĘCIA] 81 lat temu Związek Radziecki napadł na Polskę. Opolskie uroczystości rocznicowe rozpoczęła msza święta w katedrze, następnie uczestnicy przemaszerowali… » więcej 2020-09-17, godz. 18:30 Szczątki pięciu osób odnaleziono na polu jednego z mieszkańców Nogowczyc. "Mamy pewność, że byli to w większości… Szczątki pięciu osób, poległych w momencie wkroczenia Armii Czerwonej na teren gminy Ujazd odnaleziono w Nogowczycach. Badania archeologiczne prowadziła pracownia… » więcej 2020-09-17, godz. 18:15 5 lat więzienia za śmierć noworodka. Skazana matka, która urodziła w toalecie, dziecko utopiło się Na 5 lat więzienia skazał Sąd Okręgowy w Opolu 25-letnią Sabinę W. za to, że po porodzie zostawiła swoje dziecko w toalecie, noworodek utopił się. Do… » więcej 2020-09-17, godz. 17:00 Nastolatkowie sprawdzali swoją wiedzę o NSZZ Solidarność z lat 1970-1990. "To ważny rozdział naszej historii" Za nami finał wojewódzki ogólnopolskiego konkursu historycznego 'Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***