Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-12, 15:09 Autor: Joanna Matlak

Pokazują, jak dzięki pieniądzom unijnym zmieniała się Opolszczyzna. Piknik z Funduszami Europejskimi w Opolu [GALERIA]

Piknik funduszy Europejskich w Muzeum Wsi Opolsiej
Piknik funduszy Europejskich w Muzeum Wsi Opolsiej
Piknik funduszy Europejskich w Muzeum Wsi Opolsiej
Piknik funduszy Europejskich w Muzeum Wsi Opolsiej
Mimo niesprzyjającej pogody w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu trwa Piknik z Funduszami Europejskimi. Skansen wypełnił się dziś m.in. stoiskami lokalnych grup działania, które realizują szereg projektów związanych z rozwojem obszarów wiejskich.
- Dobrze, że są te środki unijne, bo widzimy, że nasz teren się zmienia. Jest wiele atrakcji, bo i place zabaw, siłownie zewnętrzne, boiska sportowe i świetlice, które są doposażane. Teraz to także przedsiębiorcy, którzy są na naszym terenie. Oni pozyskują te środki i cieszymy się, że te rodzime formy, które już istnieją, mogą się rozwijać - mówi Anna Golec, prezes Lokalnej Grupy Działania „Kraina Dinozaurów”, która w sumie pozyskała ponad 20 mln złotych.

- My promujemy projekty związane z przyrodą i dziedzictwem kulturowym - mówi Jadwiga Wójciak z Partnerstwa Borów Niemodlińskich.

- Teraz np. mieliśmy taki projekt, który już zakończył się płatnością - w zamku Niemodlin, który robił rewitalizację parku. W parku w Domecku w gminie Komprachcice też jest rewitalizacja, są też fajne projekty biznesowe. Cała moja praca zawodowa w Partnerstwie Borów Niemodlińskich jest związana właśnie ze środkami unijnymi i myślę, że tak bardzo się już do nich przyzwyczailiśmy, że może już trochę ich nie doceniamy. Mam nadzieję, że takie pikniki europejskie jak ten, przypomną ludziom, że to nie jest coś, co jest dane nam na zawsze, że to nie jest dane z góry i że "to się nam należy" - mówi Jadwiga Wójciak.

Wartość projektów unijnych w całym województwie to 10 mld 430 mln złotych.

Dodajmy, że w ramach Pikniku Funduszy Europejskich zorganizowano także występy artystyczne, grę terenową, pokaz rzeźby w drewnie i warsztaty kulinarne z kucharzem i restauratorem Mateuszem Gesslerem. Organizatorem imprezy jest Opolski Urząd Marszałkowski.
Anna Golec
Jadwiga Woźniak

Wiadomości z regionu

2020-06-05, godz. 07:15 Tarcza antykryzysowa: opolski ZUS umorzył płatność składek na ubezpieczenie społeczne na ponad 165 milionów złotych W ramach tarczy antykryzysowej opolski ZUS umorzył płatność składek na ubezpieczenie społeczne na łączną kwotę ponad 165 milionów złotych. W regionie rozpatrzono… » więcej 2020-06-05, godz. 07:00 Ostatnie przygotowania do egzaminów maturalnych. Będzie większy odstęp między ławkami i obowiązkowe maseczki Trwają ostatnie przygotowania do egzaminów maturalnych, które z powodu pandemii koronawirusa zostały przesunięte na czerwiec. Wszystko musi być zorganizowane z… » więcej 2020-06-04, godz. 21:30 Raport dnia: 8 nowych przypadków koronawirusa w naszym regionie. Mamy również 9 ozdrowieńców. Nie ma ofiar śmiertelnych Liczba aktualnie zakażonych w naszym województwie wynosi 263 osoby. Zmarło 49 osób, a 381 ozdrowiało. Łącznie od początku pandemii potwierdzono koronawirusa u… » więcej 2020-06-04, godz. 21:15 Trwa III edycja Legii Akademickiej. Po jej zakończeniu opolscy studenci otrzymają stopnie wojskowe Przeznaczenie i właściwości bojowe broni strzeleckiej czy podstawowe pojęcia z zakresu łączności wojskowej - to tylko niektóre z zagadnień, z jakimi zmierzyli… » więcej 2020-06-04, godz. 20:15 Kolejni nieodpowiedzialni kierowcy wpadli w ręce brzeskiej policji. Jeden z nich "wydmuchał" ponad 3,5 promila Kolejni nieodpowiedzialni kierowcy zostali zatrzymani przez policjantów z brzeskiej grupy SPEED. Tym razem funkcjonariusze złapali na gorącym uczynku pirata drogowego… » więcej 2020-06-04, godz. 19:30 Czeski "elektryk" ponownie na testach w nyskim MZK. Wkrótce dwa takie pojazdy będą regularnie kursować po ulicach mias… Od wczoraj (03.06) na ulicach Nysy i okolicznych miejscowości można ponownie zobaczyć autobus o napędzie elektrycznym, obsługujący kursy komunikacji miejskiej… » więcej 2020-06-04, godz. 18:40 Innowacyjny zabieg w Opolskim Centrum Onkologii. Proteza udrożni przełyk i pozwoli normalnie jeść Pacjenci zmagający się z rakiem przełyku będą mogli liczyć na poprawę komfortu życia. Lekarzom z Opolskiego Centrum Onkologii po raz pierwszy udało się założyć… » więcej 2020-06-04, godz. 18:32 Raport MZ: 4 nowe przypadki COVID-19 na Opolszczyźnie. Mamy 7 kolejnych ozdrowieńców Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 222 nowych przypadkach zakażonych koronawirusem w kraju. Nie ma ofiarach śmiertelnych. Na Opolszczyźnie COVID-19 wykryto u… » więcej 2020-06-04, godz. 18:20 Pocisk artyleryjski w centrum Krapkowic. Przechodzień, który go znalazł, odłożył niewybuch na murek! Na bombowe znalezisko natrafił jeden z mieszkańców powiatu krapkowickiego w zakolu Odry. Żeby nikt się nie potknął o pocisk, położył go na murku. Na szczęście… » więcej 2020-06-04, godz. 17:30 Ukradł ponad 100 puszek piwa, a po kilku godzinach zostało ich tylko 20. Złodziej był kompletnie pijany podczas zatrzy… Prawie 4 promile alkoholu miał w organizmie złodziej piwa zatrzymany przez oleską policję. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »