Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-16, 19:15 Autor: Justyna Maćkowiak

Violetta Porowska o pedofilii, rezolucji ws. Powstań Śląskich i rozbudowie Elektrowni Opole

Violetta Porowska [fot. Paula Hołubowicz]
Violetta Porowska [fot. Paula Hołubowicz]
- Jeżeli były czarne owce, to trzeba zrobić z tym porządek, ale nie mówmy, że cały kościół jest instytucją, którą należy zlikwidować - powiedziała w Loży Radiowej wicewojewoda opolski Violetta Porowska komentując film Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" ukazujący przypadki pedofilii w polskim kościele.
- Zjawisko pedofilii jest zjawiskiem odrażającym, karygodnym, na które nie ma zgody. Jeżeli jesteśmy przeciwko pedofilii tylko w jednym środowisku, w kościele, to ja to uznaję za broń polityczną. Nie uznaję za prawdziwą, realną walkę o dobro dzieci. Bo, jeżeli mówimy, że chcemy walczyć z pedofilią, to wszyscy mówimy - tak, sprawdzamy każde środowisko - mówi Porowska.

Wicewojewoda odniosła się także do ostatniej sesji sejmiku, gdzie głosowana była rezolucja dot. okrągłej rocznicy wybuchu Powstań Śląskich.

- Rezolucja Sejmiku Województwa Opolskiego dotycząca setnej rocznicy wybuchu Powstań Śląskich budzi wątpliwości - dodaje gość Radia Opole.

- Uważam, że to, iż sejmik, polscy radni, przyjęli taką dwuznaczną rezolucję, w jakiś sposób kryje się cieniem na wszystkich rękach, które zostały podniesione za tą rezolucją. Rezolucja przekazuje taką narrację, że była to wojna bratobójcza. Nie, to nie była wojna bratobójcza tak, jak chciałby RAŚ, mniejszość niemiecka. To był zew serca Ślązaków, polskich powstańców, którzy mimo wieloletniej germanizacji chcieli żyć w Polsce.

- To ważne, żebyśmy byli niezależni energetycznie - uważa Violetta Porowska, komentując synchronizację bloku numer 6 Elektrowni Opole z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym.

- Cieszę się, że udało nam się ochronić tę inwestycję - dodaje wicewojewoda. - Wiemy, że musimy mieć swój prąd, własny, polski. Dlatego przypominam sobie sytuację sprzed kilku lat, kiedy w Czarnowąsach powstało białe miasteczko i walczyliśmy o budowę 5 i 6 bloku. Walczyliśmy, bo to nasze miejsca pracy, ale walczyliśmy także o polską rację stanu. I nam opolanom udało się obronić tę inwestycję.

Dzięki inwestycji wartej 11 mld 600 milionów złotych prąd zasili około 4 mln gospodarstw domowych.
Violetta Porowska cz. 1
Violetta Porowska cz. 2
Violetta Porowska cz. 3

Wiadomości z regionu

2019-05-25, godz. 13:33 Dziś Senioriada w Parku Nadodrzańskim w Opolu. W programie sporo atrakcji dla całych rodzin. Promowanie aktywnych form spędzania wolnego czasu oraz integracja środowiska, to najważniejsze cele organizowanej po raz kolejny w Opolu Senioriady. » więcej 2019-05-25, godz. 13:17 Prosto z Zatoki Gdańskiej: Jacht s/y Opole walczy w Żeglarskim Pucharze Trójmiasta Na wodach Zatoki Gdańskiej w ten weekend odbywa się Żeglarski Puchar Trójmiasta. Tradycyjnie kibicujemy naszej załodze klubu Opole Sailing Team na jachcie s/y ... » więcej 2019-05-25, godz. 11:00 Śmiertelny wypadek na DK 40 w Kędzierzynie Koźlu - AKTUALIZACJA I ZDJĘCIA Do śmiertelnego wypadku doszło na DK 40 na wysokości Ronda Milenijnego w Kędzierzynie Koźlu. Trasa była zablokowana, teraz wprowadzono ruch wahadłowy. » więcej 2019-05-25, godz. 08:04 "Dzień piękności i radości" dla mam z Ośrodka Readaptacji Społecznej SZANSA w Opolu 'Dzień piękności i radości' zorganizowali wolontariusze opolskiej fundacji Dr Clown. Aby w tym wyjątkowym dniu mamy mogły się zrelaksować, w placówce powstał ... » więcej 2019-05-24, godz. 22:30 Powódź nam nie grozi - uspokaja opolski ratusz W Opolu nie ma niebezpieczeństwa powodzi - uspokaja rzecznik opolskiego ratusza Katarzyna Oborska-Marciniak. Jak podkreśla, służby odpowiedzialne za zarządzan ... » więcej 2019-05-24, godz. 20:00 W poniedziałek kolejne rozmowy z protestującymi fizjoterapeutami. Dyrekcja BCM: "Nie stać nas na spełnienie dotychczas ... Najważniejszy z oddziałów rehabilitacyjnych, czyli rehabilitacja neurologiczna nadal pracuje - zapewniają władze Brzeskiego Centrum Medycznego. W związku z pr ... » więcej 2019-05-24, godz. 19:00 Woda z pól podmyła głubczyckie przytulisko dla zwierząt. Potrzebna pomoc Po intensywnych padach deszczu, które w środę (22.05) przeszły nad Opolszczyzną ucierpiało głubczyckie przytulisko dla zwierząt. Woda z pobliskich pól niosąc ... » więcej 2019-05-24, godz. 17:30 Nowy akcelerator w Opolskim Centrum Onkologii. Leczenie będzie szybsze i bardziej precyzyjne Opolskie Centrum Onkologii posiada najnowszej generacji sprzęt radioterapeutyczny. Nowy akcelerator pozwala z większą mocą i krótszym czasem promieniowania le ... » więcej 2019-05-24, godz. 16:45 Opolskie: stany ostrzegawcze na rzekach przekroczone w 5 miejscach Jutro (25.05) po południu przejdzie fala kulminacyjna na Odrze w Opolu.Służby uspokajają, że nie grozi nam powódź. » więcej 2019-05-24, godz. 15:30 EUROWYBORY. Politycy PiS podsumowali kampanię do Europarlamentu. Ponad 130 oficjalnych spotkań na Opolszczyźnie Ponad 130 spotkań z mieszkańcami podczas kampanii na Opolszczyźnie mają na koncie kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do Europarlamentu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »