Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-22, 22:00 Autor: Maria Klusik

Trwają prewencyjne odstrzały dzików. Przypadków ASF na Opolszczyźnie nie stwierdzono

Locha(js) wikipedia
Locha(js) wikipedia
Prewencyjne działania w związku z zagrożeniem wirusem ASF podejmują inspektoraty weterynarii w całym kraju. Przypadki Afrykańskiego Pomoru Świń pojawiają się szczególnie we wschodniej części kraju, ale Opolszczyzna również jest zagrożona.
Jak wyjaśnia Waldemar Włodara, Wojewódzki Inspektor ds Zdrowia i Ochrony Zwierząt, w naszym regionie na razie nie stwierdzono ognisk choroby.

- Prowadzimy szerokie działania, które powinny zabezpieczyć przeniknięcie tego wirusa do naszego województwa. Zbieramy wszystkie padłe dziki, które się znajduje, zarówno przy drodze, jak i w lesie. Są poddawane badaniom w kierunku obecności tego wirusa. Średnio około dwustu sztuk w skali roku, dotychczas wszystkie wyniki są ujemne. Również nie występują ogniska chorób u świń.

Dziki są zwierzętami migrującymi, potrafią pokonywać duże odległości. Aby uchronić nasze województwo przed pojawieniem się zainfekowanych zwierząt, od lipca w powiatach strzeleckim, kędzierzyńsko-kozielskim, krapkowickim, opolskim, prudnickim, nyskim i brzeskim prowadzony jest prewencyjny, sanitarny odstrzał dzików.

- Wokół autostrady A4, do 25-30 kilometrów odległości, w siedmiu powiatach odstrzał sanitarny, prewencyjny dzików. W tym roku również taki odstrzał jest prowadzony praktycznie od lipca, powiatowi lekarze wydali rozporządzenia i około dwustu sztuk dzików ma być odstrzelonych w ten sposób, w celu zmniejszenia potencjalnego ryzyka znajdowania się tego wirusa u dzików wolno żyjących- wyjaśnia dr Włodara

Na Opolszczyźnie zostanie odstrzelonych około dwustu sztuk. Akcję koordynuje Polski Związek Łowiecki.
Waldemar Włodara
Waldemar Włodara

Wiadomości z regionu

2019-09-20, godz. 18:30 Grzegorz Schetyna odwiedził Opole. Lider Platformy Obywatelskiej prezentował kandydatów do parlamentu Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej odwiedził dziś (20.09) Opole. Podczas spotkania zaprezentowano kandydatów z opolskiej listy. » więcej 2019-09-20, godz. 17:30 "Najbardziej zauważalna poprawa sytuacji nastąpiła w naszym województwie". Jak długo trzeba czekać na zabieg? - Opolszczyzna jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o skrócenie kolejek i czasu oczekiwania na zabiegi - tak na dzisiejszej konferencji prasowej (20.09) po ... » więcej 2019-09-20, godz. 16:45 Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Opolu. "Dosyć polityki bierności" 'Węgiel tylko na biegunkę', 'Planeta ważniejsza jest od pieniędzy' czy 'Młodzież w Opolu nie zgadza się z biernością rządu wobec zmian klimatycznych' - z taki ... » więcej 2019-09-20, godz. 16:00 Jarosław Gowin spotkał się z mieszkańcami Głubczyc na targowisku miejskim Wicepremier Jarosław Gowin i poseł Kamil Bortniczuk odwiedzają dzisiaj (20.09) kilka miast Opolszczyzny. W Głubczycach spotkali się z mieszkańcami na targowis ... » więcej 2019-09-20, godz. 15:30 Zaginęła 13-letnia Wioletta z Kędzierzyna-Koźla Policjanci z Kędzierzyna-Koźla szukają zaginionej 13-latki. Wioletta Kotowicz pod waz ostatni widziana była prawie tydzień temu, w sobotę 14 września. » więcej 2019-09-20, godz. 15:25 ZOL w Głubczycach jest na europejskim poziomie. Zakończono 4 duże projekty modernizacyjne W ciągu ostatnich dwóch lat ponad 6 milionów z pieniędzy unijnych trafiło do głubczyckiego szpitala. W placówce realizowane były 4 projekty, które mają podnie ... » więcej 2019-09-20, godz. 14:45 Kampania wyborcza: ktoś wrzucił przyczepkę z banerem kandydatki do rzeki. "To skandaliczne zachowanie" Walka o fotele w sejmie i senacie zaczyna przybierać na sile. Kandydaci codziennie jeżdżą w teren i spotykają się z mieszkańcami. Ale dzisiaj (20.09) rano dos ... » więcej 2019-09-20, godz. 14:15 "Chcemy, żeby gmina Głogówek mogła się rozwijać". Wicepremier Gowin i poseł Bortniczuk deklarują wsparcie lokalnych in ... Wicepremier Jarosław Gowin przyjechał na Opolszczyznę wspierać kampanię wyborczą Kamila Bortniczuka, posła Porozumienia, który ubiega się o reelekcję z czwart ... » więcej 2019-09-20, godz. 14:00 W gminie Prudnik sytuacja rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym ma się poprawić Głównym celem projektu 'Rodzinne więzi', który ma być realizowany przez prudnicki Ośrodek Pomocy Społecznej oraz nyską Fundację Plan B jest poprawa sytuacji r ... » więcej 2019-09-20, godz. 12:30 Kowalski: ECO powinno zostać w rękach polskiego skarbu państwa Strategia repolonizacji Energii Cieplnej Opolszczyzny - ten temat poruszył dzisiaj (20.09) na konferencji prasowej kandydat z listy PiS na posła Janusz Kowals ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »