Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-07, 18:00 Autor: Witold Wośtak

Mija sto lat od zrywu powstańczego wokół Olesna. "To było preludium do I Powstania Śląskiego" [ZDJĘCIA, FILM]

Wojewódzkie obchody 100. rocznicy wybuchu I Powstania Ślaskiego w Oleśnie
Sto lat temu doszło do zbrojnego zrywu określanego jako powstanie oleskie. Te wydarzenia miały miejsce jeszcze przed wybuchem pierwszego Powstania Śląskiego.
Z tej okazji zorganizowano dziś wojewódzkie obchody upamiętniające. Oprócz mszy świętej i uroczystości przed Pomnikiem Powstańców Śląskich, była część artystyczna. Ewa Cichoń, dyrektor Muzeum Regionalnego w Oleśnie, nazywa oleski zryw preludium pierwszego Powstania Śląskiego.

- Plan przewidywał odcięcie Olesna od łączności kolejowej i telefonicznej oraz uderzenie na niemiecką baterię artylerii w Wojciechowie - mówi.

- Do tego była niezbędna broń, którą rzekomo przechowywano w leśniczówce w Łowoszowie. Około 200-300 mężczyzn oczekiwało na tę broń w lasach między Łowoszowem a Wachowem. Niestety w leśniczówce nie znaleziono broni. Były tylko dwie fuzje myśliwskie i trochę amunicji. W związku z tym udało się jedynie zaminować mosty. Rozpoczęły się rewizje oraz obławy, a aresztowano 60 osób.

Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna, zwraca uwagę, że trzeba próbować zainteresować tym tematem młode pokolenie.

- Naszą rolą jest praca nad tym, aby młodych ludzi przyciągnąć. Moim zdaniem, tego typu uroczystości, ale też towarzyszące prelekcje czy wykłady w domu kultury, są dobrą okazją. Kolejne grupy młodzieży będą mieć szanse zapoznać się z historią ziemi oleskiej – z tym, co działo się u nas sto lat temu.

Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, uważa, że oleski zryw był bardzo ważny, choć zakończony bez sukcesu.

- Ten zryw nie przyczynił się do powrotu ziemi do macierzy, czyli Polski, natomiast konsekwencją był dalszy ciąg historycznych wydarzeń. Niedługo doszło do drugiego i trzeciego Powstania Śląskiego. Kolejne działania jednak pozwoliły na przynależność Śląska Opolskiego do Państwa Polskiego.

Jakub Kierat, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Lotników Polskich w Oleśnie, zdaje sobie sprawę ze znaczenia wszystkich powstań w Polsce.

- To jest dla mnie ważna uroczystość, zresztą jak każde powstanie w Polsce. Dla nas istotne są przecież nawet te nieudane zrywy. Mamy sentyment dla osób poległych za wolność Polski. Myślę, że w każdej szkole na lekcjach historii jest podejmowany temat powstań.

Dodajmy, że Radio Opole było patronem medialnym uroczystości w Oleśnie.
Ewa Cichoń
Sylwester Lewicki
Katarzyna Czochara
Jakub Kierat

Wiadomości z regionu

2020-07-05, godz. 20:40 Nie żyje Rafał Neugebauer, wicestarosta kluczborski Nie żyje Rafał Neugebauer, wicestarosta kluczborski. O śmierci samorządowca poinformowało starostwo powiatowe w Kluczborku. Rafał Neugebauer zmarł po ciężkiej… » więcej 2020-07-05, godz. 20:40 RAPORT DNIA: 5 zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie. 6 osób pokonało COVID-19 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 231 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci kolejnych pięciu chorych. 5 przypadków zachorowań na COVID-19 dotyczy mieszkańców… » więcej 2020-07-05, godz. 20:05 WYBORY 2020: Posłowie Zjednoczonej Prawicy w Kluczborku przekonywali do głosowania na Andrzeja Dudę - Stawiamy na rodzinę, silną prezydenturę i obronność kraju - mówił do mieszkańców Kluczborka wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. Podczas wiecu poparcia… » więcej 2020-07-05, godz. 18:17 Brawura, alkohol, kąpiel w miejscach niestrzeżonych to najczęstsze przyczyny utonięć. WOPR apeluje o rozsądek Tylko wczoraj (04.05) w Polsce utonęło 6 osób, a w czerwcu woda pochłonęła 113 ofiar. Brawura, alkohol i przecenianie swoich możliwości to najczęstsze przyczyny… » więcej 2020-07-05, godz. 18:15 "To unikatowe przedsięwzięcie w skali kraju". Politechnika pomoże w transporcie drewnianego zabytku ze Sławięcic do skansenu… Politechnika Opolska pomoże w transporcie zabytkowego XIX-wiecznego drewnianego domu do skansenu w Bierkowicach. Mowa o pawilonie ogrodowym zwanym domkiem syberyjskim… » więcej 2020-07-05, godz. 17:30 Opolska policja przypomina: obowiązek zakrywania nosa i ust nie został całkowicie zniesiony Opolska policja przypomina, że mimo poluzowania obostrzeń sanitarnych i wakacyjnej pogody w wielu miejscach nadal obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Wprowadzone… » więcej 2020-07-05, godz. 17:15 Opolski ZUS wypłacił ponad 1,5 miliona złotych dodatku solidarnościowego dla 1222 mieszkańców regionu Opolski ZUS przekazał ponad 1,5 miliona złotych dodatku solidarnościowego mieszkańcom regionu, którzy stracili pracę na etacie po 15 marca. Warunkiem otrzymania… » więcej 2020-07-05, godz. 15:15 Jest akt oskarżenia ws. rodzinnego gangu fałszerzy dokumentów. Obejmuje 19 osób 19 osób stanie przed sądem we Wrocławiu w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się profesjonalnym przerabianiem dowodów osobistych i podrabianiem… » więcej 2020-07-05, godz. 13:17 WYBORY 2020: Ostatnia prosta kampanii wyborczej. PiS stawia na spotkania bezpośrednie w terenie Za tydzień druga tura wyborów prezydenckich. Sztaby wyborcze walczą o głosy poparcia dla swoich kandydatów. O ostatniej prostej kampanii wyborczej w rozmowie 'W… » więcej 2020-07-05, godz. 10:26 Na zmienionych zasadach, ale odbędzie się Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę W reżimie sanitarnym, ograniczonych do 30 osób grupach, bez noclegów i podzielona na sztafety. Tak będzie wyglądała tegoroczna Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »