Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-09, 08:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Pałacyk przy ul. Stefanii Sempołowskiej w Opolu będzie zlicytowany

Pałacyk przy Sempołowskiej w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Pałacyk przy Sempołowskiej w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Pałacyk przy Sempołowskiej w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Pałacyk przy Sempołowskiej w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Pałacyk przy Sempołowskiej w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Pałacyk przy Sempołowskiej w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Pałacyk przy ulicy Sempołowskiej idzie pod młotek. To efekt problemów finansowych właściciela, którym jest Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego z Warszawy. Zabytkowy budynek od kilku lat stoi opuszczony. Zamiast studentów, rezydują w nim bezdomni.
Plany były zupełnie inne. W 2011 roku szkoła Jańskiego otrzymała blisko milion złotych na przeprowadzenie inwestycji od urzędu marszałkowskiego w Opolu. Władze szkoły nie wywiązały się z umowy, więc umowę cofnięto i domagano się zwrotu dotacji. Rozpoczęto postępowanie administracyjne, a wyroki sądów kolejnych instancji były korzystne dla urzędu marszałkowskiego.

- Wraz z odsetkami szkoła powinna oddać ponad milion 600 tysięcy złotych - mówi Violetta Ruszczewska, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego w Opolu. - To jest spora kwota. Oczywiście czekaliśmy na to, żeby te pieniądze szkoła oddała, jednak tego nie zrobiła. Jesteśmy w kolejce wierzycieli szkoły i czekamy na zwrot tych pieniędzy. To jest problem, dlatego że nie jest tajemnicą, że szkoła ma trudności od lat i ma wielu wierzycieli i wiele długów.

Cena wywoławcza zbliżającej się licytacji, to 2 miliony złotych. Problem w tym, że pałacyk jest w bardzo złym stanie technicznym. W związku z tym może być problem ze znalezieniem kupca. Na pewno do licytacji nie stanie miasto Opole.

- Ze względu na położenie, walory architektoniczne, jest to bardzo ładny obiekt. Jednak powstrzymują nas względy finansowe - informuje Marcin Sagan z biura prasowego urzędu miasta Opola. - Stan techniczny jest niestety bardzo zły. To nie jest prosta sytuacja, ponieważ przejmując taki obiekt trzeba wydać bardzo duże pieniądze. Miasto dysponuje środkami publicznymi, jest wiele różnych potrzeb w mieście, które są zgłaszane przez różne grupy i nie da się wszystkich zadowolić. Sytuacja jest więc taka, że ciężko mówić o przejęciu obiektu, który jest w bardzo złym stanie technicznym, w którym jest licytacja komornicza i który jest objęty nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Licytację pałacyku przeprowadzi 23. sierpnia Sąd Rejonowy w Opolu. Jego wartość szacowana jest na blisko 3 miliony złotych.
Violetta Ruszczewska
Marcin Sagan

Wiadomości z regionu

2019-09-19, godz. 18:00 W gminie Izbicko powstaje pierwsza świetlica dla seniorów Pierwsza świetlica dla seniorów ma powstać w gminie Izbicko. Jedno popołudnie w tygodniu najstarsi mieszkańcy będą mogli spędzić w swoim gronie i uczestniczyć ... » więcej 2019-09-19, godz. 17:30 Pod okiem strażaków młodzież uczyła się jak ratować życie i prawidłowo udzielić pierwszej pomocy [ZDJĘCIA] Usztywniali kończyny, bandażowali rany i reanimowali ofiary wypadków. 17 drużyn ze szkół podstawowych w Opolu pod okiem opolskich strażaków szlifowało umiejęt ... » więcej 2019-09-19, godz. 17:00 Na Opolszczyźnie skróciły się kolejki do tomografu, rezonansu i usunięcia zaćmy. To jeden z lepszych wyników w kraju Najlepiej w kraju wypada województwo opolskie pod względem skrócenia kolejek na badanie tomografem oraz rezonansem magnetycznym. Niewiele gorzej jest z oczeki ... » więcej 2019-09-19, godz. 16:30 Krajowi liderzy Lewicy w Opolu przekonywali do "Paktu dla kobiet" Lewicobus z Adrianem Zandbergiem, liderem partii Razem i Włodzimierzem Czarzastym szefem SLD, odwiedził Opolszczyznę. Na placu Wolności w Opolu krajowi liderz ... » więcej 2019-09-19, godz. 16:30 Kompleks mieszkań treningowych dla osób niepełnosprawnych powstanie w Prudniku W budynku szkoły zawodowej w Prudniku mają znajdować się mieszkania treningowe. Starostwo stara się o rządowe dofinansowanie i liczy na pozytywną decyzję, co ... » więcej 2019-09-19, godz. 16:00 Cisek: w Łanach centrum miejscowości ma się zazielenić Na razie centrum miejscowości Łany w gminie Cisek szpeci brzydki, pusty plac, ale już niedługo to miejsce ma zyskać zupełnie nowe oblicze. Spory teren ma stać ... » więcej 2019-09-19, godz. 15:00 Opole: w weekend 20. Jarmark Franciszkański. Gwiazdą będą Skaldowie W sobotę (21.09) w Opolu rozpocznie się Jarmark Franciszkański. Wydarzenie odbędzie się po raz 20. W centrum miasta stanie kilkadziesiąt straganów oraz 2 scen ... » więcej 2019-09-19, godz. 14:30 3 miesiące aresztu dla pijanego kierowcy, który miał potrącić rowerzystę w Wachowicach i uciec z miejsca zdarzenia Prokuratorskie zarzuty dla mężczyzny, który miał śmiertelnie potrącić rowerzystę na drodze wojewódzkiej 901 w Wachowicach (gmina Olesno). Do tragicznego zdarz ... » więcej 2019-09-19, godz. 13:00 Uniwersytet Opolski oficjalnie współpracuje z Zespołem Opolskich Parków Krajobrazowych Oficjalną umowę o współpracy podpisał dzisiaj (19.09) rektor Uniwersytetu Opolskiego z dyrektorem Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych. » więcej 2019-09-19, godz. 12:30 Opolscy policjanci mogą starać się o dołączenie do oddziału kontrterrorystów Selekcję dla nowych funkcjonariuszy prowadzi Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Opolu. Od kwietnia tego roku kontrterroryści stanowią osobny ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »