Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-15, 09:38 Autor: Marzena Śmierciak

Pies pomaga dotrzeć do dziecka. Dziś przypada ogólnopolski dzień dogoterapii

Agnieszka Adamiec [fot. Justyna Krzyżanowska]
Agnieszka Adamiec [fot. Justyna Krzyżanowska]
[fot. Justyna Krzyżanowska]
[fot. Justyna Krzyżanowska]
[fot. Justyna Krzyżanowska]
[fot. Justyna Krzyżanowska]
[fot. Justyna Krzyżanowska]
[fot. Justyna Krzyżanowska]
Ten dzień potwierdza, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Dziś (15.06) obchodzimy ogólnopolski dzień dogoterapii. Rehabilitacja z udziałem czworonogów jest prowadzona w naszym kraju od końca lat 80-tych poprzedniego stulecia.
Gość porannej rozmowy "W cztery oczy" Agnieszka Adamiec realizuje takie zajęcia wraz ze swoimi pudlami - Sojer i Dżejkob - w centrum „Przyjaciel Pudel” w Opolu. Jak tłumaczyła terapeutka, pudle są w czołówce psiej inteligencji. Bywają jednak pobudliwe i wrażliwe.
- Dlatego ja dopasowuję psa do dziecka - mówiła na naszej antenie.

Jak dodała, w dogoterapii terapeuta realizuje założenia rehabilitacji i dołącza do niej psa.

- Jeżeli ja jestem pedagogiem specjalnym, terapeutą pedagogicznym, to ja w tym kierunku te psy dołączam do swojej pracy i one mi bardzo pomagają. Inaczej dołączają je na przykład fizjoterapeuci. W zależności od tego, kto jest specjalistą w danej dziedzinie, to ma swój sposób na połączenie tego z psem - mówiła Agnieszka Adamiec.

Jak tłumaczyła terapeutka, ona w swojej pracy pomaga wraz z dwoma pudlami dzieciom z problemami rozwojowymi, z problemami w odbiorze świata, z różnymi dysfunkcjami.

- Największe efekty, takie naprawdę doraźne, widać przy dzieciach, które są nieśmiałe i mają problem z akceptacją swojej osoby, czy mają niskie poczucie własnej wartości. I tutaj pies działa rewelacyjnie. Również dzieci zamknięte w swoim świecie, które nie dostrzegają świata zewnętrznego lub dostrzegają go na swój sposób, to pies jest takim jakby łącznikiem - stwierdził gość Radia Opole.

- Poprzez psa możemy do dziecka dotrzeć - dodaje terapeutka.
Agnieszka Adamiec
Agnieszka Adamiec

Wiadomości z regionu

2019-07-19, godz. 16:30 Ciężkie maszyny zjechały na lotnisko. Ruszył Master Truck 2019 Blisko 1000 ciężarówek na stu hektarach - Tak w skrócie zapowiada się 15. zlot Master Truck, który rozpoczął się na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi. Podczas trz ... » więcej 2019-07-19, godz. 16:28 Kluczborska ginekologia nadal zawieszona, a w głubczyckim szpitalu wszystko wróci do normy na początku sierpnia Kolejny raz przedłużone zostało zawieszenie oddziału ginekologiczno-położniczego w kluczborskim szpitalu. » więcej 2019-07-19, godz. 15:18 Opole: Nowe samochody dla osób niepełnosprawnych. Zakup dofinansował PFRON 3 nowe busy przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych trafią do Opola. Samochody mają być przeznaczone dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej dla Kom ... » więcej 2019-07-19, godz. 14:00 Prof. Marian Łukaniszyn pokieruje Politechniką Opolską W związku ze śmiercią prof. Marka Tukiendorfa, Rektora Politechniki Opolskiej, na czele uczelni, zgodnie z obowiązującymi przepisami, stanął pierwszy zastępca ... » więcej 2019-07-19, godz. 13:00 Mundurowi z PG po służbie zatrzymali pijanego kierowcę Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu zatrzymali po służbie pijanego kierowcę. Miał we krwi promil ... » więcej 2019-07-19, godz. 12:50 Wakacyjne remonty szkół. Ponad 13 milionów wyda na ten cel samorząd Opola Ponad 13 milionów złotych na remonty szkół wyda w tym roku samorząd Opola. To o milion więcej niż w 2018 roku. » więcej 2019-07-19, godz. 12:08 Zderzenie na DK 46 Ponad półtorej godziny trwały utrudnienia na drodze krajowej 46 na wysokości Malerzowic Wielkich. Doszło tam do zderzenia samochodu osobowego z ciężarówką. Ni ... » więcej 2019-07-19, godz. 11:15 SLD, Wiosna i Razem chcą utworzyć koalicyjny komitet wyborczy - Kończy się projekt Koalicja Europejska i chwała Bogu, bo zakończył się 'chocholi taniec' Grzegorza Schetyny - powiedział w 'Poglądach i osądach' Piotr Woźni ... » więcej 2019-07-19, godz. 10:48 Kolejne automaty zarekwirowała opolska KAS Nielegalny salon gier zlikwidowali na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego mundurowy Krajowej Administracji Skarbowej z Opola. » więcej 2019-07-19, godz. 10:30 PSL o swoich szansach w zbliżających się wyborach parlamentarnych - Koalicja Polska to projekt zrzeszający osoby o przekonaniach chadeckich i centrowych - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Marcin Oszańca, rzeczn ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »