Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-12, 17:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Za czym kolejka ta stoi? Uczniowie szkół technicznych w trybie ekspresowym muszą zrobić badania

Za czym kolejka ta stoi?
Za czym kolejka ta stoi?
Oblężenie przychodni SP ZOZ Śródmieście przy ul. Waryńskiego w Opolu. Korytarze wypełnili uczniowie, którzy dostali się do techników i szkół branżowych. Według przepisów, aby kontynuować w nich edukację, muszą pozytywnie przejść badania u lekarza medycy pracy. W samym Opolu musi je wykonać 2 tysiące osób. Termin kończy się w poniedziałek. Problem w tym, że badania przeprowadzają tylko dwie przychodnie w mieście. Jeden lekarz w przychodni Śródmieście ma do przebadania około 1,5 tysiąca pacjentów.
Rodzice, którzy w kolejce towarzyszyli swoim dzieciom narzekają, że nie mogli wykonać badań wcześniej, ponieważ skierowanie otrzymali dopiero wczoraj. - Najpierw musieliśmy otrzymać skierowanie, a wydawano je dopiero po ogłoszeniu wyników naboru - mówi jedna z matek. - Ja stoję tu od 09.00 - dodaje kolejny z rodziców, który podkreśla, że czas na załatwienie tej sprawy jest za krótki. - Przecież w weekend przychodnie są zamknięte i pozostaje nam tylko poniedziałek. Część osób, które pojawiły się w kolejce, nie chciały podawać swoich nazwisk. Tłumaczyły, że musiały wyjść z pracy, aby utrzymać miejsce w kolejce.

Jolanta Essler-Kowalik, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Śródmieście”w Opolu tłumaczy, że przyjmują pacjentów od rana. - Lekarz nie wychodzi z gabinetu. W ten sposób próbujemy rozładować problem, który powstał nie z naszej winy - zaznacza. - Po prostu jest podwójna liczba kandydatów do szkół średnich technicznych, natomiast nie zwiększono liczby lekarzy medycyny pracy.

W Opolu przyjmują tylko dwie przychodnie, które zawarły umowę na prowadzenie takich badań, czyli przychodnia Centrum i Śródmieście. - My musimy przebadać 1500 osób. Dzisiaj jeszcze nie podliczyłam, ale wczoraj nasz lekarz pracując od 08.00 do 19:30 wykonał 130 badań - wyjaśniła dyrektor SP ZOZ Śródmieście.

Zdzisław Ślemp dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego w Opolu podkreśla, że zauważa problem i zapewnia, że jeżeli uczniowie doniosą zaświadczenie kilka dni po terminie, również zostaną przyjęci. - Zaznaczam, że komplet dokumentów, czyli świadectwo ukończenia szkoły gimnazjalnej albo podstawowej, zaświadczenie z egzaminów końcowych, a w przypadku szkół technicznych zaświadczenie lekarskie, przyjmujemy w poniedziałek do 12.00. Jeżeli uczeń dostarczy zaświadczenie kilka dni później to nic się nie stanie - tłumaczy.

- W naszym regionie połowa absolwentów wybiera szkoły techniczne. Nabór jest dwa razy większy niż rok temu, więc zdajemy sobie sprawę z problemów i przyjmiemy tych uczniów nawet, jak doniosą zaświadczenie od lekarza w sierpniu - dodaje.

Przychodnia Śródmieście wznowi przyjmowanie młodych ludzi w poniedziałek (15.07) od godziny 08.00. Przypomnijmy, w Opolu we wrześniu, w konsekwencji reformy edukacji, do szkół średnich pójdzie łącznie 3911 uczniów, z czego 1794 wybrało licea, 1475 technika, a 537 szkoły branżowe.
Za czym kolejka ta stoi? [fot.P.Wójtowicz]

Wiadomości z regionu

2020-08-03, godz. 18:45 Wakacje na półmetku. Było spokojnie, ale służby stale czuwają nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży Za nami pierwsza połowa wakacji w cieniu koronawirusa. Z pierwszych danych przekazanych przez opolskie służby wynika, że lipiec był bezpieczny. Spokojnie… » więcej 2020-08-03, godz. 18:30 Opolscy logistycy przebywający na misji w Afganistanie zakażeni koronawirusem Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych potwierdziło, że część żołnierzy, którzy w ostatnich tygodniach udali się na misję do Afganistanu, jest… » więcej 2020-08-03, godz. 18:00 Osobłoga i Nysa Kłodzka mogą przekroczyć stany ostrzegawcze. Alert wydany przez hydrologów Hydrolodzy ostrzegają przed wezbraniem wody w dwóch opolskich rzekach na Opolszczyźnie. Mowa o Nysie Kłodzkiej i Osobłodze w perspektywie najbliższych kilkunastu… » więcej 2020-08-03, godz. 17:30 Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu sprawdzi, czy komendant policji w Nysie naruszał prawa pracowników Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu zajmie się sprawą funkcjonariuszy nyskiej komendy policji, którzy oskarżają swojego przełożonego o mobbing… » więcej 2020-08-03, godz. 16:56 Wypadek na DK 45 koło Krapkowic. Droga jest zablokowana Na drodze krajowej nr 45 Opole - Racibórz, na wysokości Krapkowic, jeszcze przed rondem na skrzyżowaniu z DW 409, od strony Opola, samochód osobowy czołowo… » więcej 2020-08-03, godz. 16:30 Zaginął Bartosz Komorowski z gminy Wilków. Policja prosi o pomoc Zaginął Bartosz Komorowski. 22-letniego mieszkańca Pągowa w gminie Wilków poszukuje namysłowska policja. Mężczyzna po raz ostatni był widziany 28 lipca… » więcej 2020-08-03, godz. 16:00 Podinsp. Hubert Adamek nowym komendantem Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu Zmiany w Komendzie Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu. Po blisko 30 latach służby mł. insp. Janusz Hencel zdecydował o odejściu ze stanowiska. Nowym… » więcej 2020-08-03, godz. 16:00 Funkcjonariusze z Ozimka uratowali mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo Gdyby nie szybka interwencja policjantów młodszego aspiranta Mariusza Śnieżka i sierżanta sztabowego Łukasza Grygiela, to mogło dojść do tragedii. Funkcjonariusze… » więcej 2020-08-03, godz. 14:30 Prudnik: spłonął sportowy obiekt łuczników. Policja ustala, czy było to podpalanie Podpalenie mogło być przyczyną pożaru obiektu łuczniczego Klubu Sportowego Obuwnik Prudnik. W nocy z soboty na niedzielę (01.08/02.08) spłonęła specjalna… » więcej 2020-08-03, godz. 14:15 Janusz Kowalski i Katarzyna Czochara rozpoczęli kontrolę poselską w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki i Fundacji Rozwoju… Parlamentarzyści Janusz Kowalski i Katarzyna Czochara rozpoczęli kontrolę poselską w Fundacji Rozwoju Śląska i Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki. Posłowie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »