Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-22, 16:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Zamiast sanatorium mieszkania? Właściciel ośrodka w Suchym Borze chce zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego

Sanatorium w Suchym Borze [fot. Bogusław Kalisz]
Sanatorium w Suchym Borze [fot. Bogusław Kalisz]
Sanatorium w Suchym Borze [fot. Mariusz Chałupnik]
Sanatorium w Suchym Borze [fot. Mariusz Chałupnik]
Sanatorium w Suchym Borze [fot. Mariusz Chałupnik]
Sanatorium w Suchym Borze [fot. Mariusz Chałupnik]
Dalej nie wiadomo, czy rehabilitacja wróci do Suchego Boru. Ponad rok po sprzedaży przez Stobrawskie Centrum Medyczne ośrodka prywatnej firmie wydaje się, że realizacja tego założenia się wręcz oddala. Budynek niszczeje, a nowy właściciel wystąpił do gminy Chrząstowice o zmianę zapisów w planie zagospodarowania przestrzennego na tereny mieszkaniowe.
Po sprzedaży ośrodka wydawało się, że uda się odbudować jego renomę. Właściciel zapewniał, że chce kontynuować w nim działalność medyczną - rehabilitację dzieci, a nawet rozszerzyć działalność na dorosłych. Plany jednak zmienił i wystąpił o przekwalifikowanie terenu pod budownictwo mieszkaniowe.

- W planie zagospodarowania przestrzennego ten teren jest przeznaczony na usługi leczniczo-rehabilitacyjne i tak zostanie - mówi Florian Ciecior, wójt Chrząstowic. - Od ponad stu lat odbywała się tam rehabilitacja, szczególnie młodzieży, która przybywała do Suchego Boru nie tylko z terenu opolskiego, ale i z ościennych województw. Był to dosyć znany ośrodek i mieliśmy nadzieję, że ten prywatny podmiot przywróci świetność tego ośrodka. Nie mamy zamiaru zmieniać planu zagospodarowania w tym zakresie.

Działalność rehabilitacyjna z Suchego Boru została przeniesiona do Kup. Jak tłumaczy odpowiedzialny za służbę zdrowia wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek, sprzedaż ośrodka była konieczna ze względu na jego bardzo zły stan techniczny. Aby móc w nim prowadzić działalność potrzeba zainwestować 7,8 milionów złotych, a takich pieniędzy samorząd województwa nie posiadał.

- Z drugiej strony problem pojawia się przy kontraktowaniu takich usług w Narodowym Funduszu Zdrowia - tłumaczy Kolek. - Przez wiele lat trwały poszukiwania inwestora, który zechciałby zakupić obiekt pod kątem prowadzenia działalności, jako ciągłość w umowie z NFZ-em. Dziwnym trafem takiego zainteresowania nie było. Pytanie dlaczego? Znając specyfikę finansowania świadczeń opieki zdrowotnej przez NFZ, jestem pewien, że przyczyną tego jest niski poziom finansowania tych świadczeń. To jest bolączka całej fizjoterapii w naszym kraju.

Z pisma przekazanego naszej redakcji przez opolski NFZ wynika, że fundusz od razu podpisze kontrakt na finansowanie rehabilitacji dziecięcej w Suchym Borze, jeśli tylko ośrodek wznowi działalność. Nie wiadomo jednak, na jaką kwotę miałby opiewać taki kontrakt.

Przypomnijmy, że obiekt rehabilitacyjny w Suchym Borze został sprzedany w maju ubiegłego roku jednej z opolskich firm. Według oficjalnych danych Stobrawskie Centrum Medyczne zbyło go za blisko 850 tysięcy złotych.
Florian Ciecior
Roman Kolek

Wiadomości z regionu

2019-09-18, godz. 07:45 Uwaga - silny wiatr w regionie. Strażacy są wzywani do usuwania powalonych drzew i połamanych konarów Porywisty wiatr daje się we znaki mieszkańcom regionu. Wieczorem w niespełna godzinę strażacy odnotowali ponad 20 interwencji. » więcej 2019-09-18, godz. 07:30 NFZ zaprasza na konsultacje i badania. "Środa z profilaktyką" w przychodni Centrum w Opolu 'Środa z profilaktyką' to kolejne spotkanie organizowane przez opolski oddział NFZ z myślą o pacjentach w ramach ogólnopolskiej akcji. W przychodni Centrum w ... » więcej 2019-09-17, godz. 21:00 80. rocznica napaści sowieckiej na Polskę. "To także obchody dnia Sybiraka". Uroczystości w Opolu [ZDJĘCIA, FILM] 80 lat temu Związek Radziecki napadł na Polskę. Z kraju deportowano półtora miliona Polaków. O wydarzeniach sprzed lat przypominano dziś (17.09) na opolskim r ... » więcej 2019-09-17, godz. 21:00 Oficjalne uroczystości nadania Orderu Uśmiechu w Głuchołazach. Hiszpanka wypije sok z cytryny i zatańczy flamenco! W Światowy Dzień Orderu Uśmiechu w Głuchołazach hiszpance Marii Carricondo zostanie uroczyście wręczone międzynarodowe odznaczenie nadawane wyłącznie przez dz ... » więcej 2019-09-17, godz. 20:00 Marcin Ociepa i Przemysław Daca o inwestycjach przeciwpowodziowych w regionie. Padły konkretne daty Zbiornik w Raciborzu, polder Żelazna i wały przeciwpowodziowe w Kędzierzynie-Koźlu - minister Marcin Ociepa i prezes Wód Polskich Przemysław Daca podali konkr ... » więcej 2019-09-17, godz. 19:30 "To była obietnica, którą rok temu złożyłam publicznie". Będą pieniądze na projekt mostu w Krapkowicach - Mam wielką osobistą satysfakcję, że ten most powstanie - mówiła w Radiu Opole wicewojewoda opolski Violetta Porowska. Chodzi o most nad Odrą, który połączy ... » więcej 2019-09-17, godz. 19:15 "Odra jest w tej chwili priorytetem". Jak odnowić żeglowność polskich rzek? II Kongres Żeglugi Śródlądowej w Opolu 'W stronę korzyści' to hasło II Kongresu Żeglugi Śródlądowej, który rozpoczął się w Opolu. Naukowcy, armatorzy i przedstawiciele władz dyskutują na temat powr ... » więcej 2019-09-17, godz. 18:30 Lewica proponuje: "wdowia emerytura" i szybsze przejście na emeryturę 40 lat pracy dla mężczyzn i 35 dla kobiet, a dodatkowo dziedziczenie emerytury - z taką propozycją wychodzi lewica. Na konferencji wyborczej kandydat na posła ... » więcej 2019-09-17, godz. 18:10 Zderzenie dwóch samochodów na DK 41 w Prudniku Dwa auta osobowe zderzyły się na drodze krajowej nr 41 z Nysy do Prudnika. Nikt nie odniósł poważnych obrażeń, ale możliwe utrudnienia w ruchu. » więcej 2019-09-17, godz. 17:30 Kandydatki Koalicji Obywatelskiej wspólnie zachęcają do głosowania. "Jesteśmy kompetentne, silne, odpowiedzialne i odw ... 'Kobiety do sejmu!' - z takim hasłem i przekonaniem, że kobiety powinny aktywnie uczestniczyć w parlamencie, przekonywały wszystkie panie startujące w jesienn ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »