Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-25, 21:05 Autor: Katarzyna Zawadzka/oprac.Dorota Kłonowska

Prosto z Zatoki Gdańskiej: Jacht s/y Opole walczy w Żeglarskim Pucharze Trójmiasta

Załoga Jacht s/y Opole [Fot.Tomasz Kunstler]
Załoga Jacht s/y Opole [Fot.Tomasz Kunstler]
Załoga Jacht s/y Opole [Fot.Tomasz Kunstler]
Załoga Jacht s/y Opole [Fot.Tomasz Kunstler]
Załoga Jacht s/y Opole [Fot.Tomasz Kunstler]
Załoga Jacht s/y Opole [Fot.Tomasz Kunstler]
Załoga Jacht s/y Opole [Fot.Tomasz Kunstler]
Załoga Jacht s/y Opole [Fot.Tomasz Kunstler]
Załoga Jacht s/y Opole [Fot.Tomasz Kunstler]
Załoga Jacht s/y Opole [Fot.Tomasz Kunstler]
Załoga Jacht s/y Opole [Fot.Tomasz Kunstler]
Załoga Jacht s/y Opole [Fot.Tomasz Kunstler]
Na wodach Zatoki Gdańskiej w ten weekend odbywa się Żeglarski Puchar Trójmiasta. Tradycyjnie kibicujemy naszej załodze klubu Opole Sailing Team na jachcie s/y Opole, pod wodzą kapitana Andrzeja Kopytki, która w ubiegłym roku zajęła 3 miejsce.
- Także i teraz jesteśmy pełni optymizmu, trenowaliśmy w różnych warunkach atmosferycznych, przy zmiennej pogodzie, zdążyliśmy się zgrać – mówi Łukasz Śmierciak z opolskiej załogi. – Czujemy się naładowani energią, mamy już za sobą dwa dni treningu, gdzie mogliśmy się przekonać, że potrafimy wykonywać te manewry i mogliśmy się dograć. Zwłaszcza przy zmiennych warunkach pogodowych, bo przedwczoraj mieliśmy silny wiatr, co powoduje, że przy dużym przechyle jachtu pracuje się trudniej na pokładzie. Z kolei wczoraj mieliśmy wymarzoną pogodę – świeciło słońce, było cieplej, co pozwoliło nam na spokojnie wszystko wypróbować, wykonać i też omówić, bo mamy na pokładzie taktyka – nawigatora, który ustala strategię. Jeśli chodzi o moją rolę, to głównie pomagam w ustawieniu spinakera, podobnie, jak w zeszłym roku. Jest to dość skomplikowany manewr – dodaje żeglarz.

- Start jest w Gdańsku, meta w Gdyni, a finał w Sopocie – powiedział nam kapitan Andrzej Kopytko. – Rano wstaliśmy w dobrej kondycji, choć po wczorajszych treningach wszyscy padli. Chcemy wyjść troszkę wcześniej, jeszcze zrobić taki szybki, krótki trening na zatoce. Dzisiaj są trzy wyścigi. Dwa krótkie w okolicach molo w Brzeźnie, tzw. ub/downy, czyli płynięcie pod wiatr – do góry powrót, do góry – powrót. To jest jeden wyścig, drugi dokładnie taki sam a trzeci startuje spod mola w Brzeźnie w kierunku Gdyni – to jest tzw. długi wyścig. I w Gdyni w okolicach basenu portu jachtowego jest koniec – wyjaśnia kapitan.

Opolską załogę pod wodzą kapitana Andrzeja Kopytki tworzą: Artur Burdziej, Ryszard Sobieszczański, Arkadiusz Wiśniewski , Robert Kosicki, Oskar Orski, Łukasz Śmierciak, Tomasz Kunstler i Paweł Skotnicki.

Organizatorem Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta jest Pomorski Związek Żeglarski z inicjatywy mistrza olimpijskiego Mateusza Kusznierewicza. Regaty organizowane są od 2013 roku i cieszą się sporym zainteresowaniem miłośników żeglarstwa. Wydarzenie otwiera sezon na Zatoce Gdańskiej. Biorą w nim udział załogi jachtów morskich i kabinowych.

Radio Opole jest patronem medialnym startu Jacht s/y Opole w regatach. Jesteśmy na miejscu, wydarzenie relacjonowaliśmy prosto znad Bałtyku w audycji „Ze zdrowiem Ci do twarzy”. Kolejne informacje w naszych serwisach.
Łukasz Śmierciak
Andrzej Kopytko

Wiadomości z regionu

2020-07-15, godz. 10:55 Liczba zakażeń koronawirusem w regionie wzrosła do 1015. W Polsce potwierdzono 264 zarażenia i 6 zgonów 3 kolejne zarażenia koronawirusem na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 264 nowych przypadkach i 6 zgonach w całej P… » więcej 2020-07-15, godz. 10:00 Fuzja uczelni. Od dzisiaj PMWSZ w Opolu to Collegium Salutis Humanae Uniwersytetu Opolskiego Od dziś (15.07) Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu w strukturach Uniwersytetu Opolskiego. Proces łączenia obu uczelni trwał około 6 lat. » więcej 2020-07-15, godz. 07:00 Prudnik: powiat modernizuje szkoły średnie, powstanie centrum ochrony pszczół Blisko cztery miliony złotych to wartość zadań zaplanowanych na obiektach oświatowych powiatu prudnickiego. Inwestycje te mają przynieść oszczędności w utrzymaniu… » więcej 2020-07-14, godz. 20:00 Międzynarodowa ekipa paleontologów zjechała do Krasiejowa. Trwają coroczne wykopaliska. "Każde znalezisko jest bezcenn… Zęby i obojczyk metopozaura czy szczątki słodkowodnych rekinów sprzed 250 milionów lat, to tylko niektóre ze skamieniałości, jakie udało się do tej pory odnaleźć… » więcej 2020-07-14, godz. 18:00 Kluczborska interna będzie zawieszona w drugiej połowie lipca. Podczas remontu lekarze wezmą urlop Tymczasowo zawieszony zostanie Oddział Wewnętrzny Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku od piątku (17.07). » więcej 2020-07-14, godz. 17:27 Uwaga kierowcy! Utrudnienie na drodze z Głuchołaz do Prudnika [AKTUALIZACJA] Dwa samochody osobowe na drodze krajowej nr 40 z Głuchołaz do Prudnika w pobliżu Charbielina. » więcej 2020-07-14, godz. 16:45 Mobilne łąki przykryją granit na placu Kopernika i opolskim rynku Opole planuje utworzyć na placu Kopernika i rynku mobilne łąki. Aby zazielenić centrum miasta, ratusz planuje zakupić 85 mobilnych donic, w których nasadzone zostaną… » więcej 2020-07-14, godz. 16:00 Kładka nad kanałem Ulgi w Opolu niemal gotowa, ale pojedziemy nią dopiero po wakacjach Kładka pieszo-rowerowa łącząca ulicę Krapkowicką z wyspą Bolko w Opolu na ukończeniu. Most pomalowano w barwach biało-niebieskich, na przeprawie kładziona jest… » więcej 2020-07-14, godz. 14:45 Oleskie liceum będzie kształcić w zakresie "informatyki wojskowej" jako jedna z 16 szkół w Polsce. To pilotażowy projekt… Oleska szkoła będzie kształcić młodzież na profilu 'Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne'. » więcej 2020-07-14, godz. 14:05 Już nie Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa a Collegium Salutis Humanae. Fuzja uczelni staje się faktem Po blisko 6 latach prób, wątpliwości i sporów od jutra (15.07) oficjalnie Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu zostanie włączona do struktur Uniwersytetu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »