Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-28, 12:40 Autor: Daniel Klimczak

Wkrótce ruszy remont wnętrz ratusza w Brzegu. "To nasza perełka, którą chcemy udostępnić zwiedzającym"

Ratusz w Brzegu - sala rajców obecnie [fot. Daniel Klimczak]
Ratusz w Brzegu - sala rajców obecnie [fot. Daniel Klimczak]
Podpianie umowy na remont wnętrz brzeskiego ratusza. Od lewej: Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów Sląskich w Brzegu; Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu; Dorota Wandrychowska, wykonawca prac [fot. Daniel Klimczak]
Podpianie umowy na remont wnętrz brzeskiego ratusza. Od lewej: Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów Sląskich w Brzegu; Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu; Dorota Wandrychowska, wykonawca prac [fot. Daniel Klimczak]
Sala rajców na początku XX wieku [fot. Bildarchiv Foto Marburg]
Sala rajców na początku XX wieku [fot. Bildarchiv Foto Marburg]
Tak ma wyglądać sala po renowacji [fot. UM Brzeg]
Tak ma wyglądać sala po renowacji [fot. UM Brzeg]
W Brzegu podpisano dziś (28.05) umowę na prace konserwatorskie we wnętrzach miejskiego ratusza.
To kolejny etap kompleksowego remontu zabytku, który do tej pory doczekał się nowego dachu, a wkrótce zyska także odświeżoną elewację. Dzięki pracom wewnątrz, swój dawny blask odzyska między innymi bogato zdobiona XVIII-wieczna sala rajców. Jak mówi burmistrz Jerzy Wrębiak, to jeden z najważniejszych elementów miejskiego ratusza.

- To jest jedna z najpiękniejszych sal na Śląsku, porównywana jest z Aulą Leopoldina we Wrocławiu, pochodzi z 1741 roku. Cieszę się ogromnie, ponieważ jest to tak zwana perełka nasza i chcielibyśmy udostępnić ją zwiedzającym - zapowiada.

Po zakończeniu prac, sala ma przypominać swój wygląd sprzed II wojny światowej. Pomóc w tym ma dawne wyposażenie, które obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. To między innymi 8 kartuszy czy rzeźba przedstawiająca orła. Jak mówi dyrektor instytucji Dariusz Byczkowski, współpraca muzeum z władzami gminy pozwala ukazywać coraz więcej walorów miasta.

- Chcemy, aby ten turystyczny szlak, historyczny szlak Brzegu, raptem przecież do zamku z ratusza jest 100 metrów. Chcemy, żeby to miało jedną całość, żeby ten dawny blask, dawne walory historycznego Brzegu były widoczne i stąd ta współpraca, z której bardzo się cieszę i myślę, że to jest z korzyścią dla wszystkich - dodaje.

Oprócz tego, władze Brzegu planują utworzyć w ratuszowej wieży namiastkę miejskiego muzeum, w którym można będzie zobaczyć między innymi eksponaty odnalezione podczas wcześniejszych prac remontowych.

Dodajmy, że renowacja ma potrwać do końca roku. Jej koszt wyniesie ponad pół miliona złotych, z czego 160 tysięcy pochodzi z pieniędzy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jerzy Wrębiak
Dariusz Byczkowski

Wiadomości z regionu

2020-07-11, godz. 06:00 Zburzą pomnik powstańców i postawią na nowo. "Będzie cieszył oko kolejnych pokoleń" Mogiła powstańców znajdująca się w Kamieniu Śląskim, w gminie Gogolin, była już w opłakanym stanie. Ząb czasu ukruszył beton i lastriko, z którego został wykonany… » więcej 2020-07-10, godz. 23:30 Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej ma już 25 lat! "To była odważna decyzja" Politechnika Opolska była drugą uczelnią techniczną w Polsce, która 25 lat temu rozpoczęła kształcenie nauczycieli wychowania fizycznego na poziomie akademickim… » więcej 2020-07-10, godz. 23:00 10 firm bierze udział w przetargu na rozbudowę polderu Żelazna. Oferty tańsze niż zakładano 10 firm wystartowało w przetargu Wód Polskich na rozbudowę i modernizację polderu Żelazna. Przypomnijmy, zakładany koszt inwestycji wynosi ponad 102 miliony złotych… » więcej 2020-07-10, godz. 22:10 Blisko 50 interwencji strażaków po deszczach i burzach, które przeszły wieczorem przez Opolszczyznę Z pomocą strażacy spieszyli m.in. na Jeziorze Turawskim, gdzie wiatr przewrócił łódkę, a dwie osoby wpadły do wody. » więcej 2020-07-10, godz. 22:00 Bez obaw można kąpać się w miejscach okazjonalnie do tego wyznaczonych w regionie Woda we wszystkich trzech akwenach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli w województwie opolskim jest dobrej jakości. Z komunikatu przesłanego przez Wojewódzką… » więcej 2020-07-10, godz. 21:15 Głuchołazy: rodzinna impreza plenerowa w górskich klimatach Biesiada Góralska oraz kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła to niektóre atrakcje Święta Gór Opawskich w Głuchołazach. Jest to pierwsza w tym sezonie letnim impreza… » więcej 2020-07-10, godz. 21:15 Prudnik: zrujnowano objęty ochroną konserwatorską obiekt poprzemysłowy, będzie zawiadomienie do prokuratury Wiele wskazuje, że rozbiórka zabytkowego obiektu po włókienniczych zakładach w Prudniku jest bezprawna. Przed kilku laty fabryczne hale po byłych zakładach „Frotex”… » więcej 2020-07-10, godz. 21:00 Raport dnia: 9 nowych zakażeń koronawirusem w regionie. 6 osób wyzdrowiało 9 nowych przypadków zakażeń koronawirusem i 6 powrotów do zdrowia potwierdzono dzisiaj (10.07) na Opolszczyźnie. Od początku pandemii w regionie patogen z Chin… » więcej 2020-07-10, godz. 20:55 23 lata temu Opole nawiedziła powódź tysiąclecia Mijają 23 lata od powodzi tysiąclecia w Polsce. 10 lipca 1997 o godzinie 5 rano wielka woda zaczęła podtapiać lewobrzeżną część Opola, wyspę Bolko z zoo, Pasiekę… » więcej 2020-07-10, godz. 20:50 Uniwersytecki Szpital Kliniczny będzie mieć Centrum Badań i Innowacji. To projekt wart prawie 27 milionów złotych Nowoczesne metody leczenia chorób serca, kręgosłupa i cywilizacyjnych będą opracowywane w Opolu. Dziś (10.07) podpisano umowę między Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »