Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-26, 11:45 Autor: Mariusz Chałupnik

Kolejny rok wzrasta zanieczyszczenie powietrza. Opolski Alarm Smogowy podsumował stan powietrza w 2018 roku

Konferencja Opolskiego Alarmu Smogowego [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja Opolskiego Alarmu Smogowego [fot. Mariusz Chałupnik]
Dwukrotnie więcej dni z przekroczoną dopuszczalną normą pyłów, wzrost liczby zgonów oraz zachorowań na nowotwory, choroby układu oddechowego i krążenia. Opolski Alarm Smogowy podsumował stan powietrza w Opolu i działania władz miasta w ubiegłym roku.
W 2018 roku na dopuszczone 35 dni z przekroczeniami pyłowymi, w Opolu takie sytuacje miały miejsce 61 razy.

- I już widać, że sytuacja w roku bieżącym się nie poprawia - mówi Krystyna Słodczyk z Opolskiego Alarmu Smogowego. - Jest kwiecień, piękny miesiąc, piękna wiosna wysokie temperatury, a już w tym miesiącu mieliśmy osiem dni z przekroczeniem. A od początku roku było 29 takich dni. Czyli jeszcze tylko sześć i znowu przekroczymy normę dla 2019 roku, a zdarzy się to na pewno.

Przez 208 dni ubiegłego roku w powietrzu przekroczona była norma benzopirenu - substancji rakotwórczej.

- To przekłada się na liczby - dodaje Słodczyk. - Nowotwory jako przyczyna zgonów w Polsce, to jest 26 proc. W województwie to jest 24 proc., a w samym Opolu 27,4 proc. Bardzo niepokoi wskaźnik zgonu niemowląt na tysiąc żywych urodzeń. W Polsce ten wskaźnik osiąga w tej chwili wartość 4 proc., w województwie opolskim 4,6 proc, a w Opolu 6,9 proc.

Przedstawiciele Opolskiego Alarmu Smogowego zwrócą się do prezydenta Opola o zrezygnowanie z pokazu fajerwerków podczas koncertu uświetniającego 15-lecie Polski w Unii Europejskiej. Według nich, spowoduje to duże zanieczyszczenie powietrza oraz będzie miało negatywny wpływ na ptaki, które niedaleko miejsca koncertu mają swoje miejsca lęgowe.
Krystyna Słodczyk
Krystyna Słodczyk

Wiadomości z regionu

2019-05-25, godz. 20:22 Odra zalała jaz przy moście im. Ireny Sendlerowej na Wyspę Bolko. Opolanie jednak nie czują się zagrożeni Mimo, że poziom wody w Odrze podniósł się na tyle, że przykrył większość jazu przy moście z Pasieki na Wyspę Bolko, mieszkańcy Opola nie czują się zagrożeni p ... » więcej 2019-05-25, godz. 18:19 Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie krapkowickim odwołane Pogotowie przeciwpowodziowe w gminach Krapkowice i Zdzieszowice, obowiązywało od piątku od godz. 7:30. Dzisiaj (25.05) sytuacja się ustabilizowała, centrum kr ... » więcej 2019-05-25, godz. 17:51 Na Górze św. Anny uczczono pamięć powstańców śląskich największej bitwy III Powstania Politycy i przedstawiciele władz samorządowych w asyście harcerzy i mieszkańców Opolszczyzny, uczcili największą bitwę III Powstania Śląskiego przed Pomnikiem ... » więcej 2019-05-25, godz. 17:08 Rafał Bartek ponownie szefem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Obradujące dzisiaj (25.05) w Zakrzowie 30. Walne Zgromadzenie Delegatów TSKN, podsumowało czteroletnią kadencję i wybrało nowe władze Towarzystwa na kolejne c ... » więcej 2019-05-25, godz. 16:34 Stan ostrzegawczy wody w Odrze nieznacznie przekroczony. Nie ma powodu do niepokoju - uspokaja straż pożarna Przez Opole przechodzi fala wezbraniowa wody w Odrze. Stan ostrzegawczy jest lekko tylko przekroczony, ale powodu do niepokoju nie ma - uspokajają opolscy str ... » więcej 2019-05-25, godz. 13:33 Dziś Senioriada w Parku Nadodrzańskim w Opolu. W programie sporo atrakcji dla całych rodzin Promowanie aktywnych form spędzania wolnego czasu oraz integracja środowiska, to najważniejsze cele organizowanej po raz kolejny w Opolu Senioriady. » więcej 2019-05-25, godz. 13:17 Prosto z Zatoki Gdańskiej: Jacht s/y Opole walczy w Żeglarskim Pucharze Trójmiasta Na wodach Zatoki Gdańskiej w ten weekend odbywa się Żeglarski Puchar Trójmiasta. Tradycyjnie kibicujemy naszej załodze klubu Opole Sailing Team na jachcie s/y ... » więcej 2019-05-25, godz. 11:00 Śmiertelny wypadek na DK 40 w Kędzierzynie Koźlu - AKTUALIZACJA I ZDJĘCIA Do śmiertelnego wypadku doszło na DK 40 na wysokości Ronda Milenijnego w Kędzierzynie Koźlu. Trasa była zablokowana, teraz wprowadzono ruch wahadłowy. » więcej 2019-05-25, godz. 08:04 "Dzień piękności i radości" dla mam z Ośrodka Readaptacji Społecznej SZANSA w Opolu 'Dzień piękności i radości' zorganizowali wolontariusze opolskiej fundacji Dr Clown. Aby w tym wyjątkowym dniu mamy mogły się zrelaksować, w placówce powstał ... » więcej 2019-05-24, godz. 22:30 Powódź nam nie grozi - uspokaja opolski ratusz W Opolu nie ma niebezpieczeństwa powodzi - uspokaja rzecznik opolskiego ratusza Katarzyna Oborska-Marciniak. Jak podkreśla, służby odpowiedzialne za zarządzan ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »