Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-02, 21:33 Autor: Joanna Matlak

Podsumowanie kampanii do Parlamentu Europejskiego i przygotowania na jesień - niedzielna dyskusja polityczna w Radiu Opole

Siedziba Parlamentu Europejskiego w Brukseli [Fot.Daniel Klimczak]
Siedziba Parlamentu Europejskiego w Brukseli [Fot.Daniel Klimczak]
Niedzielna Loża Radiowa (02.06.2019) Od lewej: V.Porowska, R.Tistek, P.Pancześnik, M.Wilkos, M.Plaskota, R.Wilczyński, S.Rakoczy [fot. A.Lubczańska]
Niedzielna Loża Radiowa (02.06.2019) Od lewej: V.Porowska, R.Tistek, P.Pancześnik, M.Wilkos, M.Plaskota, R.Wilczyński, S.Rakoczy [fot. A.Lubczańska]
Emocje podczas Niedzielnej Loży Radiowej - opolscy politycy podsumowali wybory do Parlamentu Europejskiego.
- Nie ukrywamy naszej radości ze zwycięstwa, sama kampania była trudna - mówi Violetta Porowska, szefowa PiS na Opolszczyźnie. - Nasi oponenci nie ułatwiali zadania, nie zaproponowali merytorycznej kampanii opartej na dyskusji o tym, jacy mają być nasi reprezentanci, jakie mają składać propozycje i czy możemy stworzyć wspólny front.

- Dziękuję przede wszystkim tym, którzy głosowali na Koalicję Europejską. Drodzy obywatele nie traćcie ducha, wyciągnijcie wnioski z triumfalizmu PiS-u, który jest na ostatniej prostej do tego, żeby zbudować większość konstytucyjną, a więc do modelu jednopartyjnego i takiego w którym wolności będzie tyle, co brudu za paznokciem - mówi Ryszard Wilczyński, poseł PO.

- Taki wynik na Opolszczyźnie się jeszcze nie zdarzył – mówiła Małgorzata Wilkos, nawiązując do wysokiego poparcia dla Zjednoczonej Prawicy w regionie. - Zwycięstwo było możliwe z dwóch powodów. Po pierwsze, Zjednoczona Prawica dostała nagrodę od wyborców za 3,5 roku rządów, bo Polacy zobaczyli jak rządziliśmy i jak poprawił się poziom życia. Po drugie, mobilizacja elektoratu spowodowała, że frekwencja w tych wyborach nie była tak fatalna.

- Martwi mnie to, że podziały u nas w kraju będą też zachowane w Brukseli - mówił Mariusz Plaskota z Nowoczesnej. - Niestety, tam byłaby wymagana od nas jedność, żeby załatwiać sprawy tu dla kraju, a nie tylko udowadniać, kto jest mądrzejszy i kto ma lepszy sposób na Polskę.

Piotr Pancześnik z Porozumienia mówił o pojawiających się głosach, że powstanie Koalicji Europejskiej było błędem. - Ludzie zauważyli brak spójności programowej, to taka koalicja trochę "od Sasa do Lasa", jedynym wspólnym mianownikiem był anty-PiS i to musiało się źle skończyć.

Stanisław Rakoczy z PSL ocenił z kolei, że powstanie KE to wielkie osiągnięcie. - Sam wynik, to porażka, ale nie klęska, bo nie jest to aż taki dystans, który jest nie do odrobienia. Bardzo źle, że nastąpiło dalsze pogłębienie podziału między Polakami.

- Niestety, jesteśmy poniżej progu, ale cieszy, że ludzie poszli do wyborów – mówił Robert Tistek z Kukiz’15. - Trochę smuci fakt, że mało młodych ludzi poszło do wyborów, teraz wszyscy będą o ich głosy zabiegać i mam nadzieję, że to nie będzie kolejna populistyczna kampania.

Politycy rozmawiali też o przygotowaniach do jesiennych wyborów parlamentarnych.
Violetta Porowska
Ryszard Wilczyński
Małgorzata Wilkos
Mariusz Plaskota
Piotr Pancześnik
Stanisław Rakoczy
Robert Tistek

Wiadomości z regionu

2020-07-09, godz. 09:38 WYBORY 2020. "12 lipca będzie dużo niepewności". Szef opolskiej PO Andrzej Buła o drugiej turze wyborów prezydenckich - Naszym celem było to, by nasz kandydat był w drugiej turze, później jest reset i dwa tygodnie najważniejszej pracy - przyznał w rozmowie „W cztery oczy” szef… » więcej 2020-07-09, godz. 06:30 Nysa chce zwiększać udział pojazdów o ekologicznym napędzie. W mieście mają pojawić się stacje ładowania i stacja z gazem… Nysa stawia na ekologiczny transport. Gminna strategia rozwoju elektromobilności zakłada zwiększanie udziału pojazdów o napędzie elektrycznym. Miasto nie wyklucza… » więcej 2020-07-08, godz. 22:33 Pożar w budynku wielorodzinnym w Prudniku. Konieczna była ewakuacja [AKTUALIZACJA] Na miejsce zdarzenia wysłano 4 zastępy straży pożarnej. Podjęto też decyzję o ewakuacji mieszkańców. » więcej 2020-07-08, godz. 21:15 "Żeby przyszłe pokolenia mogły odnaleźć przodków". Młodzież pomaga w oczyszczaniu krzyży na Starym Cmentarzu Jenieckim… Grupa studentów i uczniów szkół średnich z Opolszczyzny chwyciła za szpachelki i kilka dni wakacji postanowiła poświęcić na oczyszczenie z mchu żelbetowych krzyży… » więcej 2020-07-08, godz. 20:30 WYBORY 2020. Sympatycy prezydenta Andrzeja Dudy zachęcali i mobilizowali w Paczkowie do niedzielnego głosowania Akcja 'Łączy nas Polska' zawitała dziś (08.07) do Paczkowa. » więcej 2020-07-08, godz. 19:50 Zegarmistrz z Prudnika nie chciał wydać napastnikom 10 złotych. Z obrażeniami trafił na badania do szpitala, a policja… Zabrakło pieniędzy na alkohol, więc postanowili napaść na zegarmistrza. Do takiego zdarzenia doszło około 16:30 w Prudniku. » więcej 2020-07-08, godz. 19:45 WYBORY 2020: Janusz Kowalski apelował do mieszkańców Nysy o mobilizację i oddanie głosu na Andrzeja Dudę Opolski poseł Janusz Kowalski odwiedził dziś (08.07) powiat nyski, gdzie zachęcał do głosowania na Andrzeja Dudę w II turze wyborów prezydenckich. » więcej 2020-07-08, godz. 19:30 Samochody nie będą już przecinać oleskiego Rynku. Wprowadzono zmianę organizacji ruchu Zmiana organizacji ruchu wokół Rynku w Oleśnie. Samochody nie mogą już korzystać z odcinka wzdłuż fontanny i Kolumny Maryjnej w kierunku ulicy Armii Krajowej -… » więcej 2020-07-08, godz. 19:00 Raport dnia: 4 zarażenia i 5 powrotów do zdrowia w regionie. MZ potwierdziło 277 nowych przypadków i 15 zgonów w całym… 4 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 5 powrotów do zdrowia odnotowano dzisiaj (08.07) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2020-07-08, godz. 18:00 Opole: wypadek dwóch samochodów na Oleskiej. Uszkodzona latarnia W Opolu na ulicy Oleskiej, na odcinku między rondem im. Alfonsa Zgrzebnioka a skrzyżowaniem z Czaplaka i Zajączka zderzyły się dwa samochody osobowe. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »