Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-12, 15:09 Autor: Joanna Matlak

Pokazują, jak dzięki pieniądzom unijnym zmieniała się Opolszczyzna. Piknik z Funduszami Europejskimi w Opolu [GALERIA]

Piknik funduszy Europejskich w Muzeum Wsi Opolsiej
Piknik funduszy Europejskich w Muzeum Wsi Opolsiej
Piknik funduszy Europejskich w Muzeum Wsi Opolsiej
Piknik funduszy Europejskich w Muzeum Wsi Opolsiej
Mimo niesprzyjającej pogody w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu trwa Piknik z Funduszami Europejskimi. Skansen wypełnił się dziś m.in. stoiskami lokalnych grup działania, które realizują szereg projektów związanych z rozwojem obszarów wiejskich.
- Dobrze, że są te środki unijne, bo widzimy, że nasz teren się zmienia. Jest wiele atrakcji, bo i place zabaw, siłownie zewnętrzne, boiska sportowe i świetlice, które są doposażane. Teraz to także przedsiębiorcy, którzy są na naszym terenie. Oni pozyskują te środki i cieszymy się, że te rodzime formy, które już istnieją, mogą się rozwijać - mówi Anna Golec, prezes Lokalnej Grupy Działania „Kraina Dinozaurów”, która w sumie pozyskała ponad 20 mln złotych.

- My promujemy projekty związane z przyrodą i dziedzictwem kulturowym - mówi Jadwiga Wójciak z Partnerstwa Borów Niemodlińskich.

- Teraz np. mieliśmy taki projekt, który już zakończył się płatnością - w zamku Niemodlin, który robił rewitalizację parku. W parku w Domecku w gminie Komprachcice też jest rewitalizacja, są też fajne projekty biznesowe. Cała moja praca zawodowa w Partnerstwie Borów Niemodlińskich jest związana właśnie ze środkami unijnymi i myślę, że tak bardzo się już do nich przyzwyczailiśmy, że może już trochę ich nie doceniamy. Mam nadzieję, że takie pikniki europejskie jak ten, przypomną ludziom, że to nie jest coś, co jest dane nam na zawsze, że to nie jest dane z góry i że "to się nam należy" - mówi Jadwiga Wójciak.

Wartość projektów unijnych w całym województwie to 10 mld 430 mln złotych.

Dodajmy, że w ramach Pikniku Funduszy Europejskich zorganizowano także występy artystyczne, grę terenową, pokaz rzeźby w drewnie i warsztaty kulinarne z kucharzem i restauratorem Mateuszem Gesslerem. Organizatorem imprezy jest Opolski Urząd Marszałkowski.
Anna Golec
Jadwiga Woźniak

Wiadomości z regionu

2019-05-21, godz. 22:15 EUROWYBORY: Wiceminister rolnictwa z wizytą na Opolszczyźnie. Na zaproszenie europosła spotkał się z mieszkańcami Nysy ... Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Szymon Giżyński odwiedził Nysę. Podczas spotkania poruszano między innymi kwestię rolniczego handlu detalicznego, systemu ... » więcej 2019-05-21, godz. 21:00 Opole będzie świętowało 30. rocznicę przełomowych wyborów z 4 czerwca 1989 roku Wydarzenia około rocznicowe rozpoczną się już 28 maja, kiedy to w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie z Anną Bikont, pisarką i dziennikarką ... » więcej 2019-05-21, godz. 20:48 Nie 29 a 13 – władze Opola przygotowały nowy projekt podziału miasta na dzielnice. Zobacz mapę Część dzielnic Opola miałaby się połączyć, np. Czarnowąsy z Borkami, Brzeziem ze Świerklami a Malinka z Gosławicami. Zmienić ma się także ich finansowanie. » więcej 2019-05-21, godz. 20:00 Podczas przebudowy śródmieścia Nysy odkopano dawny kanał miejski. "Miasto było lokowane na wyspie" Kolejne znaleziska dokonane podczas przebudowy nyskiego śródmieścia. Tym razem dokopano się do przecinającego obecną ulicę Celną dawnego kanału, stanowiącego ... » więcej 2019-05-21, godz. 19:00 Młoda żyrafka w opolskim zoo. Urodziła się o poranku Opolski ogród zoologiczny ma nowego mieszkańca. To samczyk żyrafy, który urodził się dziś (21.05) nad ranem. Waży około 40 kilogramów i mierzy 160 cm. » więcej 2019-05-21, godz. 18:59 W sobotę (25.05) w C.H. Turawa Park dzień otwarty NFZ poświęcony profilaktyce raka skóry Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia organizuje w najbliższą sobotę (25.05) dzień otwarty poświęcony profilaktyce raka skóry. Pracownicy funduszu i spe ... » więcej 2019-05-21, godz. 17:20 Opolskie kobiety są aktywne, przedsiębiorcze i chętnie sięgają po unijne pieniądze Są przedsiębiorcze, rozwijają się i realizują projekty unijne. Opolskie kobiety: lokalne działaczki społeczne, przedstawicielki samorządów i grup działania sp ... » więcej 2019-05-21, godz. 17:15 Czy ludzie podczas wyborów uwierzą w czerwony traktor? Jak nie dać się zmanipulować przed wyborami - to tytuł lekcji, jaką dla uczniów szkół średnich przygotował Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Opole. ... » więcej 2019-05-21, godz. 16:23 EUROWYBORY: Rok szkolny będzie krótszy. "To odpowiedź na postulaty rodziców" Nie w piątek 21 czerwca, a w środę 19 czerwca ma zakończyć się rok szkolny. Rozporządzenie w sprawie skrócenia roku szkolnego w ciągu dwóch dni trafi do konsu ... » więcej 2019-05-21, godz. 15:45 EUROWYBORY: Pilc donosi do prokuratury na biskupa Czaję Jarosław Pilc ze społecznej komisji „Troska i Solidarność”, który startuje w nadchodzących wyborach z listy Wiosny, złożył doniesienie do opolskiej prokuratur ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »