Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-15, 12:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Opolskie: odra nadal groźna, wzrasta też zachorowalność na WZW typu A

Konferencja "Szczepienia Ochronne - w teorii i praktyce" [fot.P.Wójtowicz]
Konferencja "Szczepienia Ochronne - w teorii i praktyce" [fot.P.Wójtowicz]
Rośnie zachorowalność na odrę i wirusowe zapalenie wątroby typu A. W styczniu Opolszczyzna należała do regionów, w których zapadalność na odrę była najwyższa w kraju. Sytuacja zaczęła się pogarszać od grudnia ubiegłego roku.
Urszula Posmyk, kierownik oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu informuje, że od grudnia ubiegłego roku w regionie potwierdzono 77 przypadków zachorowań na odrę.

- W tej grupie 70 osób to Polacy, a 7 to Ukraińcy, więc nie możemy zwalać wszystkiego na Ukraińców. Również nasi obywatele chorują i jest to poważny problem. Chociaż zauważam, że sytuacja się poprawiła z racji tego, że mamy sporą grupę osób zaszczepionych. Wcześniej na odrę chorowały głównie dzieci, teraz problem dotyczy również dorosłych. Posmyk przypomina, że odra rozprzestrzenia się drogą kropelkową, natomiast zapadalność jest ogromna. Po kontakcie z chorym, 95 procent osób także zachoruje.

Sanepid odnotował również wzrost zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A. W ostatnich latach odnotowywano pojedyncze przypadki głównie u osób, które wróciły z "ciepłych krajów". Natomiast w ubiegłym roku WZW typu A stwierdzono u 18 mieszkańców województwa opolskiego.

- WZW typu A nazywa się również chorobą brudnych rąk - przypomina Urszula Posmyk. - Jeśli na przykład, na linii obsługującej owoce do ich mrożenia pracuje osoba "nosiciel", który nie przestrzega higieny, to możemy się łatwo zarazić. Pamiętajmy, nie zawsze temperatura ujemna niszczy patogeny. Wówczas to mrożenie jest tylko procesem konserwującym.

Choroba przenosi się drogą kontaktów seksualnych. Do zakażenia może dojść podczas spożycia zakażonej żywności lub wody.

WZW typu A jest chorobą o ostrym przebiegu, szczególnie ciężkim u osób dorosłych, z przewlekłymi chorobami wątroby. U dzieci przebieg jest łagodny i w większości bezobjawowy. Można się przed nią uchronić poprzez szczepienia. Dwie dawki szczepionki uodparniają na całe życie - zapewnia Posmyk. W przypadku zachorowań na Odrę, obowiązkowe szczepienia prowadzone są w Polsce od 1975 roku.

Na ten temat rozmawiano w Opolu podczas konferencji "Szczepienia Ochronne - w teorii i praktyce" którą zorganizowała Wojewódzka Inspekcja Sanitarna i Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu.
Urszula Posmyk 1
Urszula Posmyk 2

Wiadomości z regionu

2019-08-17, godz. 22:09 Z recyklingiem i segregacją za pan brat. Piknik w Opolu był kolejną okazją do edukacji proekologicznej Dobiegł końca kolejny piknik ekologiczny w Opolu. Na finał - o 20:45 - wystąpił Michał Szpak z zespołem. » więcej 2019-08-17, godz. 20:08 Gmina Głuchołazy tętni życiem podczas wakacji. Do wyboru park, tężnia, Muszla Leśna, Pokrzywna i Jarnołtówek Dużą popularnością wśród turystów cieszy się w te wakacje gmina Głuchołazy. Samorząd przeznaczył dodatkowe 100 tysięcy złotych na organizację weekendowych i ś ... » więcej 2019-08-17, godz. 18:41 O tajnikach zielarstwa na Zamku Książęcym w Niemodlinie. "Ziół jest mnóstwo i nie zaszkodziła im nawet susza" Pod znakiem ziół mija sobota na niemodlińskim Zamku Książęcym. Zainteresowani mogą spróbować ziołowej herbaty, dowiedzieć się wielu ciekawostek z zakresu ziel ... » więcej 2019-08-17, godz. 18:00 Pseudokibice staranowali radiowóz w Kędzierzynie-Koźlu. Policja nie dopuściła do eskalacji awantur Ustawka pseudokibiców i staranowany radiowóz w Kędzierzynie-Koźlu. Około 13:00 na moście nieopodal stadionu Kuźniczka doszło do konfrontacji kilkudziesięciu c ... » więcej 2019-08-17, godz. 16:18 Plenerowe Radio Opole w Strzelcach Opolskich. Mażoretki, dziewczęcy futbol i paraolimpiady [ZDJĘCIA] Ekipa Radia Opole w ten weekend zajechała na strzelecki rynek, aby porozmawiać z samorządowcami i mieszkańcami tego regionu. Stamtąd były transmitowane nasze ... » więcej 2019-08-17, godz. 16:15 Opolscy pielgrzymi dotarli na Jasną Górę [ZDJĘCIA] W jasnogórskim sanktuarium trwa właśnie msza święta, w której uczestniczy ponad trzy tysiące pielgrzymów z diecezji opolskiej. Przewodniczy jej ordynariusz An ... » więcej 2019-08-17, godz. 15:54 Wojewódzki Dzień Działkowca w Głuchołazach. Ogródki działkowe coraz popularniejsze Amatorzy ogródków działkowych świętowali dziś (17.08) w głuchołaskiej Muszli Leśnej. Zorganizowano tam wojewódzkie obchody z okazji Dnia Działkowca. » więcej 2019-08-17, godz. 15:54 Historyczny survival we Włodzieninie. Rozrywka dla całych rodzin W Parku Historii we Włodzieninie ruszyła kolejna edycja Historycznego Rajdu na pograniczu polsko-czeskim. Dla osób lubiących przygodę, aktywny wypoczynek i hi ... » więcej 2019-08-17, godz. 14:45 Pożar samochodu na autostradzie A4 Samochód osobowy nagle stanął w płomieniach. Strażacy około godzinę gasili pożar » więcej 2019-08-17, godz. 13:12 Wypadek w Dobrodzieniu na DK 46. Kolejny w Dąbrowicy Rano (17.08) doszło do zderzenia dwóch samochodów w Dobrodzieniu na DK 46, w powiecie oleskim. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »