Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-04, 12:30 Autor: Katarzyna Doros

Matury 2019. W województwie opolskim egzamin dojrzałości zdało 80% uczniów

Zdjęcie ilustracyjne. Matura z matematyki. Archiwum [fot. Ewelina Laxy]
Zdjęcie ilustracyjne. Matura z matematyki. Archiwum [fot. Ewelina Laxy]
Świadectwo dojrzałości [fot. Katarzyna Doros]
Świadectwo dojrzałości [fot. Katarzyna Doros]
Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wstępne wyniki egzaminu dojrzałości. 80% opolskich maturzystów może cieszyć się z pozytywnie zdanej matury. Wynik ten jest bardzo podobny do średniej krajowej. W naszym regionie do poprawki będzie mogło przystąpić 14% maturzystów, a 6% nie zdało egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu.
W tym roku CKE nie publikowała wyników o północy. Sami zainteresowani mogli je sprawdzić dopiero rano w internecie lub w szkole przy odbiorze świadectwa dojrzałości.

- Było troszeczkę stresu, ale nasze OKE wyjątkowo wstawiło wyniki już wcześnie rano około 6:00. Wiem, że były osoby, które przekornie sprawdzały po północy, czy nie wrzucili ich wcześniej. Wiadomo, zawsze mogło być lepiej, ale jestem zadowolona z moich wyników - mówi Julia.

- Wyniki mnie bardzo pozytywnie zaskoczyły. Nie byłem do końca pewny, czy zdam polski, ale jest 80%, więc jestem zadowolony. Poprawek nie będzie, od nowego roku szkolnego mam nadzieję, że będę już szczęśliwym studentem chyba medycyny w Łodzi - dodaje Patryk Jędrzejak.

- Tej nocy prawie nie spałem, ale ogólnie się nie stresowałem. Zdawałem kilka przedmiotów na poziomie rozszerzonym i ze wszystkich jest powyżej 60%, więc myślę, że tutaj jest raczej ok - mówi Maksymilian.

W regionie do egzaminu maturalnego z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej przystąpiło 5677 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.
Osoby, które nie zdały tylko z jednego przedmiotu egzamin poprawkowy napiszą 20 i 21 sierpnia. Pełne wyniki tegorocznych matur Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi 20 września.

Do egzaminu maturalnego w całym kraju przystąpiło w tym roku około 250 tysięcy osób.
Każdy absolwent musiał obowiązkowo zdać egzaminy z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym oraz minimum jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Maturzyści, którzy nie zdali jednego przedmiotu, mogą przystąpić do egzaminu poprawkowego w sierpniu. Maturę z języka polskiego zdało 95 procent wszystkich zdających, z matematyki 86 procent, a z języka angielskiego 94 procent. Najlepiej maturę napisali absolwenci w województwie małopolskim, podlaskim i mazowieckim.
maturzyści

Wiadomości z regionu

2019-10-18, godz. 21:30 Festiwal Impuls pokaże jak działa wolontariat w praktyce Rozpalą chęć działania i pomagania, a przy tym pokażą jak funkcjonuje wolontariat w praktyce. W ramach Festiwalu Wolontariatu Impuls opolanie będą mogli jutro ... » więcej 2019-10-18, godz. 20:45 Opolanie wybierają radnych dzielnicowych Ruszyło głosowanie na członków rad dzielnic Opola. Tym razem aby zachęcić do udziału w głosowaniu miasto wprowadziło zmiany. Wystarczy wejść na stronę interne ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:55 Pracownicy służby zdrowia świętowali dzień swojego patrona Pracownicy służby zdrowia z diecezji opolskiej modlili się na tradycyjnej pielgrzymce w sanktuarium w Winowie. Coroczne spotkanie odbywa się w dniu wspomnieni ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:54 Brzeg przystankiem na trasie "europejskiej" rzeźby. Love Hate pozostanie w mieście do 29 października Odwiedziła między innymi czeski Beroun i Pragę, Arcachon we Francji czy stolicę Belgii, Brukselę. Dziś (18.10) zawitała do Brzegu. Mowa o rzeźbie Love Hate, k ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:17 Podrożeje woda w Opolu. To podwyżka o prawie 15 procent Cenny wody w Opolu idą w górę o prawie 15 procent - takie zawiadomienia otrzymali mieszkańcy opolskich osiedli. Tym, którzy nie mieszkają w blokach, podpowiad ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:15 Debata o przyszłości szkoły w Liceum Ogólnokształcącym numer 2 w Opolu 'Jaka szkoła ?' - pod takim hasłem w Liceum Ogólnokształcącym numer 2 w Opolu odbyła się debata. Wzięli w niej udział uczniowie, rodzice, nauczyciele i przeds ... » więcej 2019-10-18, godz. 18:00 Cytryną zamiast mandatu uczniowie karali kierowców za przekroczenie prędkości Zamiast mandatu za przekroczenie prędkości w rejonie szkoły - plasterek cytryny. Taką nietypową akcję dla nieodpowiedzialnych kierowców przygotowali uczniowie ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:30 Głuchołaskie Złote Ścieżki dla rowerzystów coraz dłuższe. Będzie też tzw. kreska dla downhillowców Powstała atrakcja dla rowerzystów szukających adrenaliny w górskim terenie. O ponad dwa kilometry powiększyły się single tracki na Górze Parkowej w Głuchołaza ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:02 Do jesieni 2022 przy ul. 1 Maja w Opolu powstanie nowy dworzec. Będą też parkingi i zielone tarasy Za dwa lata w miejscu dworca PKS w Opolu powstanie wielopoziomowy parking ze stanowiskami autobusowymi na parterze. Budowy podjęła się firma Warbud, której mi ... » więcej 2019-10-18, godz. 16:45 Fundacja Kwitnące Talenty proponuje "powyborcze zero waste". Banery i plakaty przerobią na torby i piórniki Torby, piórniki, czy posłania dla psów - a wszystko z banerów wyborczych. Fundacja Kwitnące talenty ma pomysł na wykorzystanie materiałów, które zostały w prz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »