Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-02, 21:33 Autor: Joanna Matlak

Podsumowanie kampanii do Parlamentu Europejskiego i przygotowania na jesień - niedzielna dyskusja polityczna w Radiu Opole

Siedziba Parlamentu Europejskiego w Brukseli [Fot.Daniel Klimczak]
Siedziba Parlamentu Europejskiego w Brukseli [Fot.Daniel Klimczak]
Niedzielna Loża Radiowa (02.06.2019) Od lewej: V.Porowska, R.Tistek, P.Pancześnik, M.Wilkos, M.Plaskota, R.Wilczyński, S.Rakoczy [fot. A.Lubczańska]
Niedzielna Loża Radiowa (02.06.2019) Od lewej: V.Porowska, R.Tistek, P.Pancześnik, M.Wilkos, M.Plaskota, R.Wilczyński, S.Rakoczy [fot. A.Lubczańska]
Emocje podczas Niedzielnej Loży Radiowej - opolscy politycy podsumowali wybory do Parlamentu Europejskiego.
- Nie ukrywamy naszej radości ze zwycięstwa, sama kampania była trudna - mówi Violetta Porowska, szefowa PiS na Opolszczyźnie. - Nasi oponenci nie ułatwiali zadania, nie zaproponowali merytorycznej kampanii opartej na dyskusji o tym, jacy mają być nasi reprezentanci, jakie mają składać propozycje i czy możemy stworzyć wspólny front.

- Dziękuję przede wszystkim tym, którzy głosowali na Koalicję Europejską. Drodzy obywatele nie traćcie ducha, wyciągnijcie wnioski z triumfalizmu PiS-u, który jest na ostatniej prostej do tego, żeby zbudować większość konstytucyjną, a więc do modelu jednopartyjnego i takiego w którym wolności będzie tyle, co brudu za paznokciem - mówi Ryszard Wilczyński, poseł PO.

- Taki wynik na Opolszczyźnie się jeszcze nie zdarzył – mówiła Małgorzata Wilkos, nawiązując do wysokiego poparcia dla Zjednoczonej Prawicy w regionie. - Zwycięstwo było możliwe z dwóch powodów. Po pierwsze, Zjednoczona Prawica dostała nagrodę od wyborców za 3,5 roku rządów, bo Polacy zobaczyli jak rządziliśmy i jak poprawił się poziom życia. Po drugie, mobilizacja elektoratu spowodowała, że frekwencja w tych wyborach nie była tak fatalna.

- Martwi mnie to, że podziały u nas w kraju będą też zachowane w Brukseli - mówił Mariusz Plaskota z Nowoczesnej. - Niestety, tam byłaby wymagana od nas jedność, żeby załatwiać sprawy tu dla kraju, a nie tylko udowadniać, kto jest mądrzejszy i kto ma lepszy sposób na Polskę.

Piotr Pancześnik z Porozumienia mówił o pojawiających się głosach, że powstanie Koalicji Europejskiej było błędem. - Ludzie zauważyli brak spójności programowej, to taka koalicja trochę "od Sasa do Lasa", jedynym wspólnym mianownikiem był anty-PiS i to musiało się źle skończyć.

Stanisław Rakoczy z PSL ocenił z kolei, że powstanie KE to wielkie osiągnięcie. - Sam wynik, to porażka, ale nie klęska, bo nie jest to aż taki dystans, który jest nie do odrobienia. Bardzo źle, że nastąpiło dalsze pogłębienie podziału między Polakami.

- Niestety, jesteśmy poniżej progu, ale cieszy, że ludzie poszli do wyborów – mówił Robert Tistek z Kukiz’15. - Trochę smuci fakt, że mało młodych ludzi poszło do wyborów, teraz wszyscy będą o ich głosy zabiegać i mam nadzieję, że to nie będzie kolejna populistyczna kampania.

Politycy rozmawiali też o przygotowaniach do jesiennych wyborów parlamentarnych.
Violetta Porowska
Ryszard Wilczyński
Małgorzata Wilkos
Mariusz Plaskota
Piotr Pancześnik
Stanisław Rakoczy
Robert Tistek

Wiadomości z regionu

2019-06-18, godz. 21:08 Strażacy z całego regionu rywalizowali w Brzegu podczas Wojewódzkich Zawodów w Sporcie Pożarniczym [ZDJĘCIA] 83 zawodowych strażaków ze wszystkich powiatów Opolszczyzny rywalizowało w Wojewódzkich Zawodach w Sporcie Pożarniczym, które odbyły się w Brzegu. » więcej 2019-06-18, godz. 20:00 Po raz pierwszy od 80 lat komora śluzy Sławięcice jest sucha - trwa wielki remont [ZDJĘCIA] Ważące ponad 60 ton drzwi będą wymienione na nowe, zabytkowe mechanizmy zostają, ale będą sterowane elektronicznie, nie ręcznie. Po raz pierwszy od czasu budo ... » więcej 2019-06-18, godz. 19:46 "Przez trzy lata byli najmłodszym rocznikiem w szkole". Absolwenci PG IX w Opolu już dziś (18.06) odebrali świadectwa Gimnazja kończą swoją historię. 60 tegorocznych absolwentów opolskiej 9. odebrało już dziś (18.06) świadectwa ukończenia szkoły, pożegnało swoich nauczycieli ... » więcej 2019-06-18, godz. 18:15 Barbara Herok z Malni Sołtyską Roku 2018 Barbara Herok, sołtyska Malni w gminie Gogolin, otrzymała tytuł „Sołtysa Roku 2018”. Przyznało go Wielkopolskie Stowarzyszenie Sołtysów. Konkurs dla najlepszy ... » więcej 2019-06-18, godz. 18:13 Opolscy logistycy świętują 20-lecie. Przypominać będzie o tym nowy pomnik 10. Opolska Brygada Logistyczna ma 20 lat. Pierwszym akordem świętowania było dzisiejsze (18.06) odsłonięcie pomnika w jednostce. » więcej 2019-06-18, godz. 17:30 Zabójstwo przy Armii Krajowej w Opolu. Miłosz Cz. prawomocnie skazany na 25 lat więzienia Sąd Apelacyjny we Wrocławiu prawomocnie skazał Miłosza Cz. na 25 lat więzienia za zabójstwo Amadeusza K., w kwietniu ubiegłego roku. Do zdarzenia doszło pod m ... » więcej 2019-06-18, godz. 16:46 Wypadek koło Dębiny. Wśród poszkodowanych jest dziecko Zablokowana jest droga z Prudnika do Dębiny. Jak informuje dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, tuz po godzinie 16:00 doszło do zd ... » więcej 2019-06-18, godz. 16:30 W urzędzie wojewódzkim podsumowali programy profilaktyczne dot. dopalaczy i internetu. "Lepiej, jak o tym powie młodzi ... „Cyberbezpieczny uczeń' i „Pomyśl zanim spróbujesz” - w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim podsumowano kilkuletnie działanie programów profilaktycznych w regionie. » więcej 2019-06-18, godz. 15:30 Multimedialna mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym ma działać na wyobraźnię kierowców Opolscy policjanci zaprezentowali nowe narzędzie, obrazujące poważne wypadki drogowe. Mowa o multimedialnej mapie miejsc wypadków ze skutkiem śmiertelnym i ma ... » więcej 2019-06-18, godz. 15:00 Samorządy mają problem z zakupem leków dla podległych instytucji. Ministerstwo doprecyzuje nowy przepis Problemy z zakupem leków dla domów dziecka i domów pomocy społecznej ma Starostwo Powiatowe w Kluczborku. 6 czerwca weszła w życie nowelizacja prawa farmaceut ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »