Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-21, 16:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Z wizytą w USA. Śląscy Teksańczycy kultywują polskie zwyczaje wielkanocne

Wielkanoc u Śląskich Teksańczyków [fot. archiwum prywatne]
Wielkanoc u Śląskich Teksańczyków [fot. archiwum prywatne]
Wielkanoc u Śląskich Teksańczyków [fot. archiwum prywatne]
Wielkanoc u Śląskich Teksańczyków [fot. archiwum prywatne]
Wielkanoc u Śląskich Teksańczyków [fot. archiwum prywatne]
Wielkanoc u Śląskich Teksańczyków [fot. archiwum prywatne]
Wielkanoc u Śląskich Teksańczyków [fot. archiwum prywatne]
Wielkanoc u Śląskich Teksańczyków [fot. archiwum prywatne]
Śląscy Teksańczycy, których przodkowie wyemigrowali prawie 170 lat temu, też świętują Wielkanoc i starają się kultywować przywiezione ze starego kraju zwyczaje. Choć święcenie pokarmów przywieźli polscy księża dopiero 20 lat temu, to ten zwyczaj szybko się za oceanem przyjął. Inne tradycje związane z niedzielą wielkanocną, trwają tam od ponad wieku.
- Rodzice bardzo pilnowali, żebyśmy wiedzieli, jak wyglądają święta na Śląsku – mówi Geraldine Piegza. – Mama i tato mówili po polsku. Oni nam kazali iść i pozbierać jajka, i my wiedzieliśmy o co im chodzi, nauczyliśmy się. Wszystko, co do nas mówili, było po polsku.

Wielkanocne świętowanie rozpoczęło się w Teksasie od uroczystej mszy rezurekcyjnej. Puste już boże groby są przystrojone głównie kwitnącym tam teraz łubinem oraz kwiatami kaktusa. Ci, ze Śląskich Teksańczyków, którzy byli w czasie Wielkanocy w Polsce, zwracają uwagę, że znacznie bardziej niż w Ameryce zwracamy uwagę na religijny aspekt tych świąt.

- W Polsce ludzie są święci – mówi Geraldine Piegza. – Jechaliśmy w Polsce autobusem, nagle przy drodze widzimy krzyż. Ludzie tam klęczeli i modlili się. A te cmentarze, one są piękne. A w kościołach ludzi na kolanach, a tu, w Ameryce, ledwie godzinę wytrzymają w kościele.

Stałym elementem obchodów wielkanocnego poniedziałku w Karnes, partnerskim mieście gminy Leśnica, jest procesja z głównego ołtarza do bocznego, gdzie figura Matki Boskiej z Guadelupe zajmuje miejsce obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. To połączenie tradycji parafian, z których połowa to Śląscy Teksańczycy, a połowa ma korzenie meksykańskie.
Geraldine Piegza (część 1)
Geraldine Piegza (część 2)

Wiadomości z regionu

2019-08-22, godz. 18:30 Wspólny projekt Głubczyc i Vitkova ,,Minerały i flora na pograniczu polsko-czeskim" zakończony Po polskiej stronie - świeże nasadzenia i mała architektura w parku przy ul. Sobieskiego w Głubczycach, po czeskiej - w Vitkowie - nowy park z charakterystycz ... » więcej 2019-08-22, godz. 18:00 Roman Kolek powalczy o mandat senatora z ramienia Koalicji Obywatelskiej. "Wynik wyborów ważniejszy od ambicji" Roman Kolek kandydatem Koalicji Obywatelskiej oraz KWW Mniejszość Niemiecka w jesiennych wyborach do Senatu. Obecny wicemarszałek województwa wystartuje w okr ... » więcej 2019-08-22, godz. 18:00 Budowa centrum przesiadkowego Opole Główne droższa o 14 milionów złotych. Ratusz ma rozwiązanie Opolski ratusz ma pomysł na rozwiązanie problemu z wyłonieniem wykonawcy na budowę nowoczesnego centrum przesiadkowego Opole Główne. Chodzi o dołożenie brakuj ... » więcej 2019-08-22, godz. 17:12 Wypadek na terenie budowy w Mosznej. Mężczyzna przysypany zwałami ziemi Mężczyzna, na którego zsunęła się pryzma ziemi, trafił do szpitala. Do wypadku doszło na terenie budowy w Mosznej. » więcej 2019-08-22, godz. 16:04 Kolizja trzech aut "pod taśmociągiem" na DK 45 Do groźnie wyglądającej kolizji 3 aut osobowych doszło w Zimnicach Wielkich, na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 45 Opole - Racibórz oraz drogi wojewódzkiej w k ... » więcej 2019-08-22, godz. 16:00 Zamiast sanatorium mieszkania? Właściciel ośrodka w Suchym Borze chce zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego Dalej nie wiadomo, czy rehabilitacja wróci do Suchego Boru. Ponad rok po sprzedaży przez Stobrawskie Centrum Medyczne ośrodka prywatnej firmie wydaje się, że ... » więcej 2019-08-22, godz. 15:44 Wypadek na budowie w Mosznej. Ziemia przysypała jednego z pracowników Pracownik został przysypany ziemią w wykopie. Do zdarzenia doszło przed godziną 14.00 - informuje kapitan Damian Skowroński z KW PSP w Opolu. » więcej 2019-08-22, godz. 15:37 Mieszkaniec Kluczborka przechowywał w mieszkaniu 200 gramów narkotyków. Zatrzymano też 3 innych mężczyzn Zarzut posiadania znacznych ilości środków odurzających i psychotropowych postawiła prokuratura 34-letniemu mieszkańcowi Kluczborka. Zabezpieczono amfetaminę ... » więcej 2019-08-22, godz. 15:00 Opole: młody kierowca rozbił bmw na latarni. Miał w organizmie ponad promil alkohol Pijany 22-latek z powiatu prudnickiego stracił panowanie nad samochodem i uderzył w słup. Około godziny 4:30 rano policja otrzymała zgłoszenie o wypadku na ul ... » więcej 2019-08-22, godz. 14:30 Przedstawiciele ruchu Kukiz 15 przestrzegają samorządowców. Ich zdaniem, w kraju odbędą się wkrótce przedterminowe wyb ... Parlamentarzyści ruchu Kukiz 15 uważają, że po jesiennych wyborach parlamentarnych, w kraju zostaną rozpisane przedterminowe wybory samorządowe. Politycy poin ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »