Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-25, 19:13 Autor: Daniel Klimczak

Mobilne planetarium odwiedziło nyską "Dziesiątkę". W pokazach wzięło udział kilkaset dzieci

Planetobus w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Planetobus w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Planetobus w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Planetobus w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Planetobus w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Planetobus w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Planetobus w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Planetobus w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkaset dzieci odwiedziło mobilne planetarium, które wczoraj (24.04) i dziś (25.04) gościło w nyskiej Szkole Podstawowej nr 10.
Pokazy odbywały się w dmuchanej kopule o średnicy kilku metrów. Młodzi nysianie mieli okazję obejrzeć gwiazdy, a także wirtualnie odwiedzić inne planety czy międzynarodową stację kosmiczną.

Mateusz Wyszyński z Planetarium Niebo Kopernika w Warszawie wyjaśnia, że jednym z głównych celów tego typu wizyt jest zainteresowanie najmłodszych astronomią.

- Kilka pokazów mamy tak naprawdę w zanadrzu. Skupiamy się po prostu na tematyce kosmosu. Dużo zależy od tego, jak nas poprowadzą nasi zwiedzający. Jeżeli chcą więcej posłuchać o planetach, to nie ma problemu, możemy im planety pokazać, polecieć nawet do nich i zobaczyć je z bliska - mówi.

Uczestnicy pokazów nie kryli fascynacji wizytą w planetarium. Jak mówią, spore wrażenie zrobiła na nich podróż do innych galaktyk czy informacje dotyczące badań naukowych na orbicie okołoziemskiej. Młodzi ludzie zapamiętali także, że Wenus, ze względu na panującą na jej powierzchni wysoką temperaturę, nie jest miejscem przyjaznym dla ludzi. Podobne odczucia można by mieć podróżując na Plutona, gdzie termometry wskazywałyby z kolei ekstremalne mrozy.

Dodajmy, że planetobus oraz naukobus, czyli mobilne laboratorium, to inicjatywa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Tylko w 2017 roku z programu skorzystało ponad 100 tysięcy uczniów w całej Polsce. W tym roku naukobus odwiedzi łącznie 100 miejscowości, natomiast planetobus - 60.
Mateusz Wyszyński
Uczestnicy pokazów

Wiadomości z regionu

2019-05-19, godz. 20:24 7 sztuk bydła spaliło się w pożarze stodoły w Turawie Pożar najprawdopodobniej wywołało uderzenie pioruna. » więcej 2019-05-19, godz. 20:15 Opolscy politycy podzieleni w ocenie amerykańskiej ustawy o roszczeniach żydowskich Amerykańska ustawa dotycząca ewentualnych roszczeń majątkowych ze strony Żydów była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. W Polsce pojawiły się różne in ... » więcej 2019-05-19, godz. 17:21 Wspólne muzykowanie przyciąga na paradę orkiestr do Białej Orkiestry z Opolszczyzny oraz z Czech i Niemiec biorą udział w 11 Bialskiej Paradzie Orkiestr Dętych. Imprezę rozpoczął ich przemarsz na miejscowy stadion spo ... » więcej 2019-05-19, godz. 15:45 Najbardziej roztańczone mistrzostwa Polski trwają w Kędzierzynie-Koźlu [ZDJĘCIA] Tańczą, skaczą, wykonują układy akrobatyczne a do tego rzucają w górę batonami - takie cuda dzieją się od piątku w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie trwają XXI Mistrz ... » więcej 2019-05-19, godz. 12:45 Wielkie sadzenie lasu w Górach Opawskich. To akcja dla każdego „Przywróć las na Kopie”. Pod takim hasłem prowadzona jest akcja odnowienia lasu w masywie Biskupiej Kopy. Każdy z nas może zasadzić tam swoje drzewko. Przed k ... » więcej 2019-05-19, godz. 10:00 V Dzień Kultury Żydowskiej w Brzegu. Kulinaria, muzyka, tradycje Już po raz piąty w Brzegu odbędzie się Dzień Kultury Żydowskiej (19.05). To impreza, której celem jest przybliżenie mieszkańcom historii i kultury narodu żydo ... » więcej 2019-05-19, godz. 10:00 Jarmark ze św. Ritą w Głębinowie. Róże, miody i procesja z relikwiami patronki do spraw beznadziejnych Warsztaty ceramiki, malowanie na szkle i drewnie, a także malowanie pierników. To tylko część atrakcji, które będą czekać na odwiedzających Jarmark ze św. Rit ... » więcej 2019-05-19, godz. 08:46 Stowarzyszenie Kulturalne Opole zaprasza na kulturalne śniadanie W stolicy regionu trwają Dni Opola. Atrakcji nie brakuje, a jedną z nich jest kulturalne śniadanie, jakie rozpocznie się już za dwie godziny (godzina 11) na p ... » więcej 2019-05-19, godz. 02:16 Tytuły Miss i Mistera Opolszczyzny trafiły do Eweliny Szwali i Łukasza Dziarmagi Przed północą zakończył się finał 4. edycji konkursu Miss Opolszczyzny oraz 2. edycji konkursu Mister Opolszczyzny. Podczas finałowej gali w Centrum Wystawien ... » więcej 2019-05-18, godz. 20:21 Dni Opola: Muzyczne prezentacje miast partnerskich Opola Święto Opola, to także okazja do spotkania z partnerami z zagranicy. Stolicę regionu w ten weekend odwiedzają goście z Litwy, Czech, Ukrainy i Niemiec. Zespoł ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »