Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-15, 19:25 Autor: Katarzyna Doros

Mieszkańcy Przysieczy przypominają o pozytywnych właściwościach ziół

Święto ziół w Przysieczy [fot. Katarzyna Doros]
Święto ziół w Przysieczy [fot. Katarzyna Doros]
Święto ziół w Przysieczy [fot. Katarzyna Doros]
Święto ziół w Przysieczy [fot. Katarzyna Doros]
Święto ziół w Przysieczy [fot. Katarzyna Doros]
Święto ziół w Przysieczy [fot. Katarzyna Doros]
Święto ziół w Przysieczy [fot. Katarzyna Doros]
Święto ziół w Przysieczy [fot. Katarzyna Doros]
Wspólne gotowanie, zioła z przysieckiego zielnika, czy zioła ojców franciszkanów, to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowano dla mieszkańców Przysieczy w ramach XV edycji święta ziół.
- To wydarzenie ma pokazać mieszkańcom i gościom, że zioła cały czas są obecne w naszym życiu - mówi Joanna Wicher, prowadząca święto w Przysieczy. - Nasze babcie i prababcie leczyły nas tymi ziołami, odstraszały złe duchy wieszając je pod strzechą w domu, dlatego jedna z rodzin pomyślała o tym, żeby tutaj w Przysieczy zrobić takie święto, żeby uczcić te zioła, które kiedyś były dla nas tak ważne, a teraz służą bardziej rekreacyjnie. Mówimy m.in o mięcie, którą wiadomo, że w domu każdy z nas ma, a nie każdy o tym pamięta, że bardzo pomaga np. na żołądek.

- Rozwijamy tą tradycję, bo uprawiamy tutaj też taki zielnik, z którego zioła są później wykorzystywane np. na herbatę, czy w gastronomii. Od rumianku, po rozmaryn, lawendę, wszystko, co ogródki dają - dodaje Krzysztof Janikula, ze Stowarzyszenia Miłośników Przysieczy.

Pszczelarz Piotr Krękiewicz zauważa, że zioła, które można spotkać w Przysieczy, doskonale nadają się do produkcji ziołomiodów. - Jeśli chodzi o pokrzywę, to ma dużo żelaza, czyli oddziałuje m.in. na układ kostny, wzmacnia go i wspomaga. Aloes z kolei dobrze wpływa na sprawy związane z pracą jelit.

Święto ziół w Przysieczy jest organizowane od 2004 roku i łączy się z przypadającym 15 sierpnia świętem Wniebowzięcia popularnie nazywanym świętem Matki Boskiej Zielnej.
Joanna Wicher, Krzysztof Janikula
Piotr Krękiewicz

Wiadomości z regionu

2019-09-19, godz. 22:30 Senat Politechniki Opolskiej pozytywnie zaopiniował trzech kandydatów na rektora uczelni Senat Politechniki Opolskiej pozytywnie zaopiniował trzech kandydatów na rektora uczelni. O funkcję ubiegać się będą prorektor ds. studenckich i inwestycji pr ... » więcej 2019-09-19, godz. 22:00 Benzen i brak wałów - o tym mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla rozmawiali z kandydatami na parlamentarzystów Kwestie poprawy jakości powietrza, budowy obwodnicy i transportu, a także szkolnictwo i wsparcie dla przedsiębiorców - między innymi o tym rozmawiali dzisiaj ... » więcej 2019-09-19, godz. 20:45 Uniwersytet Opolski oficjalnie współpracuje z Zespołem Opolskich Parków Krajobrazowych Oficjalną umowę o współpracy podpisał dzisiaj (19.09) rektor Uniwersytetu Opolskiego z dyrektorem Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych. » więcej 2019-09-19, godz. 20:30 Opole: opóźnia się remont ulicy Oleskiej. Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość Kończy się remont pierwszego odcinka ulicy Oleskiej Opolu. Jutro (20.09) drogowcy mają rozpocząć układanie nawierzchni asfaltowej między rondem Rotmistrza Wit ... » więcej 2019-09-19, godz. 18:00 W gminie Izbicko powstaje pierwsza świetlica dla seniorów Pierwsza świetlica dla seniorów ma powstać w gminie Izbicko. Jedno popołudnie w tygodniu najstarsi mieszkańcy będą mogli spędzić w swoim gronie i uczestniczyć ... » więcej 2019-09-19, godz. 17:30 Pod okiem strażaków młodzież uczyła się jak ratować życie i prawidłowo udzielić pierwszej pomocy [ZDJĘCIA] Usztywniali kończyny, bandażowali rany i reanimowali ofiary wypadków. 17 drużyn ze szkół podstawowych w Opolu pod okiem opolskich strażaków szlifowało umiejęt ... » więcej 2019-09-19, godz. 17:00 Na Opolszczyźnie skróciły się kolejki do tomografu, rezonansu i usunięcia zaćmy. To jeden z lepszych wyników w kraju Najlepiej w kraju wypada województwo opolskie pod względem skrócenia kolejek na badanie tomografem oraz rezonansem magnetycznym. Niewiele gorzej jest z oczeki ... » więcej 2019-09-19, godz. 16:30 Krajowi liderzy Lewicy w Opolu przekonywali do "Paktu dla kobiet" Lewicobus z Adrianem Zandbergiem, liderem partii Razem i Włodzimierzem Czarzastym szefem SLD, odwiedził Opolszczyznę. Na placu Wolności w Opolu krajowi liderz ... » więcej 2019-09-19, godz. 16:30 Kompleks mieszkań treningowych dla osób niepełnosprawnych powstanie w Prudniku W budynku szkoły zawodowej w Prudniku mają znajdować się mieszkania treningowe. Starostwo stara się o rządowe dofinansowanie i liczy na pozytywną decyzję, co ... » więcej 2019-09-19, godz. 16:00 Cisek: w Łanach centrum miejscowości ma się zazielenić Na razie centrum miejscowości Łany w gminie Cisek szpeci brzydki, pusty plac, ale już niedługo to miejsce ma zyskać zupełnie nowe oblicze. Spory teren ma stać ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »