Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-25, 21:23 Autor: Daniel Klimczak

Przed Stegu Areną można było poczuć się jak w czasach PRL-u. Wszystko za sprawą 120 zabytkowych pojazdów z bloku wschodniego

V Opolski Zjazd Pojazdów PRL-u [fot. Daniel Klimczak]
V Opolski Zjazd Pojazdów PRL-u [fot. Daniel Klimczak]
V Opolski Zjazd Pojazdów PRL-u [fot. Daniel Klimczak]
V Opolski Zjazd Pojazdów PRL-u [fot. Daniel Klimczak]
V Opolski Zjazd Pojazdów PRL-u [fot. Daniel Klimczak]
V Opolski Zjazd Pojazdów PRL-u [fot. Daniel Klimczak]
120 pojazdów z minionej epoki można było oglądać w niedzielę (25.08) na parkingu przed opolską Stegu Areną. W 5. już edycji Opolskiego Zjazdu Pojazdów PRL-u można było zobaczyć motocykle, samochody osobowe, a także użytkowe wyprodukowane w latach 1944 - 1991.
Mimo, że nazwa imprezy nawiązuje do czasów Polski Ludowej, to pojazdy goszczące w stolicy regionu pochodzą z całego byłego bloku wschodniego. W tym roku wśród wystawców znaleźli się także właściciele maszyn dotychczas nieprezentowanych na zjeździe.

- Mamy trochę inną gamę pojazdów niż co roku, która to wzbogaciła się o pojazdy zabytkowe, ale ciężarowe, pojazdy specjalne, czyli straże pożarne, karetki pogotowia na pojazdach Nysa oraz milicji, również na pojeździe Nysa - mówi Janusz Sowa, sekretarz Stowarzyszenia Opolski Ruch Pojazdów Zabytkowych.

Jak zauważają wystawcy, posiadanie tego typu pojazdów daje sporo satysfakcji, choć związane jest także ze sporymi wydatkami i coraz większymi trudnościami przy poszukiwaniu części zamiennych.

- Na to wszystko trzeba znaleźć czas, bo każdą rzecz, którą się tutaj robi ręcznie, to trzeba jej poświęcić sporo uwagi. Zanim się zamontuje, to trzeba to przymierzyć, przemyśleć. Mało tego, jak się kupi taką rzecz do regeneracji, to jeszcze trzeba ją zregenerować tak, żeby to wyglądało, a na koniec, żeby jej jeszcze nie zniszczyć przy montażu - przyznaje Mariusz Lewin z Opola, właściciel milicyjnej "nyski".

To właśnie te produkowane na Opolszczyźnie pojazdy stanowiły motyw przewodni tegorocznej edycji imprezy, co ma związek z mijającą w tym roku 25. rocznicą zakończenia ich produkcji.
Janusz Sowa
Mariusz Lewin

Wiadomości z regionu

2019-09-16, godz. 21:45 KWW Mniejszość Niemiecka ma pomysł na inwestycje przeciwpowodziowe w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim Reaktywacja portu w Koźlu, budowa zbiornika retencyjnego Kotlarnia w gminie Bierawa i ukończenie innych inwestycji przeciwpowodziowych - to priorytety w powie ... » więcej 2019-09-16, godz. 21:00 Podwyższone piki benzenu niepokoją mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, ale do średniorocznej normy daleko Od kilku dni aktywiści z Kędzierzyna Koźla alarmują o niepokojących pikach benzenu. Stacja pomiarowa przy ul. Bolesława Śmiałego wskazywała przekroczenie norm ... » więcej 2019-09-16, godz. 20:00 Dyrektorzy szkół mogą wnioskować w NFZ o uruchomienie gabinetu dentystycznego Szkoły z całego województwa mogą zgłaszać chęć otwarcia nowego gabinetu stomatologicznego. Namawia do tego Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdro ... » więcej 2019-09-16, godz. 19:00 Zamiast 29 będzie 13. W październiku głosowanie do rad dzielnic w Opolu Za miesiąc ruszają wybory do rad dzielnic w Opolu. Od dzisiaj można zgłaszać kandydatów. W tym roku zachodzą dwie ważne zamiany; mieszkańcy będą głosowali int ... » więcej 2019-09-16, godz. 17:30 Kędzierzyn-Koźle ma pierwszy "zielony" przystanek. Wydarzenie zainaugurowało Europejski Tydzień Zrównoważonego Transpo ... Przystanek nr 181 przy ulicy Piastowskiej w Kędzierzynie-Koźlu zyskał nowy, zielony wygląd dzięki nasadzeniom. W ten sposób w Kędzierzynie-Koźlu zainaugurowan ... » więcej 2019-09-16, godz. 17:30 Wyremontowany Dom Harcerza w Oleśnie ma od dziś imię Janiny Kłopockiej. To autorka znaku Rodła Janina Kłopocka została patronką Domu Harcerza w Oleśnie. Urząd miejski kupił budynek przy ulicy Krasickiego i wyremontował go za około 600 tysięcy złotych. » więcej 2019-09-16, godz. 17:00 Opole: pierwsze egzaminy z wystąpień publicznych za nami Poprzez przystąpienie do egzaminów kwalifikacyjnych można było udowodnić swoje umiejętności i odebrać certyfikat. » więcej 2019-09-16, godz. 16:10 Kampania wyborcza. Antoni Duda: ważne, by PiS kontynuowało swoją misję. Tomasz Kotuś: Wszystko się może zdarzyć - Najważniejsze dla mnie jest to, aby Prawo i Sprawiedliwość po wyborach kontynuowało rządzenie - powiedział w 'Loży Radiowej' poseł PiS Antoni Duda startując ... » więcej 2019-09-16, godz. 15:30 Kowalski wezwał Zembaczyńskiego do debaty. Lider opolskiej listy KO odpowiada, że kandydat PiS źle dobrał rywala Janusz Kowalski wezwał Witolda Zembaczyńskiego do debaty przedwyborczej. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu chce porównać, ile dla Opolszczyzny przez 8 ... » więcej 2019-09-16, godz. 15:00 Opolanie upamiętnią ofiary 80. rocznicy napaści wojsk sowieckich na Polskę Opolski Urząd Wojewódzki zaprasza mieszkańców Opolszczyzny na uroczystość uczczenia ofiar napaści Rosji na Polskę w 1939 roku. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »