Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-04, 12:30 Autor: Katarzyna Doros

Matury 2019. W województwie opolskim egzamin dojrzałości zdało 80% uczniów

Zdjęcie ilustracyjne. Matura z matematyki. Archiwum [fot. Ewelina Laxy]
Zdjęcie ilustracyjne. Matura z matematyki. Archiwum [fot. Ewelina Laxy]
Świadectwo dojrzałości [fot. Katarzyna Doros]
Świadectwo dojrzałości [fot. Katarzyna Doros]
Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wstępne wyniki egzaminu dojrzałości. 80% opolskich maturzystów może cieszyć się z pozytywnie zdanej matury. Wynik ten jest bardzo podobny do średniej krajowej. W naszym regionie do poprawki będzie mogło przystąpić 14% maturzystów, a 6% nie zdało egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu.
W tym roku CKE nie publikowała wyników o północy. Sami zainteresowani mogli je sprawdzić dopiero rano w internecie lub w szkole przy odbiorze świadectwa dojrzałości.

- Było troszeczkę stresu, ale nasze OKE wyjątkowo wstawiło wyniki już wcześnie rano około 6:00. Wiem, że były osoby, które przekornie sprawdzały po północy, czy nie wrzucili ich wcześniej. Wiadomo, zawsze mogło być lepiej, ale jestem zadowolona z moich wyników - mówi Julia.

- Wyniki mnie bardzo pozytywnie zaskoczyły. Nie byłem do końca pewny, czy zdam polski, ale jest 80%, więc jestem zadowolony. Poprawek nie będzie, od nowego roku szkolnego mam nadzieję, że będę już szczęśliwym studentem chyba medycyny w Łodzi - dodaje Patryk Jędrzejak.

- Tej nocy prawie nie spałem, ale ogólnie się nie stresowałem. Zdawałem kilka przedmiotów na poziomie rozszerzonym i ze wszystkich jest powyżej 60%, więc myślę, że tutaj jest raczej ok - mówi Maksymilian.

W regionie do egzaminu maturalnego z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej przystąpiło 5677 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.
Osoby, które nie zdały tylko z jednego przedmiotu egzamin poprawkowy napiszą 20 i 21 sierpnia. Pełne wyniki tegorocznych matur Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi 20 września.

Do egzaminu maturalnego w całym kraju przystąpiło w tym roku około 250 tysięcy osób.
Każdy absolwent musiał obowiązkowo zdać egzaminy z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym oraz minimum jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Maturzyści, którzy nie zdali jednego przedmiotu, mogą przystąpić do egzaminu poprawkowego w sierpniu. Maturę z języka polskiego zdało 95 procent wszystkich zdających, z matematyki 86 procent, a z języka angielskiego 94 procent. Najlepiej maturę napisali absolwenci w województwie małopolskim, podlaskim i mazowieckim.
maturzyści

Wiadomości z regionu

2020-09-19, godz. 08:45 Powiat kluczborski w czerwonej strefie epidemicznej. "Wiele zależy od mieszkańców, bo ognisko w Gierałcicach wygas… Obowiązkowe zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, odwołane imprezy kulturalne i maksymalnie 50-osobowe wesela. Tak od dzisiaj (19.09) będzie wyglądać… » więcej 2020-09-19, godz. 08:00 Można pomóc dzieciom z domu dziecka w Tarnowie Opolskim. Poszukiwani są przyszli korepetytorzy Uniwersytet Opolski szuka studentów do projektu 'Rozum i Serce'. Ich zadaniem będzie udzielanie korepetycji dzieciom z Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Tarnowie… » więcej 2020-09-19, godz. 07:15 Komplikacje przy remoncie hali w Zawadzkiem. Potrzeba jeszcze miliona złotych na przebudowę poszycia dachowego Przedłuża się gruntowna modernizacja Hali Sportowej w Zawadzkiem. Remont rozpoczął się ponad rok temu. » więcej 2020-09-18, godz. 21:00 Raport dnia: Kolejny dzień z 19 nowymi zakażeniami koronawirusem w regionie 19 zakażeń koronawirusem i 9 ozdrowień odnotowano dziś (18.09) na Opolszczyźnie. To oznacza, że patogen z Chin od początku epidemii w regionie wykryto u… » więcej 2020-09-18, godz. 20:00 Poseł Katarzyna Czochara zawieszona w prawach członka PiS. Głosowała przeciw ustawie o ochronie zwierząt - Nie może być tak, że partia nie może liczyć na swoich posłów. Każdy, kto zagłosował przeciw ustawie, zagłosował przeciw Prawu i Sprawiedliwości… » więcej 2020-09-18, godz. 18:45 Policyjny "SPEED" ma rok. Bilans 12 miesięcy służby to ponad 20 tysięcy ujawnionych wykroczeń 80 ujawnionych przestępstw, ponad 20 tysięcy wykroczeń, do tego zatrzymanych blisko 700 dowodów rejestracyjnych - to bilans roku pracy opolskich policjantów… » więcej 2020-09-18, godz. 17:30 Osiem szkół w regionie pracuje hybrydowo - informuje kuratorium oświaty Osiem szkół z województwa opolskiego pracuje w systemie hybrydowym po tym, jak u pojedynczych uczniów i nauczyciela testy na obecność COVID-19 dały wynik… » więcej 2020-09-18, godz. 17:00 O 5 ton za dużo. Przeładowana ciężarówka zatrzymana przez WITD Ponad 5 ton więcej, niż dopuszczają przepisy ważyła ciężarówka zatrzymana przez mundurowych z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego z Kędzierz… » więcej 2020-09-18, godz. 15:45 W Nysie uczczono 81. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę Na placu Kopernika w Nysie upamiętniono ofiary 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Uroczystości połączone były z Dniem Sybiraka. » więcej 2020-09-18, godz. 14:30 W sobotę wyruszy rajd rowerowy szlakiem kwietnych dywanów w gminie Ujazd. To część starań o wpis tradycji na listę… Gmina Ujazd stara się o wpis tradycji robienia kwietnych dywanów w święto Bożego Ciała na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W ramach wydarzeń towarzyszących… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***