Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-22, 09:00 Autor: Katarzyna Doros

Czerwone, żółte, niebieskie... Twórczynie ludowe o znaczeniu jajek wręczanych kawalerom w lany poniedziałek

Opolskie Kroszonki [fot. Daria Placek]
Opolskie Kroszonki [fot. Daria Placek]
W tradycji ludowej jajko było nie tylko symbolem nowego życia, ale przede wszystkim służyło do obdarowywania się. Jaja w różnych kolorach, często opatrzone wierszykami można porównać do dzisiejszych SMS-ów.
- Zgodnie ze śląską tradycją, kiedy kawalerowie przychodzili polewać wodą dziewczyny te odwdzięczały się im malowanymi przez siebie jajkami. Kolor miał oczywiście znaczenie - mówi Renata Janik, twórczyni ludowa ze Szczedrzyka w gminie Ozimek.

- Jeżeli przyszedł np. lekarz, albo ksiądz, to się dawało czarne jajko lub brązowe. Ale, jeżeli przyszedł chłopak, którego się naprawdę miłuje, uwielbia się go, to mu się daje jajko czerwone. Czasami na tym jajku jeszcze robiło się napisy np. "Jajko mam, Tobie dam". Za to kawalerowi, którego się nie lubi dawało się jajko żółte lub niebieskie.

- Żółte jajko było bardzo specyficzne, bo kawalerowi, któremu panna chciała dać do zrozumienia, że nie ma u niej szans. Te jajko najczęściej było po prostu surowe - dodaje Katarzyna Potocka, twórczyni ludowa z Opola. - Takiemu niechcianemu kawalerowi dziewczyna wsuwała jajko do kieszeni tak lekko i jeszcze w tą kieszeń później stukała, żeby miał jajecznicę w spodniach od razu i miał co robić na ten lany poniedziałek, żeby jej głowy nie zawracał. Natomiast jajko zielone dostawali młodzi chłopcy, tzw. szkalcy, oni przychodzili najczęściej do swoich koleżanek w lany poniedziałek po to, żeby zrobić im jakiegoś psikusa.

Pisanki były też ulubionym podarunkiem wielkanocnym. Całe stosy ofiarowywano w dowód przyjaźni najbliższym i przyjaciołom, bo podarowanie pięknie zdobionego jajka było wyrazem dobrych życzeń i serdecznych uczuć.
Renata Janik
Katarzyna Potocka

Wiadomości z regionu

2019-05-23, godz. 21:30 Namysłowscy strażacy świętowali. "Powiatowy dzień strażaka to czas podsumowań i nagród" W Namysłowie odbyły się uroczystości związane z obchodami powiatowego dnia strażaka. W święcie brali udział czynni, jak i emerytowani strażacy z jednostek zaw ... » więcej 2019-05-23, godz. 20:45 2 oddziały w BCM nieczynne do odwołania - fizjoterapeuci protestują Oddział Dzienny Rehabilitacji i fizjoterapia ambulatoryjna - dwie jednostki Brzeskiego Centrum Medycznego są od dziś nieczynne do odwołania. Sprawa ma związek ... » więcej 2019-05-23, godz. 20:45 Piotr Semka: Lubię polemizować ze Ślązakami - Bardzo lubię Śląsk, śledzę to, co u was się dzieje - powiedział w 'Loży Radiowej' red. Piotr Semka, autor książek, dziennikarz, publicysta. - Punktem wyjści ... » więcej 2019-05-23, godz. 20:30 EUROWYBORY: Europoseł Sławomir Kłosowski podsumował kampanię Sławomir Kłosowski, eurodeputowany PiS walczący o reelekcję, podsumował swoją kampanię do Europarlamentu i zaapelował o oddanie na niego głosu. Polityk mówi, ... » więcej 2019-05-23, godz. 19:45 W powiecie prudnickim nie ma przekroczeń stanów ostrzegawczych na rzekach Mieszkańcy powiatu prudnickiego mogą być spokojni o stan rzek po intensywnych opadach deszczu. Żadna nie przekracza stanów alarmowych i ostrzegawczych. » więcej 2019-05-23, godz. 19:15 Wielkie sprzątanie pod Namysłowem. Ulewa wyrządziła spore szkody m.in. w Rychnowie [ZDJĘCIA] Kilkudziesięciu strażaków uczestniczyło w akcji usuwania skutków nawałnic, które przeszły wczoraj nad powiatem namysłowskim. Jedną z najbardziej poszkodowanyc ... » więcej 2019-05-23, godz. 18:21 Duże zainteresowanie głubczyckim "rolniczakiem" na dniach otwartych Jak wygląda kształcenie młodych rolników, jak kieruje się nowoczesnym traktorem i na czym polega zbilansowanie krajobrazu. Odpowiedzi na te pytania szukała op ... » więcej 2019-05-23, godz. 17:16 Po ulewach w powiecie głubczyckim: zalane piwnice i przepusty, ucierpiał też parter szpitala W nocy na rzece Opawa w powiecie głubczyckim przekroczone były stany ostrzegawcze. W jednym miejscu odnotowano przekroczenie stanu alarmowego. Po północy sytu ... » więcej 2019-05-23, godz. 17:00 Będą dodatkowe pieniądze na służbę zdrowia. W skali kraju to 4 mld złotych Minister zdrowia zapowiada, że w lipcu służba zdrowia zostanie dofinansowana sumą 4 mld złotych. Jaka część tych pieniędzy trafi na Opolszczyznę - tego nie wi ... » więcej 2019-05-23, godz. 16:45 Pożegnanie biskupa Jana Bagińskiego. Przygotowano dwie księgi kondolencyjne Pierwsza z ksiąg znajduje się w holu na pierwszym piętrze kurii i będzie dostępna do piątku (24.05) w godzinach urzędowania, czyli od 8.00 do 16.00. W piątek ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »