Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-02, 11:00 Autor: Maria Klusik

"Na Śląsku działał silny okręg AK, choć jego sytuacja była trudna". Historyk gościem Radia Opole

Wojciech Kempa [fot. Katarzyna Zawadzka]
Wojciech Kempa [fot. Katarzyna Zawadzka]
- Spora część dokumentów dotyczących działalności Armii Krajowej na Śląsku została zniszczona - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" dr Wojciech Kempa, historyk i redaktor naczelny portalu Magna Polonia, autor pięciotomowej monografii na temat AK na Śląsku.
- Pracowałem nad tym kilkanaście lat - dodaje gość Radia Opole. - Był to bardzo silny okręg, ponieważ wiosną, w marcu 44 roku skupiał około czterdziestu sześciu tysięcy zaprzysiężonych żołnierzy, czyli była to ogromna siła. Była koncepcja, aby oddziały partyzanckie, czyli głównie zgrupowanie "Surowiec", zgrupowanie "Garbnik" udały się do Warszawy na pomoc walczącej stolicy. Ostatecznie zaniechano tego z uwagi m.in. na zbyt małą ilość amunicji oraz brak broni ciężkiej przede wszystkim.

- Sytuacja żołnierzy Armii Krajowej na Śląsku była wyjątkowo trudna - dodaje gość Radia Opole. - Dla śląskiego Niemca patriotycznym obowiązkiem było donoszenie na to, co robią ich polscy sąsiedzi. Wiele z tych donosów niestety kończyło się aresztowaniami a często gorzej. Często kończyło się tym, iż na przykład: aresztowano nie osobę wskazaną w donosie, którą rozpracowano jako działającą w konspiracji, ale na przykład bliską osobę. Taka bliska osoba następnie mogła trafić do obozu koncentracyjnego.

Okręg śląski AK został dwukrotnie rozbity w grudniu 1940 roku i w połowie 1942 roku. Ale za każdym razem struktury się odradzały.
dr Wojciech Kempa
dr Wojciech Kempa

Wiadomości z regionu

2019-09-16, godz. 21:45 KWW Mniejszość Niemiecka ma pomysł na inwestycje przeciwpowodziowe w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim Reaktywacja portu w Koźlu, budowa zbiornika retencyjnego Kotlarnia w gminie Bierawa i ukończenie innych inwestycji przeciwpowodziowych - to priorytety w powie ... » więcej 2019-09-16, godz. 21:00 Podwyższone piki benzenu niepokoją mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, ale do średniorocznej normy daleko Od kilku dni aktywiści z Kędzierzyna Koźla alarmują o niepokojących pikach benzenu. Stacja pomiarowa przy ul. Bolesława Śmiałego wskazywała przekroczenie norm ... » więcej 2019-09-16, godz. 20:00 Dyrektorzy szkół mogą wnioskować w NFZ o uruchomienie gabinetu dentystycznego Szkoły z całego województwa mogą zgłaszać chęć otwarcia nowego gabinetu stomatologicznego. Namawia do tego Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdro ... » więcej 2019-09-16, godz. 19:00 Zamiast 29 będzie 13. W październiku głosowanie do rad dzielnic w Opolu Za miesiąc ruszają wybory do rad dzielnic w Opolu. Od dzisiaj można zgłaszać kandydatów. W tym roku zachodzą dwie ważne zamiany; mieszkańcy będą głosowali int ... » więcej 2019-09-16, godz. 17:30 Kędzierzyn-Koźle ma pierwszy "zielony" przystanek. Wydarzenie zainaugurowało Europejski Tydzień Zrównoważonego Transpo ... Przystanek nr 181 przy ulicy Piastowskiej w Kędzierzynie-Koźlu zyskał nowy, zielony wygląd dzięki nasadzeniom. W ten sposób w Kędzierzynie-Koźlu zainaugurowan ... » więcej 2019-09-16, godz. 17:30 Wyremontowany Dom Harcerza w Oleśnie ma od dziś imię Janiny Kłopockiej. To autorka znaku Rodła Janina Kłopocka została patronką Domu Harcerza w Oleśnie. Urząd miejski kupił budynek przy ulicy Krasickiego i wyremontował go za około 600 tysięcy złotych. » więcej 2019-09-16, godz. 17:00 Opole: pierwsze egzaminy z wystąpień publicznych za nami Poprzez przystąpienie do egzaminów kwalifikacyjnych można było udowodnić swoje umiejętności i odebrać certyfikat. » więcej 2019-09-16, godz. 16:10 Kampania wyborcza. Antoni Duda: ważne, by PiS kontynuowało swoją misję. Tomasz Kotuś: Wszystko się może zdarzyć - Najważniejsze dla mnie jest to, aby Prawo i Sprawiedliwość po wyborach kontynuowało rządzenie - powiedział w 'Loży Radiowej' poseł PiS Antoni Duda startując ... » więcej 2019-09-16, godz. 15:30 Kowalski wezwał Zembaczyńskiego do debaty. Lider opolskiej listy KO odpowiada, że kandydat PiS źle dobrał rywala Janusz Kowalski wezwał Witolda Zembaczyńskiego do debaty przedwyborczej. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu chce porównać, ile dla Opolszczyzny przez 8 ... » więcej 2019-09-16, godz. 15:00 Opolanie upamiętnią ofiary 80. rocznicy napaści wojsk sowieckich na Polskę Opolski Urząd Wojewódzki zaprasza mieszkańców Opolszczyzny na uroczystość uczczenia ofiar napaści Rosji na Polskę w 1939 roku. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »