Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-12, 17:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Za czym kolejka ta stoi? Uczniowie szkół technicznych w trybie ekspresowym muszą zrobić badania

Za czym kolejka ta stoi?
Za czym kolejka ta stoi?
Oblężenie przychodni SP ZOZ Śródmieście przy ul. Waryńskiego w Opolu. Korytarze wypełnili uczniowie, którzy dostali się do techników i szkół branżowych. Według przepisów, aby kontynuować w nich edukację, muszą pozytywnie przejść badania u lekarza medycy pracy. W samym Opolu musi je wykonać 2 tysiące osób. Termin kończy się w poniedziałek. Problem w tym, że badania przeprowadzają tylko dwie przychodnie w mieście. Jeden lekarz w przychodni Śródmieście ma do przebadania około 1,5 tysiąca pacjentów.
Rodzice, którzy w kolejce towarzyszyli swoim dzieciom narzekają, że nie mogli wykonać badań wcześniej, ponieważ skierowanie otrzymali dopiero wczoraj. - Najpierw musieliśmy otrzymać skierowanie, a wydawano je dopiero po ogłoszeniu wyników naboru - mówi jedna z matek. - Ja stoję tu od 09.00 - dodaje kolejny z rodziców, który podkreśla, że czas na załatwienie tej sprawy jest za krótki. - Przecież w weekend przychodnie są zamknięte i pozostaje nam tylko poniedziałek. Część osób, które pojawiły się w kolejce, nie chciały podawać swoich nazwisk. Tłumaczyły, że musiały wyjść z pracy, aby utrzymać miejsce w kolejce.

Jolanta Essler-Kowalik, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Śródmieście”w Opolu tłumaczy, że przyjmują pacjentów od rana. - Lekarz nie wychodzi z gabinetu. W ten sposób próbujemy rozładować problem, który powstał nie z naszej winy - zaznacza. - Po prostu jest podwójna liczba kandydatów do szkół średnich technicznych, natomiast nie zwiększono liczby lekarzy medycyny pracy.

W Opolu przyjmują tylko dwie przychodnie, które zawarły umowę na prowadzenie takich badań, czyli przychodnia Centrum i Śródmieście. - My musimy przebadać 1500 osób. Dzisiaj jeszcze nie podliczyłam, ale wczoraj nasz lekarz pracując od 08.00 do 19:30 wykonał 130 badań - wyjaśniła dyrektor SP ZOZ Śródmieście.

Zdzisław Ślemp dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego w Opolu podkreśla, że zauważa problem i zapewnia, że jeżeli uczniowie doniosą zaświadczenie kilka dni po terminie, również zostaną przyjęci. - Zaznaczam, że komplet dokumentów, czyli świadectwo ukończenia szkoły gimnazjalnej albo podstawowej, zaświadczenie z egzaminów końcowych, a w przypadku szkół technicznych zaświadczenie lekarskie, przyjmujemy w poniedziałek do 12.00. Jeżeli uczeń dostarczy zaświadczenie kilka dni później to nic się nie stanie - tłumaczy.

- W naszym regionie połowa absolwentów wybiera szkoły techniczne. Nabór jest dwa razy większy niż rok temu, więc zdajemy sobie sprawę z problemów i przyjmiemy tych uczniów nawet, jak doniosą zaświadczenie od lekarza w sierpniu - dodaje.

Przychodnia Śródmieście wznowi przyjmowanie młodych ludzi w poniedziałek (15.07) od godziny 08.00. Przypomnijmy, w Opolu we wrześniu, w konsekwencji reformy edukacji, do szkół średnich pójdzie łącznie 3911 uczniów, z czego 1794 wybrało licea, 1475 technika, a 537 szkoły branżowe.
Za czym kolejka ta stoi? [fot.P.Wójtowicz]

Wiadomości z regionu

2019-07-17, godz. 21:30 OSP z Łukowic Brzeskich ma zostać wpisana Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego Za kilka miesięcy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego może dołączyć kolejna jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu brzeskiego. » więcej 2019-07-17, godz. 21:15 Nie dla wszystkich uczniów znalazły się miejsca w opolskich bursach Brakuje miejsc w opolskich bursach. Zwiększona liczba uczniów, którzy pójdą do szkół średnich w Opolu, spowodowała, że nie wszyscy będą mogli uczyć się i mies ... » więcej 2019-07-17, godz. 20:45 Na topie elektrotechnika, automatyka i informatyka. I tura rekrutacji na Politechnikę Opolską kończy się w poniedziałek Około 1500 kandydatów już zarejestrowało się w bazie rekrutacyjnej Politechniki Opolskiej. Członkowie wydziałowych komisji rekrutacyjnych informują, że chętny ... » więcej 2019-07-17, godz. 20:15 Nie tylko młodzi i absolwenci szkół wyższych. Śląski Oddział Straży Granicznej szuka nowych funkcjonairiuszy Wymagania są duże, ale gratyfikacja może okazać się kusząca. Śląski Oddział Straży Granicznej szuka chętnych do podjęcia służby. Trwa nabór w opolskiej jednos ... » więcej 2019-07-17, godz. 19:46 - Oczekujemy rzetelnej informacji o dostawach brakujących leków - apelują aptekarze - Bezpośredni kontakt z Ministerstwem Zdrowia w sprawie planowania dostaw leków, których brakuje - tego oczekują aptekarze - powiedział w 'Loży Radiowej' Mare ... » więcej 2019-07-17, godz. 19:12 W Prudniku mniej jest kursów autobusowych, sytuacja ma się poprawić od września [INTERWENCJA] Pogorszyła się dostępność do komunikacji autobusowej w Prudniku. Na mniejszą liczbę kursów skarżą się pasażerowie. Z końcem czerwca, z tamtejszego powiatu wyc ... » więcej 2019-07-17, godz. 18:45 PMWSZ w Opolu zamknęła nabór Półtora kandydata na jedno miejsce - to poziom zainteresowania studiowaniem od października w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. Dzisiaj u ... » więcej 2019-07-17, godz. 18:15 Opole: Platforma Obywatelska krytykuje zmiany w edukacji, ale chwali Opole Platforma Obywatelska w regionie krytykuje rekrutację do szkół średnich w kraju a jednocześnie chwali Opole za rozwiązanie problemu z naborem podwójnej liczby ... » więcej 2019-07-17, godz. 17:27 DW 405 zablokowana po wypadku. Na miejscu lądował LPR Zablokowana jest droga wojewódzka nr 405, na wysokości Sowina. Około 15:50 zderzyły się tam dwa samochody osobowe. » więcej 2019-07-17, godz. 17:00 Możliwa kara - nawet 14 tysięcy złotych. Opolska WITD kontrolowała tzw. przewoźników aplikacyjnych Nawet 14 tysięcy złotych kary grozi przewoźnikom aplikacyjnym, skontrolowanym przez opolski Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego. To przewoźnicy-właści ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »