Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-20, 11:00 Autor: Marzena Śmierciak

Wielka Sobota to czas oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Kapłani poświęcą pokarmy

Tradycyjne święcenie pokarmów w opolskich kościołach [fot. Piotr Wrona]
Tradycyjne święcenie pokarmów w opolskich kościołach [fot. Piotr Wrona]
Ks. Waldemar Klinger [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ks. Waldemar Klinger [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Nie chodzi o to, aby się najeść, ale aby być ze sobą. Najważniejsze jest dobro oczu nad stołem, a nie to, co na stole - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" ks. Waldemar Klinger, proboszcz parafii katedralnej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu. Dziś - Wielka Sobota - czas ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. W kościołach trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Dziś także są święcone pokarmy na stół wielkanocny.
W Wielką Sobotę wierni przynoszą do kościołów koszyki z chlebem, jajkami, chrzanem, solą, wędlinami, czy wielkanocnymi ciastami, które będą potem spożywali podczas Wielkanocy.

- Jest to poświęcenie pokarmów, by wspólnota stołu w rodzinie, w gronie zaproszonych gości nie była tylko technicznym - przepraszam za słowo - napełnieniem żołądków, ale była wyrazem mistycznego spotkania przy stole z Jezusem Chrystusem - mówi ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry. - Poświęcenie pokarmów - ksiądz święci wędliny, wypieki, jajka - symbol życia, sól, która konserwuje - pozwala nam uświadomić sobie, że jesteśmy rodziną, która nie żyje tym, co włoży do żołądka, żeby organizm to przetrawił i dał nam siłę, ale właśnie żyje tym mistycznym wydarzeniem - bycie wokół siebie - tłumaczył poranny gość.

Do świątecznego stołu, jak mówił ks. Waldemar Klinger, wierni mogą zasiąść już dziś wieczorem lub jutro rano podczas uroczystego śniadania. Tradycyjnie wspólny posiłek rozpocznie się podzieleniem jajkiem.

- To zwyczaj, który ma głęboki sens teologiczny. Mój stary proboszcz tłumaczył nam, dzieciom, kilkadziesiąt lat temu, że z jajka wykluwa się nowe życie i to pisklę musi dzióbkiem przebić tę dziurkę, odwrotnie, dobra kwoka pomaga temu kurczaczkowi wyjść do życia. Pozwala to wyjść z grzechu. Skorupka jajka jest symbolem zniewolenia, zamknięcia życia w grobie, w którym jest Pan Jezus przytłoczony kamieniami - tłumaczy ks. Waldemar Klinger.

Dodajmy, Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się po zachodzie słońca Liturgią Światła. Na zewnątrz świątyni kapłani poświęcą ogień, od którego następnie zapalony zostanie Paschał - woskowa świeca symbolizującą zmartwychwstałego Chrystusa.
ks. Waldemar Klinger
ks. Waldemar Klinger

Wiadomości z regionu

2019-05-23, godz. 08:09 CBŚP zatrzymało handlarzy dopalaczami. Grupa działała m.in. na terenie Opolszczyzny [DUŻO ZDJĘĆ] Wytwarzali i wprowadzali do obrotu dopalacze - policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 15 członków grupy przestępczej. Wśród nich jest mężcz ... » więcej 2019-05-23, godz. 07:20 Burze i deszcz w regionie. Ponad 50 strażackich interwencji 55 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków deszczu i burz odnotowali minionej nocy opolscy strażacy. Jak poinformował Radio Opole oficer dyżurny Komendy Wojewó ... » więcej 2019-05-22, godz. 20:00 Urząd marszałkowski podpisze umowę z Przewozami Regionalnymi na 10 lat Mieszkańcy Opolszczyzny będą jeździć pociągami Przewozów Regionalnych do 2030 roku. W poniedziałek (20.05) samorząd województwa podjął decyzję o przedłużeniu ... » więcej 2019-05-22, godz. 18:15 EUROWYBORY: Paweł Grabowski z ruchu Kukiz15 odwiedza miasta powiatowe Opolszczyzny Poseł Paweł Grabowski z ruchu Kukiz15 spotkał się dziś (22.05) z mieszkańcami Nysy, którym rozdawał ulotki i przekonywał do popierania go w zbliżających się w ... » więcej 2019-05-22, godz. 18:00 Policjanci zatrzymali sprawcę śmiertelnego wypadku w Falmirowicach Policjanci z Opola w zaledwie kilka godzin odnaleźli sprawcę śmiertelnego wypadku drogowego w podopolskich Falmirowicach. Przypomnijmy, około godziny 8:50 ran ... » więcej 2019-05-22, godz. 17:15 Opolem rządzą studenci. W stolicy regionu trwają Piastonalia [ZDJĘCIA] Opolscy żacy przejęli klucze do bram miasta i będą nim rządzić jeszcze przez kilka najbliższych dni. W stolicy regionu trwają Piastonalia. Jednym z najciekaws ... » więcej 2019-05-22, godz. 17:00 Policjant po służbie z Dobrodzienia zatrzymał pijanego kierowcę Prawie 2,5 promila miał 60-letni kierowca zatrzymany w Dobrodzieniu przez policjanta wracającego ze służby. » więcej 2019-05-22, godz. 16:00 Bójka uczniów w opolskiej podstawówce. Interweniowała policja Interwencja policji w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Opolu. Dziś (22.05) pobiło się tam dwóch uczniów. Na miejsce wezwano karetkę pogotowia. » więcej 2019-05-22, godz. 16:00 100 tys. złotych straciła mieszkanka Kędzierzyna-Koźla oszukana "na policjanta" Do zdarzenia doszło dzisiaj (22.05) - informuje biuro prasowe KWP w Opolu. Kobieta odebrała telefon od fałszywego policjanta, który poinformował ją, że jej ko ... » więcej 2019-05-22, godz. 16:00 Po remoncie ratusza, władze Brzegu chcą przywrócić blask rynkowi. "Sercem miasta jest ulica Długa, a powinien być nim ... Po remoncie ratusza przyjdzie czas na odnowienie rynku. Władze Brzegu zapowiadają, że główny miejski plac wkrótce odzyska dawną świetność i stanie się prawdzi ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »