Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-02, 21:33 Autor: Joanna Matlak

Podsumowanie kampanii do Parlamentu Europejskiego i przygotowania na jesień - niedzielna dyskusja polityczna w Radiu Opole

Siedziba Parlamentu Europejskiego w Brukseli [Fot.Daniel Klimczak]
Siedziba Parlamentu Europejskiego w Brukseli [Fot.Daniel Klimczak]
Niedzielna Loża Radiowa (02.06.2019) Od lewej: V.Porowska, R.Tistek, P.Pancześnik, M.Wilkos, M.Plaskota, R.Wilczyński, S.Rakoczy [fot. A.Lubczańska]
Niedzielna Loża Radiowa (02.06.2019) Od lewej: V.Porowska, R.Tistek, P.Pancześnik, M.Wilkos, M.Plaskota, R.Wilczyński, S.Rakoczy [fot. A.Lubczańska]
Emocje podczas Niedzielnej Loży Radiowej - opolscy politycy podsumowali wybory do Parlamentu Europejskiego.
- Nie ukrywamy naszej radości ze zwycięstwa, sama kampania była trudna - mówi Violetta Porowska, szefowa PiS na Opolszczyźnie. - Nasi oponenci nie ułatwiali zadania, nie zaproponowali merytorycznej kampanii opartej na dyskusji o tym, jacy mają być nasi reprezentanci, jakie mają składać propozycje i czy możemy stworzyć wspólny front.

- Dziękuję przede wszystkim tym, którzy głosowali na Koalicję Europejską. Drodzy obywatele nie traćcie ducha, wyciągnijcie wnioski z triumfalizmu PiS-u, który jest na ostatniej prostej do tego, żeby zbudować większość konstytucyjną, a więc do modelu jednopartyjnego i takiego w którym wolności będzie tyle, co brudu za paznokciem - mówi Ryszard Wilczyński, poseł PO.

- Taki wynik na Opolszczyźnie się jeszcze nie zdarzył – mówiła Małgorzata Wilkos, nawiązując do wysokiego poparcia dla Zjednoczonej Prawicy w regionie. - Zwycięstwo było możliwe z dwóch powodów. Po pierwsze, Zjednoczona Prawica dostała nagrodę od wyborców za 3,5 roku rządów, bo Polacy zobaczyli jak rządziliśmy i jak poprawił się poziom życia. Po drugie, mobilizacja elektoratu spowodowała, że frekwencja w tych wyborach nie była tak fatalna.

- Martwi mnie to, że podziały u nas w kraju będą też zachowane w Brukseli - mówił Mariusz Plaskota z Nowoczesnej. - Niestety, tam byłaby wymagana od nas jedność, żeby załatwiać sprawy tu dla kraju, a nie tylko udowadniać, kto jest mądrzejszy i kto ma lepszy sposób na Polskę.

Piotr Pancześnik z Porozumienia mówił o pojawiających się głosach, że powstanie Koalicji Europejskiej było błędem. - Ludzie zauważyli brak spójności programowej, to taka koalicja trochę "od Sasa do Lasa", jedynym wspólnym mianownikiem był anty-PiS i to musiało się źle skończyć.

Stanisław Rakoczy z PSL ocenił z kolei, że powstanie KE to wielkie osiągnięcie. - Sam wynik, to porażka, ale nie klęska, bo nie jest to aż taki dystans, który jest nie do odrobienia. Bardzo źle, że nastąpiło dalsze pogłębienie podziału między Polakami.

- Niestety, jesteśmy poniżej progu, ale cieszy, że ludzie poszli do wyborów – mówił Robert Tistek z Kukiz’15. - Trochę smuci fakt, że mało młodych ludzi poszło do wyborów, teraz wszyscy będą o ich głosy zabiegać i mam nadzieję, że to nie będzie kolejna populistyczna kampania.

Politycy rozmawiali też o przygotowaniach do jesiennych wyborów parlamentarnych.
Violetta Porowska
Ryszard Wilczyński
Małgorzata Wilkos
Mariusz Plaskota
Piotr Pancześnik
Stanisław Rakoczy
Robert Tistek

Wiadomości z regionu

2020-09-30, godz. 18:15 2 uczniów z COVID-19, 2 klasy na kwarantannie. Szkoła podstawowa w Szczedrzyku przeszła częściowo na zdalny tryb … 2 uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szczedrzyku ma koronawirusa. Chodzi o jedno dziecko z klasy czwartej i jedno z ósmej. » więcej 2020-09-30, godz. 18:15 Brzeg z tytułem Samorządowego Lidera Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla seniorów oraz realizacja programów zdrowotnych w zakresie profilaktyki. To właśnie te rzeczy zdecydowały o przyznaniu… » więcej 2020-09-30, godz. 17:00 Maja uratowała swoją mamę. 10-latka zadzwoniła po pomoc 10-latka z Opola zadzwoniła do Centrum Powiadomienia Ratunkowego i zaalarmowała o złym stanie zdrowia swojej mamy. » więcej 2020-09-30, godz. 15:36 Zderzenie 3 aut w Tarnowie Opolskim. Trzy osoby odwieziono do szpitala Kierująca BMW zjechała na przeciwległy pas i zderzyła się z osobową skodą, po czym ta uszkodziła microcara. Tak wyglądał w skrócie przebieg wypadku… » więcej 2020-09-30, godz. 15:19 Opole zyskało sześć nowych miejsc przyjaznych seniorom i osobom niepełnosprawnym Sześć kolejnych instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i firm usługowych w Opolu otrzymało certyfikaty przyznawane w ramach III edycji konkursu… » więcej 2020-09-30, godz. 15:15 W Katedrze Opolskiej wprowadzono udogodnienia dla osób niedosłyszących i niedowidzących Pętlę indukcyjną zamontowano w opolskiej katedrze. To jedno z udogodnień przygotowanych z myślą o osobach niepełnosprawnych, w tym przypadku niedosłyszących… » więcej 2020-09-30, godz. 14:00 Koronawirus w Domu Pomocy Społecznej w Leśnicy. "Funkcjonujemy normalnie w reżimie sanitarnym" Zakażenie koronawirusem potwierdzono u jednego z podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Leśnicy. Pracownicy placówki, którzy mieli kontakt z chorym czekają… » więcej 2020-09-30, godz. 13:54 25 lat więzienia za zabójstwo brata. Zapadł wyrok w głośnej sprawie morderstwa w Charbielinie 25 lat więzienia za zabójstwo brata w Charbielinie. Na taką karę Sąd Okręgowy w Opolu skazał 32-letniego Arkadiusza S., który strzelając z dwóch różnych… » więcej 2020-09-30, godz. 13:30 36 nowych infekcji koronawirusem w regionie. 14 województw ma więcej zarażeń potwierdzonych minionej doby [AKTUALI… 36 nowych zarażeń koronawirusem na Opolszczyźnie potwierdziło dzisiaj (30.09) Ministerstwo Zdrowia. W codziennym komunikacie resort poinformował o 1552 zakażeniach… » więcej 2020-09-30, godz. 13:29 Ujemne wyniki nowych testów u lekarzy - nie trzeba zamykać oleskiej interny z powodu koronawirusa. Co dalej z gineko… Nie ma nowych zakażeń koronawirusem wśród lekarzy oddziału wewnętrznego szpitala w Oleśnie. Wczoraj (29.09) rano kolejny raz pobrano od nich wymazy, bo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***