Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-21, 22:05 Autor: Dorota Kłonowska

Trwa remont nyskiej bazyliki – Pomnika Historii. W kościele stanęły 27-metrowe rusztowania

Remont wnętrza nyskiej bazyliki [Fot.Maciej Zych]
Remont wnętrza nyskiej bazyliki [Fot.Maciej Zych]
Remont wnętrza nyskiej bazyliki [Fot.Maciej Zych]
Remont wnętrza nyskiej bazyliki [Fot.Maciej Zych]
Wymiana dachu bazyliki w Nysie [Fot. Maciej Zych]
Wymiana dachu bazyliki w Nysie [Fot. Maciej Zych]
Iglica nyskiej bazyliki z kapsułą pamięci [Fot.Maciej Zych]
Iglica nyskiej bazyliki z kapsułą pamięci [Fot.Maciej Zych]
Nyskie śródmieście z bazyliką nocą [Fot. Maciej Zych]
Nyskie śródmieście z bazyliką nocą [Fot. Maciej Zych]
Prace renowacyjne są finansowane z programów unijnych, asygnowanych i kontrolowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To kwota ok. 21 mln zł, łącznie z wkładem własnym.
- Już wcześniej otrzymywaliśmy wsparcie z ministerstwa, ale były to kwoty po kilkaset tys. zł rocznie, które pozwalały na prowadzenie prac remontowych etapami. Tak było w przypadku rewitalizacji dzwonnicy, a później samego dachu. Jego remont rozpoczęliśmy właśnie dzięki takim dotacjom, a prace nabrały tempa już po otrzymaniu 21 mln na kompleksowy remont konserwatorski obiektu - mówi prałat, ks. Mikołaj Mróz.

Nyska bazylika ma najbardziej stromy dach w Europie, pokryty dachówkami typu mnich-mniszka, których jest 120 tysięcy, a dodajmy, że bazylika oprócz dachu głównego ma też 14 dachów bocznych, na kaplicach. Wymiana dachu wymagała od wykonawców specjalnych przygotowań i umiejętności. Efektem prac będzie też możliwość udostępnienia strychu bazyliki dla zwiedzających. Do tej pory był on jedynie otwierany raz w roku, podczas Jakubowego Jarmarku.

Obecnie trwają prace przy odnawianiu elewacji, a także we wnętrzu świątyni, gdzie stanęły olbrzymie, 27-metrowe rusztowania. Żmudne roboty polegają na wzmacnianiu sklepień, wymianie tynków wewnętrznych, rewitalizacji elewacji łącznie z wymianą i konserwacją elementów kamiennych. Wszystko to pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków.

- To prawdziwy majstersztyk, który wymaga indywidualnego potraktowania niemal każdej średniowiecznej cegły – mówi proboszcz. – Większość fug między cegłami jest wykuwana i przychodzą właściwe fugi. Lica cegieł są oczyszczane. Ja tego bardzo pilnuję, żeby to oczyszczanie nie było agresywne, dlatego, że te średniowieczne cegły to są tzw. wiśniówki. Mają piękny, wiśniowy kolor, albo szkliwo. I jeżeli się idzie wieczorem, jest pełnia księżyca, to te cegły błyszczą. Tego nie można zniszczyć. Prawie każda cegła musi być inaczej potraktowana, aby zachowała swój charakter. Tak sobie to wyobrażam, jak znikną te rusztowania. Więc to jest drobiazgowa rzecz.

Remont tego Pomnika Historii ma też swojego kronikarza – pasjonata. To nyski fotografik Maciej Zych, który dokumentuje każdy etap prac, zarówno korzystając z drona, jak i osobiście docierając do najbardziej niedostępnych zakamarków bazyliki. Powstają unikatowe fotografie i filmy na pamiątkę kolejnym pokoleniom.
Mikołaj Mróz

Wiadomości z regionu

2020-06-06, godz. 22:15 Sale zabaw i trampoliny na nowych zasadach. W parkach linowych nie potrzeba wielu zmian Kina, teatry, opery, filharmonie i parki rozrywki od dziś (06.06) mogą wznowić działalność w ramach odmrażania gospodarki. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja… » więcej 2020-06-06, godz. 19:30 Raport dnia: 19 kolejnych osób w regionie zaraziło się koronawirusem. Szpital w Kędzierzynie-Koźlu będzie wracać do normalnego… 19 nowych przypadków zarażenia koronawirusem odnotowano dziś (06.06) w województwie opolskim. » więcej 2020-06-06, godz. 18:52 Pożar budynku wielorodzinnego w Wierzbicy Dolnej. W akcji uczestniczyło 18 zastępów straży pożarnej [AKTUALIZACJA] 18 zastępów straży pożarnej gasi pożar budynku wielorodzinnego w Wierzbicy Dolnej (to gmina Wołczyn). » więcej 2020-06-06, godz. 18:39 Popołudniowy raport Ministerstwa Zdrowia potwierdził 5 nowych zarażeń koronawirusem na Opolszczyźnie 5 nowych zarażeń koronawirusem na Opolszczyźnie. W popołudniowym raporcie Ministerstwa Zdrowia poinformowano o 317 nowych przypadkach i 10 zgonach w całej Pol… » więcej 2020-06-06, godz. 18:15 Co dalej z windą w nyskim muzeum? Radny podpowiada staroście, by pieniędzy szukał u marszałka Nadal nie wiadomo, kiedy znajdą się pieniądze na montaż windy w nyskim muzeum. Dotychczasowe wnioski starostwa o wsparcie inwestycji nie doczekały się akceptacji… » więcej 2020-06-06, godz. 17:06 Nowa rzeczywistość spotkała dziś klientów siłowni, klubów fitness czy basenów. Pandemia zmienia przyzwyczajenia sporto… Otwarte siłownie, kluby fitness, pływalnie, solaria, salony masażu i tatuażu. Dzisiaj (06.06) wszedł w życie kolejny - czwarty etap luzowania obostrzeń wprowadzonych… » więcej 2020-06-06, godz. 16:30 Opolskie Centrum Ginekologii znów udziela bezpłatnych konsultacji w ramach unijnego projektu Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu wznowiło świadczenia dla kobiet w ciąży, dzieci do lat dwóch oraz młodych rodziców. » więcej 2020-06-06, godz. 15:30 Dwie kolejne opolskie potrawy znalazły się na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych Pranzunki i zupa rakowa - to dwie kolejne opolskie potrawy, które zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. W poniedziałek (01.06) dołączyły do rejestru… » więcej 2020-06-06, godz. 15:00 Kędzierzyńsko-kozielski szpital ponownie będzie przyjmować wszystkich pacjentów! AKTUALIZACJA Szpital w Kędzierzynie-Koźlu jeszcze w tym miesiącu wraca do funkcjonowania sprzed epidemii. » więcej 2020-06-06, godz. 13:59 Piątkowy wieczór przyniósł dwa wypadki w regionie. Nikt nie chce przyznać się do rozbicia bmw w Kluczborku, w Nysie auto… Do dwóch groźnie wyglądających wypadków doszło wczorajszego (05.06) wieczora na Opolszczyźnie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »