Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-05, 08:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Długi szpitala w Głuchołazach wzrosną, gdy powiat poręczy mu kredyt na ich spłatę?

Szpital w Głuchołazach [zdj. ZOZ Głuchołazy]
Szpital w Głuchołazach [zdj. ZOZ Głuchołazy]
Na pożyczkę dla szpitala w Głuchołazach nie zgodził się zarząd powiatu nyskiego. W zamian zaproponował poręczenie kredytu. O trzy miliony złotych na spłatę wymagalnych, a więc najbardziej pilnych zobowiązań wystąpił dyrektor głuchołaskiego ZOZ-u.
- Nie chcemy spowodować sytuacji, że Regionalna Izba Obrachunkowa uchyli nam uchwałę o udzieleniu tej pożyczki – argumentuje wicestarosta nyski Jacek Chwalenia. – To by powodowało duże zawirowania i takie perturbacje w tym ZOZ. Mamy pomysł, żeby go wspomóc w spłacie kredytu. Jesteśmy zdeterminowani do tego, żeby ten ZOZ utrzymać. Czekamy na pewne rozwiązania. Trzeba trochę cierpliwości.

W poprzednich latach powiat nyski dwukrotnie udzielał szpitalowi w Głuchołazach pożyczki.

- Nasze zobowiązania wymagalne wynoszą między 2,5 a trzy miliony złotych - mówi Artur Grychowski, dyrektor szpitala w Głuchołazach. – Muszę w obecnej sytuacji wnioskować o przyznanie kredytu. Jest to problem, bo będę musiał spłacać wynikające z tego zobowiązania. Są to dodatkowe koszty, które będzie musiał ponieść szpital. Przedtem te pożyczki, które udzielał organ założycielski były nam umarzane ze względu na sytuację finansową. Była to dla nas bardzo duża pomoc.

Dyrektor szpitala w Głuchołazach zapewnia, że w miarę posiadanych pieniędzy spłacane są zobowiązania tej placówki. Jej problemy finansowe wynikają z niedoszacowania świadczeń medycznych. Np. od pięciu lat nie uległa zmianie wartość proponowanego kontraktu na opiekę psychiatryczną.
Jacek Chwalenia
Artur Grychowski

Wiadomości z regionu

2020-06-05, godz. 12:07 Już 12 pracowników urzędu miasta w Kędzierzynie-Koźlu zakażonych koronawirusem. Zamknięte jedno z przedszkoli Do 12 wzrosła liczba pracowników urzędu miasta w Kędzierzynie-Koźlu, u których potwierdzono COVID-19. Z powodu wykrycia koronawirusa w mieście tymczasowo zamknięto… » więcej 2020-06-05, godz. 11:03 - To było swoiste "sprawdzam" - Violetta Porowska, szefowa PiS w regionie, o wotum zaufania dla rządu Posiedzenie sejmu z głosowaniami nad wotum zaufania dla rządu oraz wotum nieufności wobec ministra zdrowia, dodatek solidarnościowy, tzw. 'Dudowe', oraz tarcza… » więcej 2020-06-05, godz. 10:24 Raport MZ: 129 nowych zakażeń, 8 dotyczy Opolszczyzny Ministerstwo Zdrowia poinformowało w porannym raporcie o 129 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. 8 z nich dotyczy województwa opolskiego. Od początku pandemii… » więcej 2020-06-05, godz. 09:35 Prudnik: mniej uczniów to mniej nauczycielskich etatów Ciągle nie wiadomo, jak będzie przebiegać nauka w nowym roku szkolnym. W powiecie prudnickim pod znakiem zapytania jest też zachowanie obecnej liczby nauczycielskich… » więcej 2020-06-05, godz. 07:15 Tarcza antykryzysowa: opolski ZUS umorzył płatność składek na ubezpieczenie społeczne na ponad 165 milionów złotych W ramach tarczy antykryzysowej opolski ZUS umorzył płatność składek na ubezpieczenie społeczne na łączną kwotę ponad 165 milionów złotych. W regionie rozpatrzono… » więcej 2020-06-05, godz. 07:00 Ostatnie przygotowania do egzaminów maturalnych. Będzie większy odstęp między ławkami i obowiązkowe maseczki Trwają ostatnie przygotowania do egzaminów maturalnych, które z powodu pandemii koronawirusa zostały przesunięte na czerwiec. Wszystko musi być zorganizowane z… » więcej 2020-06-04, godz. 21:30 Raport dnia: 8 nowych przypadków koronawirusa w naszym regionie. Mamy również 9 ozdrowieńców. Nie ma ofiar śmiertelnych Liczba aktualnie zakażonych w naszym województwie wynosi 263 osoby. Zmarło 49 osób, a 381 ozdrowiało. Łącznie od początku pandemii potwierdzono koronawirusa u… » więcej 2020-06-04, godz. 21:15 Trwa III edycja Legii Akademickiej. Po jej zakończeniu opolscy studenci otrzymają stopnie wojskowe Przeznaczenie i właściwości bojowe broni strzeleckiej czy podstawowe pojęcia z zakresu łączności wojskowej - to tylko niektóre z zagadnień, z jakimi zmierzyli… » więcej 2020-06-04, godz. 20:15 Kolejni nieodpowiedzialni kierowcy wpadli w ręce brzeskiej policji. Jeden z nich "wydmuchał" ponad 3,5 promila Kolejni nieodpowiedzialni kierowcy zostali zatrzymani przez policjantów z brzeskiej grupy SPEED. Tym razem funkcjonariusze złapali na gorącym uczynku pirata drogowego… » więcej 2020-06-04, godz. 19:30 Czeski "elektryk" ponownie na testach w nyskim MZK. Wkrótce dwa takie pojazdy będą regularnie kursować po ulicach mias… Od wczoraj (03.06) na ulicach Nysy i okolicznych miejscowości można ponownie zobaczyć autobus o napędzie elektrycznym, obsługujący kursy komunikacji miejskiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »