Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-20, 12:05 Autor: Agnieszka Pospiszyl

W kościołach trwa tradycyjne święcenie pokarmów, które trafią na świąteczny stół

W Wielką Sobotę tradycyjnie święcimy pokarmy, które trafią na świąteczny stół [fot. A. Pospiszyl]
W Wielką Sobotę tradycyjnie święcimy pokarmy, które trafią na świąteczny stół [fot. A. Pospiszyl]
W Wielką Sobotę tradycyjnie święcimy pokarmy, które trafią na świąteczny stół [fot. A. Pospiszyl]
W Wielką Sobotę tradycyjnie święcimy pokarmy, które trafią na świąteczny stół [fot. A. Pospiszyl]
Zgodnie z tradycją w Wielką Sobotę święcone są pokarmy, które później znajdą się na wielkanocnym stole. W wielu miejscach kultywowane są tradycyjne sposoby zdobienia koszyczków ze święconką, różni się natomiast sama ich zawartość. W niektórych obok szynki, chrzanu i babki można znaleźć czekoladowe jajka i inne współczesne wyroby.
- Jajka, mięso, kiełbasy, chleb i babeczki – wylicza nastolatek, który święcił pokarmy wraz z rodziną.

- Baranek z ciasta, kiełbaska, szynka – dodaje ojciec z córką.

- Przeważnie to nie może zabraknąć jajek, no to jest normalne. Poza tym chlebek, sól, chrzan, ale to zależy jaki region, jakie tradycje – mówi mieszkaniec Strzelec Opolskich.

Zgodnie z tradycją, w święconce powinny znaleźć się m.in. jajka, chleb, mięso czy sól.

- Te wszystkie produkty mają swoją symbolikę - mówi ks. Daniel Jaszczyszyn z parafii św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich. – Chleb, to jest oczywiście nawiązanie do tego, że Chrystus daje nam się w chlebie eucharystycznym. Mięso, które jest nawiązaniem, że w czasie uczty paschalnej Żydzi jedli mięso, jedli baraninę, więc my też obchodząc święta wielkanocne, święta paschalne, jemy mięso. Jajko jest symbolem rodzącego się życia, tego że przy świętach wielkanocnych przecież odradza się to życie, Chrystus zmartwychwstaje. Dlatego też to jajko trzeba koniecznie włożyć do koszyczka, ale też dzielimy się nim przy śniadaniu wielkanocnym.

W większości kościołów przy okazji święcenia pokarmów wielkanocnych wolontariusze Caritas prowadzą zbiórkę żywności.

- Zbieramy to, co państwo ofiarujecie dla biednych, osamotnionych, niezamożnych rodzin. Wędlina, kawa, ciasta, jajeczka… cokolwiek państwo przyniesiecie, to wszystko rozdzielamy - mówi Urszula Abramczuk-Karpa.

Zwyczaj święcenia pokarmów znany jest obecnie w całej Polsce, choć na Śląsku zadomowił się dopiero kilkadziesiąt lat temu. Wcześniej święcenie potraw w Wielką Sobotę odbywało się tylko na dworach szlacheckich. Upowszechnił się dopiero na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, docierając tu razem z mieszkańcami centralnej i wschodniej Polski.
Mieszkańcy Strzelec Opolskich
Ks. Daniel Janczyszyn
Urszula Abramczuk-Karpa

Wiadomości z regionu

2019-05-23, godz. 08:09 CBŚP zatrzymało handlarzy dopalaczami. Grupa działała m.in. na terenie Opolszczyzny [DUŻO ZDJĘĆ] Wytwarzali i wprowadzali do obrotu dopalacze - policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 15 członków grupy przestępczej. Wśród nich jest mężcz ... » więcej 2019-05-23, godz. 07:20 Burze i deszcz w regionie. Ponad 50 strażackich interwencji 55 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków deszczu i burz odnotowali minionej nocy opolscy strażacy. Jak poinformował Radio Opole oficer dyżurny Komendy Wojewó ... » więcej 2019-05-22, godz. 20:00 Urząd marszałkowski podpisze umowę z Przewozami Regionalnymi na 10 lat Mieszkańcy Opolszczyzny będą jeździć pociągami Przewozów Regionalnych do 2030 roku. W poniedziałek (20.05) samorząd województwa podjął decyzję o przedłużeniu ... » więcej 2019-05-22, godz. 18:15 EUROWYBORY: Paweł Grabowski z ruchu Kukiz15 odwiedza miasta powiatowe Opolszczyzny Poseł Paweł Grabowski z ruchu Kukiz15 spotkał się dziś (22.05) z mieszkańcami Nysy, którym rozdawał ulotki i przekonywał do popierania go w zbliżających się w ... » więcej 2019-05-22, godz. 18:00 Policjanci zatrzymali sprawcę śmiertelnego wypadku w Falmirowicach Policjanci z Opola w zaledwie kilka godzin odnaleźli sprawcę śmiertelnego wypadku drogowego w podopolskich Falmirowicach. Przypomnijmy, około godziny 8:50 ran ... » więcej 2019-05-22, godz. 17:15 Opolem rządzą studenci. W stolicy regionu trwają Piastonalia [ZDJĘCIA] Opolscy żacy przejęli klucze do bram miasta i będą nim rządzić jeszcze przez kilka najbliższych dni. W stolicy regionu trwają Piastonalia. Jednym z najciekaws ... » więcej 2019-05-22, godz. 17:00 Policjant po służbie z Dobrodzienia zatrzymał pijanego kierowcę Prawie 2,5 promila miał 60-letni kierowca zatrzymany w Dobrodzieniu przez policjanta wracającego ze służby. » więcej 2019-05-22, godz. 16:00 Bójka uczniów w opolskiej podstawówce. Interweniowała policja Interwencja policji w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Opolu. Dziś (22.05) pobiło się tam dwóch uczniów. Na miejsce wezwano karetkę pogotowia. » więcej 2019-05-22, godz. 16:00 100 tys. złotych straciła mieszkanka Kędzierzyna-Koźla oszukana "na policjanta" Do zdarzenia doszło dzisiaj (22.05) - informuje biuro prasowe KWP w Opolu. Kobieta odebrała telefon od fałszywego policjanta, który poinformował ją, że jej ko ... » więcej 2019-05-22, godz. 16:00 Po remoncie ratusza, władze Brzegu chcą przywrócić blask rynkowi. "Sercem miasta jest ulica Długa, a powinien być nim ... Po remoncie ratusza przyjdzie czas na odnowienie rynku. Władze Brzegu zapowiadają, że główny miejski plac wkrótce odzyska dawną świetność i stanie się prawdzi ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »