Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-13, 10:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Wakacyjne wyjazdy: większość kierowców niewłaściwie zapina pasy bezpieczeństwa

Członkowie punktu eksperckiego [ fot.P.Wójtowicz]
Członkowie punktu eksperckiego [ fot.P.Wójtowicz]
Zaledwie 1/3 podróżujących poprawnie zapina pasy w swoich samochodach. Według Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, najczęściej popełniane błędy to: skręcone pasy, niewłaściwie dopasowane do postawy ciała, a cześć kierowców uważa je za niepotrzebny luksus. Na stacji LOTOS w Opolu uczono, jak właściwie zapiąć pas i zadbać o bezpieczeństwo dziecka przewożonego w foteliku.
- Często panie zapinają pasy na torebki, a panowie na tzw. nerki. Kieszenie wypełnione są kluczami, telefonami, natomiast pasy przy zderzeniu nawet przy 50 km/h zaciskają się automatycznie z całej siły i to co mamy pod nim wciska się w ciało - mówi Dorota Olszewska ekspert kampanii informacyjnej.

Eksperci pokazywali, jak bezpiecznie przewozić dzieci w fotelikach. Akcję zorganizowano podczas wakacji, aby zwrócić uwagę podróżujących i kierujących na bezpieczeństwo swoje i najmłodszych. Najczęściej popełnianym błędem związanym z przewozem dzieci jest niewłaściwe dobranie fotelika do wzrostu i wagi dziecka.

- Jeśli producent nam mówi, że powinniśmy przewozić dziecko do 18 kilogramów, to znaczy, że tylko do takiej wagi fotelik podczas wypadku może uratować życie małego pasażera - podkreśla Dorota Olszewska. Dodaje, że podczas akcji nie raz spotykano się z sytuacją, gdzie 5-latek siedział w foteliku dla 3-latka. Wyglądało to tak, jakby rodzice nie zauważyli, że dwa lata minęły i fotelik należy wymienić.
Jak bezpiecznie zapiąć pasy

Wiadomości z regionu

2019-10-19, godz. 14:19 Siatkarskie muzeum "Volley Bajka". Srebrny jubileusz Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle [ZDJĘCIA] Otwarciem siatkarskiego muzeum 'Volley Bajka' rozpoczęły się dzisiejsze obchody jubileuszu 25-lecia Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Dla fanów ośmiokrotneg ... » więcej 2019-10-19, godz. 13:07 Książki fotograficzne i ich autorzy. Weekend pod znakiem 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii Otwarcie wystawy książek fotograficznych i spotkania z ich twórcami - ten weekend to obfituje w wydarzenia w ramach trwającego w stolicy regionu 9. Opolskiego ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:55 Wszechpolacy porządkują cmentarz przy Niemodlińskiej. "Gdy Opole było częścią Niemiec, grzebano tu Polaków" Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej już po raz kolejny porządkują (19.10) cmentarz przy ulicy Niemodlińskiej w Opolu. Oprócz grabienia liści czy przycinania g ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:12 Pustułki, szczygły, kosy, szpaki. W Opolu-Półwsi trwa Opolski Spacer Ornitologiczny Już po raz szósty w tym roku miłośnicy dzikich ptaków wybrali się na Opolski Spacer Ornitologiczny. Tym razem skrzydlatych mieszkańców miasta wypatrują na ter ... » więcej 2019-10-19, godz. 10:45 Wszystko o wolontariacie. W Opolu rozpoczyna się (19.10) Festiwal Wolontariatu IMPULS Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” daje dziś szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. » więcej 2019-10-19, godz. 09:37 Wypadek na trasie Nysa - Prudnik W Niemysłowicach, na DK41, terenowe BMW wypadło z drogi, dachowało i wpadło do rowu. » więcej 2019-10-19, godz. 08:30 Prudnik: wysłużone auta jednostek OSP wymagają pilnej wymiany OSP Moszczanka będzie miała nowe średnie auto gaśnicze. Tamtejsi strażacy przeprowadzili na ten cel publiczną zbiórkę pieniędzy. » więcej 2019-10-19, godz. 07:27 Prokuratura skierowała akt oskarżenia wobec trzech napastników z Grodkowa. Bili i kradli, by mieć pieniądze na alkohol Do 12 lat za kratkami może spędzić trzech mieszkańców Grodkowa, którzy napadli w miejscowym parku na dwójkę rowerzystów i ukradli im telefony. Skradziony sprz ... » więcej 2019-10-18, godz. 21:30 Festiwal Impuls pokaże, jak działa wolontariat w praktyce Rozpalą chęć działania i pomagania, a przy tym pokażą jak funkcjonuje wolontariat w praktyce. W ramach Festiwalu Wolontariatu Impuls opolanie będą mogli dzisi ... » więcej 2019-10-18, godz. 20:45 Opolanie wybierają radnych dzielnicowych Ruszyło głosowanie na członków rad dzielnic Opola. Tym razem aby zachęcić do udziału w głosowaniu miasto wprowadziło zmiany. Wystarczy wejść na stronę interne ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »