Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-09, 08:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Pałacyk przy ul. Stefanii Sempołowskiej w Opolu będzie zlicytowany

Pałacyk przy Sempołowskiej w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Pałacyk przy Sempołowskiej w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Pałacyk przy Sempołowskiej w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Pałacyk przy Sempołowskiej w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Pałacyk przy Sempołowskiej w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Pałacyk przy Sempołowskiej w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Pałacyk przy ulicy Sempołowskiej idzie pod młotek. To efekt problemów finansowych właściciela, którym jest Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego z Warszawy. Zabytkowy budynek od kilku lat stoi opuszczony. Zamiast studentów, rezydują w nim bezdomni.
Plany były zupełnie inne. W 2011 roku szkoła Jańskiego otrzymała blisko milion złotych na przeprowadzenie inwestycji od urzędu marszałkowskiego w Opolu. Władze szkoły nie wywiązały się z umowy, więc umowę cofnięto i domagano się zwrotu dotacji. Rozpoczęto postępowanie administracyjne, a wyroki sądów kolejnych instancji były korzystne dla urzędu marszałkowskiego.

- Wraz z odsetkami szkoła powinna oddać ponad milion 600 tysięcy złotych - mówi Violetta Ruszczewska, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego w Opolu. - To jest spora kwota. Oczywiście czekaliśmy na to, żeby te pieniądze szkoła oddała, jednak tego nie zrobiła. Jesteśmy w kolejce wierzycieli szkoły i czekamy na zwrot tych pieniędzy. To jest problem, dlatego że nie jest tajemnicą, że szkoła ma trudności od lat i ma wielu wierzycieli i wiele długów.

Cena wywoławcza zbliżającej się licytacji, to 2 miliony złotych. Problem w tym, że pałacyk jest w bardzo złym stanie technicznym. W związku z tym może być problem ze znalezieniem kupca. Na pewno do licytacji nie stanie miasto Opole.

- Ze względu na położenie, walory architektoniczne, jest to bardzo ładny obiekt. Jednak powstrzymują nas względy finansowe - informuje Marcin Sagan z biura prasowego urzędu miasta Opola. - Stan techniczny jest niestety bardzo zły. To nie jest prosta sytuacja, ponieważ przejmując taki obiekt trzeba wydać bardzo duże pieniądze. Miasto dysponuje środkami publicznymi, jest wiele różnych potrzeb w mieście, które są zgłaszane przez różne grupy i nie da się wszystkich zadowolić. Sytuacja jest więc taka, że ciężko mówić o przejęciu obiektu, który jest w bardzo złym stanie technicznym, w którym jest licytacja komornicza i który jest objęty nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Licytację pałacyku przeprowadzi 23. sierpnia Sąd Rejonowy w Opolu. Jego wartość szacowana jest na blisko 3 miliony złotych.
Violetta Ruszczewska
Marcin Sagan

Wiadomości z regionu

2020-03-31, godz. 21:00 W powiecie nyskim powstaną izolatoria dla ponad 100 zarażonych koronawirusem. Szpital dementuje, by placówka miała być… Nyski szpital nie zostanie przekształcony w monoprofilową placówkę zakaźną. Głosy sugerujące taką możliwość pojawiły się w trakcie dzisiejszej (31.03) sesji rady… » więcej 2020-03-31, godz. 20:45 Raport dnia: 16 nowych zakażeń w regionie. Na Opolszczyźnie COVID-19 potwierdzono u 70 osób Wtorek 31.03 przyniósł na Opolszczyźnie 16 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. W regionie na COVID-19 zachorowało w sumie 70 osób. W tej… » więcej 2020-03-31, godz. 19:15 Szkoły zamknięte, ale program dożywiania dzieci w Opolu funkcjonuje. Jest zasiłek zamiast gorącego posiłku Zamiast gotowych posiłków, pieniądze na ich przygotowanie. Opolskie rodziny, których dzieci są objęte programem dożywiania w szkołach, w momencie zamknięcia placówek… » więcej 2020-03-31, godz. 19:00 Za dwa tygodnie rusza remont Mostu Pamięci Sybiraków w Opolu Utrudnienia na Moście Pamięci Sybiraków w Opolu. 14 kwietnia ruszą tam prace remontowe. Na początek zostanie zamknięty chodnik na całej długości od ronda do wiaduktu… » więcej 2020-03-31, godz. 18:00 Zagrożenie koronawirusem: od jutra na ulicach miast dodatkowe mieszane patrole wojska i policji Od jutra (1.04) armia zwiększy zaangażowanie w walkę z pandemią koronawirusa. Ma to związek z wprowadzeniem kolejnych restrykcji przez rząd. » więcej 2020-03-31, godz. 17:30 Sesja sejmiku województwa krótka, bez udziału gości i dziennikarzy. Tylko pilne uchwały Bez bezpośredniego udziału dyrektorów departamentów, publiczności i dziennikarzy i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności przebiegła marcowa sesja Sejmiku… » więcej 2020-03-31, godz. 17:15 Żołnierze opolskiej brygady logistycznej pomogli w transporcie 16 tysięcy paczek rękawiczek ochronnych Żołnierze brygad logistycznych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych codziennie angażują się w pracę przy dostawach środków ochrony osobistej i środków odkażających… » więcej 2020-03-31, godz. 17:00 Nyscy radni powiatowi zdecydowali o dodatkowych pieniądzach na szpitale w Nysie i Głuchołazach. Nie obyło się bez kłót… Nyscy radni powiatowi uchwalili zmiany w budżecie mające na celu skuteczniejszą walkę z koronawirusem. Zamiast 663 tysięcy złotych na promocję, pieniądze trafią… » więcej 2020-03-31, godz. 16:15 Więcej czasu na rozlicznie PIT. Zeznania będziemy mogli składać do końca maja Resort finansów wydłuża termin składania rocznego zeznania PIT. Standardowo miał on upływać 30 kwietnia, teraz będzie to koniec maja. » więcej 2020-03-31, godz. 16:15 Bez uprawnień i na "podwójnym gazie" rozbił samochód w Byczynie. Zatrzymał go funkcjonariusz służby więziennej Pijany mieszkaniec województwa pomorskiego rozbił samochód w Byczynie. 24-letni mężczyzna z powiatu starogardzkiego miał w organizmie ponad promil alkoholu, a… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »