Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-11, 19:50 Autor: Joanna Matlak

Opole upamiętniło 76. rocznicę Rzezi Wołyńskiej. "Dziś nie chodzi o oficjalne, polityczne przyznanie się do winy, ale odbudowanie zaufania obu społeczeństw" [ZDJĘCIA, FILM]

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu w Opolu
Msza święta upamiętniająca pomordowanych, uroczysty przemarsz, okolicznościowe przemówienia, salwa honorowa i apel pamięci – tak wyglądały wojewódzkie obchody 76 rocznicy tzw. rzezi wołyńskiej. Na placu Wolności w Opolu zebrały się władze wojewódzkie, samorządowe i środowiska kombatanckie, którym szczególnie podziękowano za obecność.
Tamte lata wspominał żołnierz Armii Andersa pułkownik Edward Głowacki, który pochodzi ze wschodniej Małopolski. – Zanim Rosjanie wywieźli nas na Syberię, byliśmy na pierwszej liście do wykończenia – mówił do uczestników obchodów. - Trzeba nalegać na ukraińskie społeczeństwo, żeby bardziej otwarcie i śmiało potępiło to co się stało. Tu nie chodzi o oficjalne czy polityczne przyznanie się do win, tu chodzi o to, żeby zdobyć wzajemne zaufanie dwóch społeczeństw: polskiego i ukraińskiego - mówił pułkownik Głowacki.

Wojewoda opolski Adrian Czubak podkreślał, że rozmiar tragedii wołyńskiej nie zna granic. - Ta nauka powinna w nas tkwić i być przenoszona na następne lata, żeby nienawiść nie kierowała drugim człowiekiem, bo z nienawiści jest tylko krew i łzy - mówił wojewoda Czubak.

Plac Wolności zgromadził także mieszkańców Opola z korzeniami kresowymi. - Mam kresowych przodków. Mój pradziadek pochodził ze wsi Szwajkowce koło Tarnopola, może to nie jest epicentrum, to nie jest Wołyń, ale tam też dochodziło do mordów i wielu dramatów i czuje się w obowiązku, żeby się tu pojawić, tym bardziej, że zginęło wielu naszych rodaków - mówi Jacek Klimczak, mieszkaniec Opola, który obserwował uroczystości.

W ramach obchodów złożono również kwiaty i zapalono znicze przy Pomniku Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w rocznicę tak zwanej Krwawej Niedzieli. 11 lipca 1943 roku był punktem kulminacyjnym rzezi wołyńskiej - masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińską Powstańczą Armię oraz ukraińską ludność cywilną. Tego dnia zaatakowanych zostało 99 miejscowości.

Według szacunków polskich historyków, w czasie drugiej wojny światowej na Wołyniu i w Małopolsce ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 100 tysięcy Polaków. W akcjach odwetowych mogło zginąć od 10 do 12 tysięcy Ukraińców.
Pułkownik Edward Głowacki
Adrian Czubak
Mieszkaniec Opola Jacek Klimczak

Wiadomości z regionu

2024-03-28, godz. 19:55 Nowatorska operacja. Pacjent otrzymał implant wykonany w technologii druku 3D Lekarze Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie przeprowadzili operację stawu biodrowego z zastosowaniem implantu wykonanego indywidualnie dla pacjenta… » więcej 2024-03-28, godz. 19:34 Kaplica na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej w rejestrze zabytków? Ruszyła procedura Czy kaplica na cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej w Opolu będzie wpisana do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków? Jest na to szansa. » więcej 2024-03-28, godz. 18:11 Marcin Ociepa udzielił poparcia kandydatom startującym w wyborach samorządowych Opolski poseł Marcin Ociepa poparł w wyborach samorządowych osoby startujące z list Prawa i Sprawiedliwości do Rady Miasta Opola i Sejmiku Województwa Opolskiego… » więcej 2024-03-28, godz. 18:00 Rzecznik przedsiębiorców w ratuszu. To propozycja radnego Przemysława Pytlika Rzecznik przedsiębiorców przy urzędzie miasta - takie stanowisko chciałby utworzyć starający się o reelekcję opolski radny Przemysław Pytlik. » więcej 2024-03-28, godz. 17:52 Zderzenie autobusu MZK z autem osobowym w Opolu. Dwie osoby poszkodowane Samochód osobowy zderzył się z autobusem MZK na Chabrach w Opolu. Jak informują strażacy autobusem podróżowało 12 pasażerów, natomiast osobówką dw… » więcej 2024-03-28, godz. 17:50 Szpital ginekologiczny po remoncie i z nowym blokiem operacyjnym. "Mamy komfortowe warunki" Nowoczesne sale operacyjne, najnowszy sprzęt i komfortowe warunki zarówno dla kadry medycznej, jak i pacjentek - tak wygląda blok operacyjny Klinicznego Centrum… » więcej 2024-03-28, godz. 17:35 "Ta kadencja była wyjątkowo spokojna". Radni Opola spotkali się przedostatni raz Za nami przedostatnia sesja Rady Miasta Opola. Dla jednych była podsumowaniem mijającej kadencji, a dla innych okazją do dyskusji przed zbliżającymi się… » więcej 2024-03-28, godz. 17:14 Okradł osiem sklepów w Kędzierzynie-Koźlu. Grozi mu 5 lat więzienia Kradł perfumy, drogi alkohol, kosmetyki oraz odzież, a sprzedawcy ocenili swoje straty na 9 tys. złotych. Sprawca kradzieży w sklepach w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2024-03-28, godz. 16:30 Rośnie temperatura kampanii wyborczej w Kluczborku. Spór o busy Piotra Pośpiecha Nieuprawniony przewoźnik czy reklama wyborcza? Od wtorku (26.03) po gminie Kluczbork kursują cztery busy oklejone wizerunkiem Piotra Pośpiecha, kandydata na… » więcej 2024-03-28, godz. 15:39 Trzy firmy chcą wyremontować ul. Wrocławską. MZD analizuje złożone oferty Remont ul. Wrocławskiej w Opolu coraz bliżej. W przetargu wystartowały trzy firmy. Dzisiaj (28.03) komisja konkursowa otworzyła koperty, sprawdza złożone… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »