Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-16, 19:15 Autor: Justyna Maćkowiak

Violetta Porowska o pedofilii, rezolucji ws. Powstań Śląskich i rozbudowie Elektrowni Opole

Violetta Porowska [fot. Paula Hołubowicz]
Violetta Porowska [fot. Paula Hołubowicz]
- Jeżeli były czarne owce, to trzeba zrobić z tym porządek, ale nie mówmy, że cały kościół jest instytucją, którą należy zlikwidować - powiedziała w Loży Radiowej wicewojewoda opolski Violetta Porowska komentując film Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" ukazujący przypadki pedofilii w polskim kościele.
- Zjawisko pedofilii jest zjawiskiem odrażającym, karygodnym, na które nie ma zgody. Jeżeli jesteśmy przeciwko pedofilii tylko w jednym środowisku, w kościele, to ja to uznaję za broń polityczną. Nie uznaję za prawdziwą, realną walkę o dobro dzieci. Bo, jeżeli mówimy, że chcemy walczyć z pedofilią, to wszyscy mówimy - tak, sprawdzamy każde środowisko - mówi Porowska.

Wicewojewoda odniosła się także do ostatniej sesji sejmiku, gdzie głosowana była rezolucja dot. okrągłej rocznicy wybuchu Powstań Śląskich.

- Rezolucja Sejmiku Województwa Opolskiego dotycząca setnej rocznicy wybuchu Powstań Śląskich budzi wątpliwości - dodaje gość Radia Opole.

- Uważam, że to, iż sejmik, polscy radni, przyjęli taką dwuznaczną rezolucję, w jakiś sposób kryje się cieniem na wszystkich rękach, które zostały podniesione za tą rezolucją. Rezolucja przekazuje taką narrację, że była to wojna bratobójcza. Nie, to nie była wojna bratobójcza tak, jak chciałby RAŚ, mniejszość niemiecka. To był zew serca Ślązaków, polskich powstańców, którzy mimo wieloletniej germanizacji chcieli żyć w Polsce.

- To ważne, żebyśmy byli niezależni energetycznie - uważa Violetta Porowska, komentując synchronizację bloku numer 6 Elektrowni Opole z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym.

- Cieszę się, że udało nam się ochronić tę inwestycję - dodaje wicewojewoda. - Wiemy, że musimy mieć swój prąd, własny, polski. Dlatego przypominam sobie sytuację sprzed kilku lat, kiedy w Czarnowąsach powstało białe miasteczko i walczyliśmy o budowę 5 i 6 bloku. Walczyliśmy, bo to nasze miejsca pracy, ale walczyliśmy także o polską rację stanu. I nam opolanom udało się obronić tę inwestycję.

Dzięki inwestycji wartej 11 mld 600 milionów złotych prąd zasili około 4 mln gospodarstw domowych.
Violetta Porowska cz. 1
Violetta Porowska cz. 2
Violetta Porowska cz. 3

Wiadomości z regionu

2019-12-10, godz. 16:30 8,5 miliona złotych dla opolskich samorządów. Ostatnie w tym roku dotacje z Funduszu Dróg Samorządowych W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano ostatnie w tym roku umowy w ramach rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Z pieniędzy skorzysta powiat namysłowski i… » więcej 2019-12-10, godz. 16:00 Opolanie aktywnie włączają się w akcję pomocy Polakom na Wschodzie Cztery razy jedna z mieszkanek Opola przyniosła do Radia Opole dary w ramach akcji świątecznej pomocy dla Polaków na Wschodzie. » więcej 2019-12-10, godz. 15:36 Kietrz dumny z Olgi Tokarczuk. Pisarka odbierze dziś Literacką Nagrodę Nobla Olga Tokarczuk odbierze dziś (10.12) w Sztokholmie z rąk króla Szwecji, Literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Polska pisarka została wyróżniona 'za narracyjną wyobraźnię… » więcej 2019-12-10, godz. 15:00 Osoby samotne i bezdomne 22 grudnia znów zasiądą do wspólnej wigilii w CWK Tradycyjne świąteczne potrawy, wspólne kolędowanie i namiastka rodzinnej atmosfery - to wszystko czeka na uczestników 27. Opolskiej Wigilii dla Samotnych i Bezdomnych… » więcej 2019-12-10, godz. 14:00 " To duża szansa dla szkół i uczniów". Opolskie placówki oświatowe coraz chętniej biorą udział w programie Erasmus+ Coraz więcej opolskich szkół i przedszkoli bierze udział w programie Erasmus+. Kuratorium oświaty zaprezentowało dzisiaj (10.12) przedstawicielom placówek oświatowych… » więcej 2019-12-10, godz. 12:00 Kolizja radiowozu z osobówką w Opolu. Poważnie uszkodzona sygnalizacja na skrzyżowaniu Plebiscytowej i Ozimskiej Do zdarzenia doszło po godzinie 10.00. Kierujący osobowym citroenem zderzył się z jadącym na sygnale radiowozem. W wyniku zdarzenia kierujący autem osobowym został… » więcej 2019-12-10, godz. 11:40 Tomasz Kostuś: Małgorzata Kidawa-Błońska będzie kandydatem PO na prezydenta. Lewica nie wyklucza, że wystawi kobietę - Zdecydowanie Małgorzata Kidawa-Błońska wygrała z Jackiem Jaśkowiakiem sobotnią (07.12) debatę prawyborczą w Platformie Obywatelskiej - powiedział w porannej… » więcej 2019-12-10, godz. 10:30 Maszynista pijany, a lokomotywa w ogniu. Akcja strażaków w Kluczborku Pijanemu maszyniście zapaliła się lokomotywa w Kluczborku. Po zatrzymaniu składu na stacji kolejowej 58-letni mężczyzna zgłosił pożar elektrycznej lokomotywy. » więcej 2019-12-09, godz. 21:30 Grubson gwiazdą miejskiego sylwestra w Opolu. Impreza odbędzie się na parkingu przed NCPP Grubson i Jary Oddział Zamknięty - to gwiazdy sylwestrowego koncertu, który zorganizuje Opole. Impreza - jak w latach poprzednich - odbędzie się na parkingu amfiteatru… » więcej 2019-12-09, godz. 21:00 Na wojewódzkiej "401" w Kolnicy pojawi się sygnalizacja świetlna. "Chcemy zwiększyć bezpieczeństwo pieszych" Zmiany na drodze wojewódzkiej nr 401. Za kilka dni zacznie tam działać sygnalizacja świetlna regulująca ruch na przejściu dla pieszych w Kolnicy. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »