Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-05, 08:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Długi szpitala w Głuchołazach wzrosną, gdy powiat poręczy mu kredyt na ich spłatę?

Szpital w Głuchołazach [zdj. ZOZ Głuchołazy]
Szpital w Głuchołazach [zdj. ZOZ Głuchołazy]
Na pożyczkę dla szpitala w Głuchołazach nie zgodził się zarząd powiatu nyskiego. W zamian zaproponował poręczenie kredytu. O trzy miliony złotych na spłatę wymagalnych, a więc najbardziej pilnych zobowiązań wystąpił dyrektor głuchołaskiego ZOZ-u.
- Nie chcemy spowodować sytuacji, że Regionalna Izba Obrachunkowa uchyli nam uchwałę o udzieleniu tej pożyczki – argumentuje wicestarosta nyski Jacek Chwalenia. – To by powodowało duże zawirowania i takie perturbacje w tym ZOZ. Mamy pomysł, żeby go wspomóc w spłacie kredytu. Jesteśmy zdeterminowani do tego, żeby ten ZOZ utrzymać. Czekamy na pewne rozwiązania. Trzeba trochę cierpliwości.

W poprzednich latach powiat nyski dwukrotnie udzielał szpitalowi w Głuchołazach pożyczki.

- Nasze zobowiązania wymagalne wynoszą między 2,5 a trzy miliony złotych - mówi Artur Grychowski, dyrektor szpitala w Głuchołazach. – Muszę w obecnej sytuacji wnioskować o przyznanie kredytu. Jest to problem, bo będę musiał spłacać wynikające z tego zobowiązania. Są to dodatkowe koszty, które będzie musiał ponieść szpital. Przedtem te pożyczki, które udzielał organ założycielski były nam umarzane ze względu na sytuację finansową. Była to dla nas bardzo duża pomoc.

Dyrektor szpitala w Głuchołazach zapewnia, że w miarę posiadanych pieniędzy spłacane są zobowiązania tej placówki. Jej problemy finansowe wynikają z niedoszacowania świadczeń medycznych. Np. od pięciu lat nie uległa zmianie wartość proponowanego kontraktu na opiekę psychiatryczną.
Jacek Chwalenia
Artur Grychowski

Wiadomości z regionu

2019-07-21, godz. 10:33 Możliwe burze z gradem nad Opolszczyzną! Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega Według przewidywań IMGW Biura Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu w naszym województwie mogą wystąpić gwałtowne burze z opadami gradu. » więcej 2019-07-21, godz. 10:00 Rycerze wracają na zamek w Niemodlinie. Dzisiaj (21.07) staną w szranki Nauka strzelania z łuku, warsztaty tańców dawnych, stanowiska edukacyjne i przede wszystkim walki. W niedzielę na zamku w Niemodlinie odbędzie się I Turniej R ... » więcej 2019-07-21, godz. 09:14 Opolanie chętnie czytają książki podczas wakacji Największą popularnością na wakacjach cieszą się kryminały - tacy autorzy, jak Remigiusz Mróz czy Katarzyna Bonda. » więcej 2019-07-21, godz. 07:48 Najpierw półkolonie, potem kolonie? Wakacje, to czas pierwszych, samodzielnych wyjazdów na letni wypoczynek Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, w jakim wieku można posłać dziecko na obóz, czy kolonię. Chodzi o samodzielność, bezpieczeństwo, aklimatyzację w grupie. » więcej 2019-07-21, godz. 00:50 Feeria barw na Jeziorze Nyskim. Jubileuszowy Festiwal Ognia i Wody Tuż przed godz.23.00 rozpoczęło się pirotechniczne widowisko nad Jeziorem Nyskim. Już po raz 10. w niebo wystrzeliły fajerwerki a tegoroczne pokazy były wyjąt ... » więcej 2019-07-20, godz. 18:52 Głubczyce pełne aktywnych ludzi! Radio Opole gościło na miejscu [ZDJĘCIA] Za nami kolejny wakacyjny plenerowy program Radia Opole! Tym razem gościliśmy w Głubczycach. W naszym studiu przy centrum przesiadkowym pojawiły się osoby zaa ... » więcej 2019-07-20, godz. 18:44 Piknik rodzinny Prawa i Sprawiedliwości w Namysłowie. "Chcemy pokazać, że rodzina jest wielką wartością" Na namysłowskim rynku trwa piknik rodzinny zorganizowany przez Prawo i Sprawiedliwość. Wśród atrakcji można znaleźć gry i zabawy, poczęstunek, czy występy art ... » więcej 2019-07-20, godz. 18:44 Złot brodaczy w Opolu, czyli o modzie na brodę i pomocy dla ciężko chorej Cysi Po Katowicach przyszedł czas na Opole. W stolicy naszego regionu odbył się pierwszy 'Zlot brodaczy'. Celem akcji jest integracja mężczyzn z długim zarostem a ... » więcej 2019-07-20, godz. 17:53 Śmiertelny wypadek w powiecie strzeleckim. Zginął kierowca ciągnika, przygnieciony przez kierowany pojazd Śmiertelny wypadek na drodze rolniczej w powiecie strzeleckim. O 11:50 straż pożarna otrzymała zgłoszenie o tym, że na drodze polnej między Wysoką a Niwkami c ... » więcej 2019-07-20, godz. 17:08 Nysa już po raz 10. stanie się areną zmagań pirotechników. Przed nami jubileuszowy Festiwal Ognia i Wody Już dziś (20.07) na plaży Jeziora Nyskiego odbędzie się jubileuszowa, 10. edycja Festiwalu Ognia i Wody, święta fajerwerków. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »