Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-31, 13:23 Autor: Daniel Klimczak

Choć nie udało się pobić rekordu, to wszyscy dobrze się bawią. W Wołczynie trwa pierwsza edycja Festiwalu Barwy Fokloru

Festiwal Barwy Folkloru w Wołczynie [fot. Daniel Klimczak]
Festiwal Barwy Folkloru w Wołczynie [fot. Daniel Klimczak]
Festiwal Barwy Folkloru w Wołczynie [fot. Daniel Klimczak]
Festiwal Barwy Folkloru w Wołczynie [fot. Daniel Klimczak]
Festiwal Barwy Folkloru w Wołczynie [fot. Daniel Klimczak]
Festiwal Barwy Folkloru w Wołczynie [fot. Daniel Klimczak]
Ponad 200 osób w ludowych strojach wzięło udział w dzisiejszym (31.08) Festiwalu Estradowych Twórców Kultur Ludowych "Barwy Folkloru", który odbywa się po raz pierwszy w Wołczynie.
Imprezę rozpoczął barwny korowód maszerujący ulicami miasta do amfiteatru przy miejscowym kościele Najświętszej Maryi Panny. Jedną z atrakcji była próba bicia rekordu Polski na największe zgromadzenie osób w strojach ludowych, który wynosi 467 osób. 215 uczestników nie wystarczyło do poprawienia tego wyniku, jednak jak zauważa Agnieszka Znamirowska, dyrektor Wołczyńskiego Ośrodka Kultury, uczestników imprezy nie opuszcza dobry humor.

- Niestety, nie udało się go pobić, ale jesteśmy bardzo dumni, że taką liczbę osiągnęliśmy. Mieszkańcy Wołczyna się bardzo zmobilizowali. Jest to impreza organizowana po raz pierwszy. Spodobała się mieszkańcom i myślę, że gdybyśmy podjęli się tej próby w przyszłym roku, byłoby znacznie więcej uczestników i kto wie, czy nie udałoby się wówczas pobić rekordu - mówi.

- Impreza, to świetna okazja do tego, by zaprezentować naszą twórczość, zwłaszcza, że obecnie coraz trudniej zainteresować nią najmłodsze pokolenie - zauważa Marcin Sygut, instruktor tańca ludowego.

- Mamy w swoim repertuarze tańce lubelskie, rzeszowskie, tańczymy także tańce łowickie, krakowiaka i nasze regionalne, śląskie. Dzieci mają inne zainteresowania teraz, ale cieszymy się, jak właśnie grupa przyjdzie do nas, zgra się i możemy razem prezentować tańce ludowe - dodaje.

Od południa zespoły prezentują się przed publicznością, rywalizując jednocześnie o tytuł najlepszego wykonawcy. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone o 17:00. Dodajmy, że oprócz występów, na gości czeka też pokaz dawnego rzemiosła. Na specjalnych stanowiskach można zapoznać się między innymi z tajnikami pracy garncarza, kata czy kowala.
Agnieszka Znamirowska
Marcin Sygut

Wiadomości z regionu

2019-10-15, godz. 10:15 "Terytorialsi" poszukiwani. Formuje się opolski batalion Wojsk Obrony Terytorialnej Ruszył nabór do opolskiego batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej. Kandydat musi mieć polskie obywatelstwo, ukończone 18 lat i predyspozycje psychofizyczne. Do ... » więcej 2019-10-15, godz. 10:00 Wybory 2019: Mniejszość niemiecka zadowolona z uzyskanego wyniku. W Sejmie będzie mieć jednego parlamentarzystę - Jestem zadowolony z wyniku jaki uzyskała w wyborach Mniejszość Niemiecka - ocenił w rozmowie 'W cztery oczy' Radia Opole szef TSKN na Opolszczyźnie, zarazem ... » więcej 2019-10-15, godz. 08:15 Uroczystości związane z beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia odbędą się także w Prudniku Wyniesienie na ołtarze Czcigodnego Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego uczci także Prudnik. Zakończenie procesu jego beatyfikacji ogłosił niedawno pap ... » więcej 2019-10-14, godz. 20:41 PKW podała oficjalne wyniki wyborów do sejmu. 5 mandatów dla PiS, 4 dla KO, po jednym dla SLD, PSL i MN - tak wybrała ... Prawo i Sprawiedliwość (43,59%), Koalicja Obywatelska (27,40%), SLD (12,56%), PSL/Kukiz15 (8,55%) i Konfederacja (6,81%) - to pięć ugrupowań, które w nowej ka ... » więcej 2019-10-14, godz. 20:30 Areszt dla zabójcy z Charbielina. Bratobójstwo następstwem rodzinnego konfliktu, który trwał do dłuższego czasu Podejrzany o zabójstwo w Charbielinie pod Głuchołazami usłyszał prokuratorskie zarzuty. Arkadiusz S. w miniony piątek, w południe postrzelił swojego brata, by ... » więcej 2019-10-14, godz. 19:45 Uczniowie podstawówki z Głuchołaz wygrali w konkursie "uDOSTĘPniacze" Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Głuchołazach zdobyli pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie 'uDOSTĘPniacze'. Brali w nim uczniowie ze 100 s ... » więcej 2019-10-14, godz. 19:01 Frekwencja wzrosła o 10 punktów procentowych, ale nadal jest najniższa w kraju W wyborach parlamentarnych frekwencja w województwie opolskim wyniosła 52,91%. To najsłabszy wynik w kraju. Przypomnijmy, w całej Polsce frekwencja wyborcza w ... » więcej 2019-10-14, godz. 19:00 "To fenomenalny wynik, jestem nieprawdopodobnie zadowolona". Violetta Porowska podsumowuje zwycięstwo PiS na Opolszczy ... - Historyczne zwycięstwo PiS-u na Opolszczyźnie - taki jest komentarz powyborczy liderki Prawa i Sprawiedliwości w województwie opolskim Violetty Porowskiej. » więcej 2019-10-14, godz. 18:15 Ryszard Wilczyński ponownie z mandatem posła. "Wynik naszych kandydatów do senatu budzi szacunek" - Jesteśmy tą reprezentacją Koalicji Obywatelskiej, która w całości odnawia mandaty, bo Leszek Korzeniowski już nie kandydował. To praca kandydatów od miejsca ... » więcej 2019-10-14, godz. 17:52 Tomasz Kostuś zadowolony ze swojego wyniku, ale rozczarowany poparciem dla PiS Tomasz Kostuś zdobył ponad 17 tysięcy głosów i ten wynik daje mu miejsce w sejmie. Jednak polityk Koalicji Obywatelskiej podkreśla, że jest rozczarowany wynik ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »