Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-07, 18:00 Autor: Witold Wośtak

Mija sto lat od zrywu powstańczego wokół Olesna. "To było preludium do I Powstania Śląskiego" [ZDJĘCIA, FILM]

Wojewódzkie obchody 100. rocznicy wybuchu I Powstania Ślaskiego w Oleśnie
Sto lat temu doszło do zbrojnego zrywu określanego jako powstanie oleskie. Te wydarzenia miały miejsce jeszcze przed wybuchem pierwszego Powstania Śląskiego.
Z tej okazji zorganizowano dziś wojewódzkie obchody upamiętniające. Oprócz mszy świętej i uroczystości przed Pomnikiem Powstańców Śląskich, była część artystyczna. Ewa Cichoń, dyrektor Muzeum Regionalnego w Oleśnie, nazywa oleski zryw preludium pierwszego Powstania Śląskiego.

- Plan przewidywał odcięcie Olesna od łączności kolejowej i telefonicznej oraz uderzenie na niemiecką baterię artylerii w Wojciechowie - mówi.

- Do tego była niezbędna broń, którą rzekomo przechowywano w leśniczówce w Łowoszowie. Około 200-300 mężczyzn oczekiwało na tę broń w lasach między Łowoszowem a Wachowem. Niestety w leśniczówce nie znaleziono broni. Były tylko dwie fuzje myśliwskie i trochę amunicji. W związku z tym udało się jedynie zaminować mosty. Rozpoczęły się rewizje oraz obławy, a aresztowano 60 osób.

Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna, zwraca uwagę, że trzeba próbować zainteresować tym tematem młode pokolenie.

- Naszą rolą jest praca nad tym, aby młodych ludzi przyciągnąć. Moim zdaniem, tego typu uroczystości, ale też towarzyszące prelekcje czy wykłady w domu kultury, są dobrą okazją. Kolejne grupy młodzieży będą mieć szanse zapoznać się z historią ziemi oleskiej – z tym, co działo się u nas sto lat temu.

Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, uważa, że oleski zryw był bardzo ważny, choć zakończony bez sukcesu.

- Ten zryw nie przyczynił się do powrotu ziemi do macierzy, czyli Polski, natomiast konsekwencją był dalszy ciąg historycznych wydarzeń. Niedługo doszło do drugiego i trzeciego Powstania Śląskiego. Kolejne działania jednak pozwoliły na przynależność Śląska Opolskiego do Państwa Polskiego.

Jakub Kierat, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Lotników Polskich w Oleśnie, zdaje sobie sprawę ze znaczenia wszystkich powstań w Polsce.

- To jest dla mnie ważna uroczystość, zresztą jak każde powstanie w Polsce. Dla nas istotne są przecież nawet te nieudane zrywy. Mamy sentyment dla osób poległych za wolność Polski. Myślę, że w każdej szkole na lekcjach historii jest podejmowany temat powstań.

Dodajmy, że Radio Opole było patronem medialnym uroczystości w Oleśnie.
Ewa Cichoń
Sylwester Lewicki
Katarzyna Czochara
Jakub Kierat

Wiadomości z regionu

2019-06-18, godz. 21:08 Strażacy z całego regionu rywalizowali w Brzegu podczas Wojewódzkich Zawodów w Sporcie Pożarniczym [ZDJĘCIA] 83 zawodowych strażaków ze wszystkich powiatów Opolszczyzny rywalizowało w Wojewódzkich Zawodach w Sporcie Pożarniczym, które odbyły się w Brzegu. » więcej 2019-06-18, godz. 20:00 Po raz pierwszy od 80 lat komora śluzy Sławięcice jest sucha - trwa wielki remont [ZDJĘCIA] Ważące ponad 60 ton drzwi będą wymienione na nowe, zabytkowe mechanizmy zostają, ale będą sterowane elektronicznie, nie ręcznie. Po raz pierwszy od czasu budo ... » więcej 2019-06-18, godz. 19:46 "Przez trzy lata byli najmłodszym rocznikiem w szkole". Absolwenci PG IX w Opolu już dziś (18.06) odebrali świadectwa Gimnazja kończą swoją historię. 60 tegorocznych absolwentów opolskiej 9. odebrało już dziś (18.06) świadectwa ukończenia szkoły, pożegnało swoich nauczycieli ... » więcej 2019-06-18, godz. 18:15 Barbara Herok z Malni Sołtyską Roku 2018 Barbara Herok, sołtyska Malni w gminie Gogolin, otrzymała tytuł „Sołtysa Roku 2018”. Przyznało go Wielkopolskie Stowarzyszenie Sołtysów. Konkurs dla najlepszy ... » więcej 2019-06-18, godz. 18:13 Opolscy logistycy świętują 20-lecie. Przypominać będzie o tym nowy pomnik 10. Opolska Brygada Logistyczna ma 20 lat. Pierwszym akordem świętowania było dzisiejsze (18.06) odsłonięcie pomnika w jednostce. » więcej 2019-06-18, godz. 17:30 Zabójstwo przy Armii Krajowej w Opolu. Miłosz Cz. prawomocnie skazany na 25 lat więzienia Sąd Apelacyjny we Wrocławiu prawomocnie skazał Miłosza Cz. na 25 lat więzienia za zabójstwo Amadeusza K., w kwietniu ubiegłego roku. Do zdarzenia doszło pod m ... » więcej 2019-06-18, godz. 16:46 Wypadek koło Dębiny. Wśród poszkodowanych jest dziecko Zablokowana jest droga z Prudnika do Dębiny. Jak informuje dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, tuz po godzinie 16:00 doszło do zd ... » więcej 2019-06-18, godz. 16:30 W urzędzie wojewódzkim podsumowali programy profilaktyczne dot. dopalaczy i internetu. "Lepiej, jak o tym powie młodzi ... „Cyberbezpieczny uczeń' i „Pomyśl zanim spróbujesz” - w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim podsumowano kilkuletnie działanie programów profilaktycznych w regionie. » więcej 2019-06-18, godz. 15:30 Multimedialna mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym ma działać na wyobraźnię kierowców Opolscy policjanci zaprezentowali nowe narzędzie, obrazujące poważne wypadki drogowe. Mowa o multimedialnej mapie miejsc wypadków ze skutkiem śmiertelnym i ma ... » więcej 2019-06-18, godz. 15:00 Samorządy mają problem z zakupem leków dla podległych instytucji. Ministerstwo doprecyzuje nowy przepis Problemy z zakupem leków dla domów dziecka i domów pomocy społecznej ma Starostwo Powiatowe w Kluczborku. 6 czerwca weszła w życie nowelizacja prawa farmaceut ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »