Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-11, 19:20 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Zawody sikawek konnych. Gasili pożary sprzętem sprzed wieku [ZDJĘCIA]

IX Regionalne Zawody Sikawek Konnych w Pokrzywnicy [fot. A. Pospiszyl]
IX Regionalne Zawody Sikawek Konnych w Pokrzywnicy [fot. A. Pospiszyl]
IX Regionalne Zawody Sikawek Konnych w Pokrzywnicy [fot. A. Pospiszyl]
IX Regionalne Zawody Sikawek Konnych w Pokrzywnicy [fot. A. Pospiszyl]
IX Regionalne Zawody Sikawek Konnych w Pokrzywnicy [fot. A. Pospiszyl]
IX Regionalne Zawody Sikawek Konnych w Pokrzywnicy [fot. A. Pospiszyl]
Kilkanaście drużyn, ponad dwustu zawodników i sikawki, z których najmłodsza ma 90 lat – tak w skrócie można opisać to, co dzisiaj dzieje się w Pokrzywnicy. W tej małej wiosce w gminie Reńska Wieś po raz 9. odbyły się regionalne zawody sikawek konnych.
- I pogoda i zawodnicy dopisali – cieszy się Dawid Kozik, prezes OSP Pokrzywnica. – Dzisiaj mamy 292 zawodników, więcej jest dziewczyn. Z tego co wiem, chłopców jest po prostu coraz mniej. Dziewczyny wiadomo, chcą dorównać chłopakom, i tak powinno być, i mają siły żeby pompować tę naszą sikawkę konną.

- Faktycznie, dziewczyny są 4 i jest 3 chłopców – przyznają Dominika i Julia z OSP Ucieszków. – Na początki biegniemy z wężem, wrzucamy piłeczkę, robimy slalom pod płotkami i biegniemy pompować. Potem jeszcze łączone są inne węże i wodą przewracają stojącą belkę.

Zawodnicy musieli przez minutę pompować wodę sikawką konną. Jak sami przyznawali, to spory wysiłek, tym bardziej należy się podziw ludziom, którzy przed laty używali tylko takiego sprzętu. Jak wspominali starsi mieszkańcy, w przypadku pożaru, którego gaszenie trwało kilka godzin, na zmianę pompowali wszyscy mieszkańcy wsi.
Dawid Kozik oraz Dominika i Julia z OSP Ucieszków

Wiadomości z regionu

2019-08-18, godz. 21:54 Noc w zabytkowym spichlerzu w Brożcu. Wakacyjna atrakcja dla dzieci Ostatnią noc tegorocznych wakacji mali mieszkańcy gminy Walce będą mogli spędzić nie we własnych łóżkach, ale w zabytkowym spichlerzu w Brożcu. » więcej 2019-08-18, godz. 21:37 Defilada w Katowicach – hołd oddany historii, czy polityczna gra? Gorąca dyskusja polityków w Niedzielnej Loży Radiowej Podzielone zdania w sprawie lokalizacji defilady wojskowej 'Wierni Polsce'. Opolscy politycy dyskutowali, czy wybór Katowic na takie wydarzenie, to decyzja po ... » więcej 2019-08-18, godz. 17:18 Zlot Fanów Motoryzacji Japońskiej Osaka na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi [ZDJĘCIA] Do dziś (18.08) na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi trwa 3 Zlot Fanów Motoryzacji Japońskiej OSAKA. Jak podają organizatorzy, wydarzenie przyciągnęło ponad dwust ... » więcej 2019-08-18, godz. 17:18 Kresowianie z całej Opolszczyzny przyjechali do Wójcic. Trwają VIII Opolskie Dni Madonn Kresowych Mimo powojennej zawieruchy, kult Matki Boskiej Łopatyńskiej, której cudowny obraz znajduje się w wójcickim sanktuarium, nie stracił na znaczeniu. » więcej 2019-08-18, godz. 17:00 Janusz Kowalski zapowiedział walkę z wyludnieniem Opolszczyzny. "Potrzebne są odważne programy" - Według ekspertów, egzystencja województwa opolskiego stoi pod wielkim znakiem zapytania - mówił na dzisiejszej (18.08) konferencji prasowej Janusz Kowalski, ... » więcej 2019-08-18, godz. 14:24 "Pacjenci sami wydłużają kolejki". Rzecznik opolskiego NFZ o problemie nie zgłaszanych rezygnacji z wizyt u lekarzy sp ... - Od kwietnia operacje zaćmy, badanie rezonansem magnetycznym oraz tomografem komputerowym stały się świadczeniami nielimitowanymi - przypomniała w 'Rozmowie ... » więcej 2019-08-18, godz. 13:57 Nocny rajd pijanego kierowcy zakończony w... ogródku Pijany kierowca wjechał na chodnik, staranował ogrodzenie i zatrzymał się w ogródku. Do zdarzenia doszło minionej nocy w centrum Opola, na ul. Robotniczej. 21 ... » więcej 2019-08-18, godz. 11:50 Gmina Głuchołazy tętni życiem podczas wakacji. Do wyboru park, tężnia, Muszla Leśna, Pokrzywna i Jarnołtówek Dużą popularnością wśród turystów cieszy się w te wakacje gmina Głuchołazy. Samorząd przeznaczył dodatkowe 100 tysięcy złotych na organizację weekendowych i ś ... » więcej 2019-08-18, godz. 11:31 Sanepid przestrzega: miejskie fontanny, to nie kąpieliska. Nie pozwólmy wchodzić dzieciom Rodzice nie powinni pozwalać na kąpiel dzieci w fontannach, to niebezpieczne - ostrzega sanepid. » więcej 2019-08-18, godz. 07:49 Remontują parter urzędu, żeby petentom było wygodniej Po remoncie dachu urzędu gminy w Reńskiej Wsi przyszedł czas na parter. Prace budowlane już się rozpoczęły i potrwają jeszcze kilka tygodni, ale po ich zakońc ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »