Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-07, 14:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Harmonogram październikowych wyborów parlamentarnych. Kampania ruszy we wrześniu

Krajowe Biuro Wyborcze w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Krajowe Biuro Wyborcze w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
13. października odbędą się wybory parlamentarne w Polsce. Datę podał prezydent Andrzej Duda. Teraz, maksymalnie do poniedziałku (12.08), musi się ona znaleźć w dzienniku ustaw.
Z chwilą publikacji ruszy cała machina wyborcza. Najpierw do 26. sierpnia muszą zarejestrować się Komitety Wyborcze. Najpóźniej w tym terminie muszą być również powołane Okręgowe Komisje Wyborcze. Następnie komitety rozpoczną rejestrację kandydatów i rozpocznie się kampania wyborcza.

- Rejestracja kandydatów będzie trwała do północy 3. września - mówi Agnieszka Mikucka, zastępca dyrektora opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. - Ten czas będzie od momentu powołania Okręgowej Komisji Wyborczej do 3. września do godziny 24.00. 3. września jest terminem maksymalnym, granicznym. Po 3. września o godzinie 24.00 jest czas "stop" i w tym momencie już wszystkie dokumenty, które zostały złożone będą rozpatrywane. Natomiast, jeżeli ktoś nie zdąży, to niestety dopiero za cztery lata będzie mógł próbować swoich sił.

Oprócz dokumentów rejestracyjnych komitet, który będzie zgłaszał swoich kandydatów do sejmu, będzie musiał wykazać się poparciem minimum 5 tysięcy podpisów mieszkańców z całego regionu. Jest to związane z tym, że województwo opolskie tworzy jeden okręg wyborczy.

- Inaczej sytuacja przedstawia się w wyborach do senatu. Tutaj nasze województwo podzielone jest na trzy okręgi - informuje Mikucka. - W tym momencie każdy kandydat na senatora musi zebrać pod swoją kandydaturą 2 tysiące podpisów wyborców z terenu swojego okręgu. Tutaj zawężamy się do terenu okręgu, a nie całego województwa. Na to zwracam szczególną uwagę.

Kampania potrwa do północy 11. października, później będzie już obowiązywała cisza wyborcza.
Agnieszka Mikucka
Agnieszka Mikucka

Wiadomości z regionu

2020-09-25, godz. 08:30 Są pieniądze dla rodzin z gminy Głubczyce, których domy zalała woda. To ponad 60 tysięcy złotych z rezerwy celowej… Jeszcze dziś (25.09) na konto gminy Głubczyce trafić mają pieniądze z rezerwy celowej budżetu państwa. Chodzi o 63 tysiące złotych z przeznaczeniem na… » więcej 2020-09-25, godz. 08:30 Mieszkańcy dzielnicy Świerkle od lipca walczą o naprawę oświetlenia. "Dzieci po zmroku muszą wracać do domu w c… Mieszkańcy dzielnicy Świerkle w Opolu od połowy lipca walczą o naprawę oświetlenia przy drodze zniszczonego przez burzę. Według ich wyliczeń koszt wymiany… » więcej 2020-09-25, godz. 07:00 Opolska rada miasta jednogłośnie za skargą na RIO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Chodzi o dotacje dla szkół… Opolscy radni na czwartkowej (24.09) sesji znów pochylili się nad finansowaniem szkół. Na początku lipca przyjęto uchwałę określającą zasady dotacji… » więcej 2020-09-24, godz. 21:30 Raport dnia: 1 ofiara śmiertelna i 19 nowych zakażeń na Opolszczyźnie. Powiat głubczycki i brzeski na liście stref… 75. zgon w związku z koronawirusem, 19 nowych zakażeń i 26 powrotów do zdrowia potwierdzono dzisiaj (24.09) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2020-09-24, godz. 20:45 Opole dopłaci do in vitro. Ruszył miejski program leczenia niepłodności tą metodą Rusza 'Miejski program leczenia niepłodności metodą in vitro' w Opolu. Placówką, która będzie prowadzić zabiegi jest opolska klinika Parens. Miasto podpisało… » więcej 2020-09-24, godz. 20:30 Sześć jednostek OSP z powiatu opolskiego otrzymało pakiety ochronne Kolejne pakiety z zestawami środków ochronny osobistej trafiły do strażaków ochotników. Tym razem otrzymały je jednostki OSP z gmin: Turawa, Murów, Łubniany… » więcej 2020-09-24, godz. 19:30 Bogdan Wyczałkowski chce przystąpić do partii Porozumienie Jarosława Gowina Bogdan Wyczałkowski, były burmistrz Paczkowa, a obecnie przewodniczący rady powiatu nyskiego zdecydował się przystąpić do partii Porozumienie Jarosława… » więcej 2020-09-24, godz. 19:27 Opole: w kolejnych dwóch szkołach potwierdzono pojedyncze przypadki koronawirusa Koronawirus w kolejnych szkołach w stolicy regionu. Zakażony jest jeden z pracowników Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego. Decyzją sanepidu… » więcej 2020-09-24, godz. 18:30 Liceum z Opola przez co najmniej dwa dni ma wyłącznie zdalny tryb nauki. 3 uczniów z koronawirusem, a klasy mieszają… Pierwsza na Opolszczyźnie szkoła zdecydowała o przejściu do nauczania w trybie wyłącznie zdalnym. II Liceum Ogólnokształcące w Opolu będzie tak działać… » więcej 2020-09-24, godz. 18:15 Sukces kardiologów USK w Opolu. Tak złożonego zabiegu nie przeprowadzono dotąd w żadnym ośrodku kardiologicznym na… Bez znieczulenia i otwierania klatki piersiowej zespół kardiologów i anestezjologów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu przeprowadził wyjątkowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***