Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-23, 10:30 Autor: Tomasz Cichoń

Ponad rok trwa spór o formę nauki języka niemieckiego w szkołach podstawowych

Konferencja TSKN w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja TSKN w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Rafał Bartek [fot. Paula Hołubowicz]
Rafał Bartek [fot. Paula Hołubowicz]
- Spór o formę nauki języka niemieckiego trawa od ponad roku - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.
Przypomnijmy: Ministerstwo Edukacji Narodowej uznało, że skoro niemiecki jest nauczany jako język mniejszości, to nie może być równocześnie nauczany jako nowożytny język obcy.

- Ministerstwo powinno się skupić na jakości prowadzonych zajęć. Uważamy, że ministerstwo swoje siły, kierunek swoich działań powinno skupić, aby podnosić jakość, wspierać jakość nauczania w szkołach i przedszkolach. Tymczasem, zamiast wspierania jakości mamy - w naszej opinii - sztuczne problemy, generowanie problemów niezgodnych z prawem, na co wskazują opinie, łącznie z opinią Biura Analiz Sejmowych - dodaje gość Radia Opole.

A co to oznacza dla uczniów?

- Angielski cały czas jest. Dzieci mają od klasy siódmej obowiązek nauki drugiego języka obcego nowożytnego (niezależnie od języka mniejszości) i tutaj się pojawia ten problem. Albo mają wybrać inny język obcy, albo to, co się częstokroć niestety już dzieje, a to jest też niezgodne z prawem, czyli zachęca się rodziców do rezygnacji z języka niemieckiego jako języka mniejszości i do tej siódmej, ósmej klasy idą tylko już z językiem obcym - mówi Rafał Bartek.

Dodajmy, że w tej chwili języka niemieckiego jako języka mniejszości uczy się w całej Polsce 55 tysięcy uczniów.
Rafał Bartek przewodniczący TSKN
Rafał Bartek przewodniczący TSKN

Wiadomości z regionu

2019-05-23, godz. 21:30 Namysłowscy strażacy świętowali. "Powiatowy dzień strażaka to czas podsumowań i nagród" W Namysłowie odbyły się uroczystości związane z obchodami powiatowego dnia strażaka. W święcie brali udział czynni, jak i emerytowani strażacy z jednostek zaw ... » więcej 2019-05-23, godz. 20:45 2 oddziały w BCM nieczynne do odwołania - fizjoterapeuci protestują Oddział Dzienny Rehabilitacji i fizjoterapia ambulatoryjna - dwie jednostki Brzeskiego Centrum Medycznego są od dziś nieczynne do odwołania. Sprawa ma związek ... » więcej 2019-05-23, godz. 20:45 Piotr Semka: Lubię polemizować ze Ślązakami - Bardzo lubię Śląsk, śledzę to, co u was się dzieje - powiedział w 'Loży Radiowej' red. Piotr Semka, autor książek, dziennikarz, publicysta. - Punktem wyjści ... » więcej 2019-05-23, godz. 20:30 EUROWYBORY: Europoseł Sławomir Kłosowski podsumował kampanię Sławomir Kłosowski, eurodeputowany PiS walczący o reelekcję, podsumował swoją kampanię do Europarlamentu i zaapelował o oddanie na niego głosu. Polityk mówi, ... » więcej 2019-05-23, godz. 19:45 W powiecie prudnickim nie ma przekroczeń stanów ostrzegawczych na rzekach Mieszkańcy powiatu prudnickiego mogą być spokojni o stan rzek po intensywnych opadach deszczu. Żadna nie przekracza stanów alarmowych i ostrzegawczych. » więcej 2019-05-23, godz. 19:15 Wielkie sprzątanie pod Namysłowem. Ulewa wyrządziła spore szkody m.in. w Rychnowie [ZDJĘCIA] Kilkudziesięciu strażaków uczestniczyło w akcji usuwania skutków nawałnic, które przeszły wczoraj nad powiatem namysłowskim. Jedną z najbardziej poszkodowanyc ... » więcej 2019-05-23, godz. 18:21 Duże zainteresowanie głubczyckim "rolniczakiem" na dniach otwartych Jak wygląda kształcenie młodych rolników, jak kieruje się nowoczesnym traktorem i na czym polega zbilansowanie krajobrazu. Odpowiedzi na te pytania szukała op ... » więcej 2019-05-23, godz. 17:16 Po ulewach w powiecie głubczyckim: zalane piwnice i przepusty, ucierpiał też parter szpitala W nocy na rzece Opawa w powiecie głubczyckim przekroczone były stany ostrzegawcze. W jednym miejscu odnotowano przekroczenie stanu alarmowego. Po północy sytu ... » więcej 2019-05-23, godz. 17:00 Będą dodatkowe pieniądze na służbę zdrowia. W skali kraju to 4 mld złotych Minister zdrowia zapowiada, że w lipcu służba zdrowia zostanie dofinansowana sumą 4 mld złotych. Jaka część tych pieniędzy trafi na Opolszczyznę - tego nie wi ... » więcej 2019-05-23, godz. 16:45 Pożegnanie biskupa Jana Bagińskiego. Przygotowano dwie księgi kondolencyjne Pierwsza z ksiąg znajduje się w holu na pierwszym piętrze kurii i będzie dostępna do piątku (24.05) w godzinach urzędowania, czyli od 8.00 do 16.00. W piątek ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »