Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-28, 12:40 Autor: Daniel Klimczak

Wkrótce ruszy remont wnętrz ratusza w Brzegu. "To nasza perełka, którą chcemy udostępnić zwiedzającym"

Ratusz w Brzegu - sala rajców obecnie [fot. Daniel Klimczak]
Ratusz w Brzegu - sala rajców obecnie [fot. Daniel Klimczak]
Podpianie umowy na remont wnętrz brzeskiego ratusza. Od lewej: Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów Sląskich w Brzegu; Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu; Dorota Wandrychowska, wykonawca prac [fot. Daniel Klimczak]
Podpianie umowy na remont wnętrz brzeskiego ratusza. Od lewej: Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów Sląskich w Brzegu; Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu; Dorota Wandrychowska, wykonawca prac [fot. Daniel Klimczak]
Sala rajców na początku XX wieku [fot. Bildarchiv Foto Marburg]
Sala rajców na początku XX wieku [fot. Bildarchiv Foto Marburg]
Tak ma wyglądać sala po renowacji [fot. UM Brzeg]
Tak ma wyglądać sala po renowacji [fot. UM Brzeg]
W Brzegu podpisano dziś (28.05) umowę na prace konserwatorskie we wnętrzach miejskiego ratusza.
To kolejny etap kompleksowego remontu zabytku, który do tej pory doczekał się nowego dachu, a wkrótce zyska także odświeżoną elewację. Dzięki pracom wewnątrz, swój dawny blask odzyska między innymi bogato zdobiona XVIII-wieczna sala rajców. Jak mówi burmistrz Jerzy Wrębiak, to jeden z najważniejszych elementów miejskiego ratusza.

- To jest jedna z najpiękniejszych sal na Śląsku, porównywana jest z Aulą Leopoldina we Wrocławiu, pochodzi z 1741 roku. Cieszę się ogromnie, ponieważ jest to tak zwana perełka nasza i chcielibyśmy udostępnić ją zwiedzającym - zapowiada.

Po zakończeniu prac, sala ma przypominać swój wygląd sprzed II wojny światowej. Pomóc w tym ma dawne wyposażenie, które obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. To między innymi 8 kartuszy czy rzeźba przedstawiająca orła. Jak mówi dyrektor instytucji Dariusz Byczkowski, współpraca muzeum z władzami gminy pozwala ukazywać coraz więcej walorów miasta.

- Chcemy, aby ten turystyczny szlak, historyczny szlak Brzegu, raptem przecież do zamku z ratusza jest 100 metrów. Chcemy, żeby to miało jedną całość, żeby ten dawny blask, dawne walory historycznego Brzegu były widoczne i stąd ta współpraca, z której bardzo się cieszę i myślę, że to jest z korzyścią dla wszystkich - dodaje.

Oprócz tego, władze Brzegu planują utworzyć w ratuszowej wieży namiastkę miejskiego muzeum, w którym można będzie zobaczyć między innymi eksponaty odnalezione podczas wcześniejszych prac remontowych.

Dodajmy, że renowacja ma potrwać do końca roku. Jej koszt wyniesie ponad pół miliona złotych, z czego 160 tysięcy pochodzi z pieniędzy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jerzy Wrębiak
Dariusz Byczkowski

Wiadomości z regionu

2019-08-20, godz. 17:00 Moszna: miał być ból brzucha, urodziła się dziewczynka Niecodzienne narodziny w Mosznej w powiecie krapkowickim. Ratownicy z tamtejszego szpitala zostali wezwani do pacjentki z bólem brzucha. Na miejscu okazało si ... » więcej 2019-08-20, godz. 16:30 Opolscy logistycy z kolejnym nowatorskim pomysłem ruszą na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach Wymyślili już m.in. uniwersalne ładowarki, z których korzysta cała polska armia, a teraz z kolejnymi pomysłami ruszają na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obron ... » więcej 2019-08-20, godz. 16:00 Trwają matury poprawkowe. To ostatnia w tym roku szansa na świadectwo dojrzałości. Odwiedziliśmy ZSZ nr 4 w Opolu Maturzyści rozpoczęli ustne i pisemne egzaminy poprawkowe. Do egzaminu mogli przystąpić uczniowie, którzy podczas majowej matury nie zaliczyli jednego egzamin ... » więcej 2019-08-20, godz. 15:45 Szczury na osiedlu Armii Krajowej w Opolu. Biegają nawet wśród ludzi [Interwencja] Na osiedlu Armii Krajowej w Opolu zadomowiły się szczury - alarmują mieszkańcy. Gryzonie aktywne są nie tylko w piwnicach, ale również przy klatkach schodowyc ... » więcej 2019-08-20, godz. 13:30 IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi burzami z gradem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla czterech województw. W kolejnych siedmiu występują o ... » więcej 2019-08-20, godz. 13:30 Wybory nowego rektora Politechniki Opolskiej odbędą się we wrześniu We wrześniu odbędą się wybory uzupełniające rektora Politechniki Opolskiej - wynika z opublikowanego na stronie uczelni terminarza wyborów. Według dokumentu, ... » więcej 2019-08-20, godz. 13:04 Kolejarze modernizują przejazdy na linii z Brzegu do Nysy. Są utrudnienia dla kierowców i zmiany dla pasażerów PKP Ruszyły (19.08) prace na linii kolejowej nr 288 z Brzegu do Nysy. Dzięki pieniądzom z ogólnopolskiego programu przejazdowego, zmodernizowanych zostanie 5 prze ... » więcej 2019-08-20, godz. 12:30 "Postaramy się powalczyć o więcej niż jedno miejsce w parlamencie". Paweł Kampa z SLD o wyborczych planach - Takie słowa publicznie nie powinny padać - powiedział w 'Poglądach i Osądach' Paweł Kampa. » więcej 2019-08-20, godz. 12:00 Wybory parlamentarne: Janusz Kowalski o trudnej sytuacji Opolszczyzny. "Debata powinna być poświęcona ważnym tematom" - Jestem członkiem rady programowej PiS, startuję z poparciem ministra Zbigniewa Ziobry i Patryka Jakiego - wyjaśniał w rozmowie 'W cztery oczy' Radia Opole J ... » więcej 2019-08-20, godz. 10:51 Prawo i Sprawiedliwość inauguruje kampanię wyborczą w powiatach. Mobilny billboard wyjechał w trasę Nowy mobilny billboard Prawa i Sprawiedliwości wyjechał w teren. Pierwszym punktem na jego trasie jest powiat krapkowicki. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »