Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-19, 17:00 Autor: Katarzyna Doros

Klekotki i kołatki zamiast dzwonów. W Wawelnie dzieci "klekoczą" na znak żałoby po Chrystusie

Kołatki w Wawelnie [fot. Katarzyna Doros]
Kołatki w Wawelnie [fot. Katarzyna Doros]
Kołatki w Wawelnie [fot. Katarzyna Doros]
Kołatki w Wawelnie [fot. Katarzyna Doros]
Kołatki w Wawelnie [fot. Katarzyna Doros]
Kołatki w Wawelnie [fot. Katarzyna Doros]
Kołatki w Wawelnie [fot. Katarzyna Doros]
Kołatki w Wawelnie [fot. Katarzyna Doros]
Kołatki w Wawelnie [fot. Katarzyna Doros]
Kołatki w Wawelnie [fot. Katarzyna Doros]
Wielki Piątek w Kościele katolickim to jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. W kościołach zamilkły wszystkie dzwony, a ich miejsce zajęły kołatki. Dźwięk drewnianych kołatek i klekotek ma przypomnieć o męczeńskiej śmierci Jezusa. W wielu opolskich miejscowościach młodzi mieszkańcy spotkają się trzy razy w ciągu dnia, żeby w zadumie odmówić modlitwę i oznajmić wielką żałobę. I chociaż dawniej za klekotki chwytali głównie chłopcy, w Wawelnie w powiecie opolskim tradycji pilnują również dziewczyny.
- Taka tradycja u nas jest i chodzimy co roku odkąd pamiętam. To jest klekotka, kołatka, klapaczka, różnie się to nazywa. Nie dzwoni się dzwonami, więc trzeba w jakiś sposób zapowiedzieć liturgie - mówią Emilia i Patrycja.

- Ja zawsze głównie rano i w południe chodzę a moja siostra po południu. W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę dzwony nie dzwonią, bo Chrystus umarł na krzyżu - dodaje 9-letni Kuba.

- Mam kołatkę, którą dziadek sam zrobił już dawno temu. W parach chodzimy. Jedna strona uderza trzy razy, a potem druga strona też trzy razy - mówi Oskar.

Ditmar Gawlista, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Wawelno zauważa, że tradycja kołatania w Wawelnie była znana jeszcze przed II wojną światową. - Najlepiej, gdy klepaczki są zrobione z dębowego drewna, wtedy wydają lepszy dźwięk - mówi. - Trzeba powiedzieć, że po dziś dzień zawsze około 20 osób, głównie dzieci przychodzi kołatać. Kołatają o 7:00, 12:00 i 17:00 w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę. Zastępują dzwony na Anioł Pański.

Dźwięk klekotek będzie się niósł po opolskich miejscowościach jeszcze jutro (20.04), bo kościelne dzwony będą milczeć aż do Liturgii Światła w Wielką Sobotę.
Kołatki w Wawelnie

Wiadomości z regionu

2019-05-21, godz. 22:15 EUROWYBORY: Wiceminister rolnictwa z wizytą na Opolszczyźnie. Na zaproszenie europosła spotkał się z mieszkańcami Nysy ... Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Szymon Giżyński odwiedził Nysę. Podczas spotkania poruszano między innymi kwestię rolniczego handlu detalicznego, systemu ... » więcej 2019-05-21, godz. 21:00 Opole będzie świętowało 30. rocznicę przełomowych wyborów z 4 czerwca 1989 roku Wydarzenia około rocznicowe rozpoczną się już 28 maja, kiedy to w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie z Anną Bikont, pisarką i dziennikarką ... » więcej 2019-05-21, godz. 20:48 Nie 29 a 13 – władze Opola przygotowały nowy projekt podziału miasta na dzielnice. Zobacz mapę Część dzielnic Opola miałaby się połączyć, np. Czarnowąsy z Borkami, Brzeziem ze Świerklami a Malinka z Gosławicami. Zmienić ma się także ich finansowanie. » więcej 2019-05-21, godz. 20:00 Podczas przebudowy śródmieścia Nysy odkopano dawny kanał miejski. "Miasto było lokowane na wyspie" Kolejne znaleziska dokonane podczas przebudowy nyskiego śródmieścia. Tym razem dokopano się do przecinającego obecną ulicę Celną dawnego kanału, stanowiącego ... » więcej 2019-05-21, godz. 19:00 Młoda żyrafka w opolskim zoo. Urodziła się o poranku Opolski ogród zoologiczny ma nowego mieszkańca. To samczyk żyrafy, który urodził się dziś (21.05) nad ranem. Waży około 40 kilogramów i mierzy 160 cm. » więcej 2019-05-21, godz. 18:59 W sobotę (25.05) w C.H. Turawa Park dzień otwarty NFZ poświęcony profilaktyce raka skóry Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia organizuje w najbliższą sobotę (25.05) dzień otwarty poświęcony profilaktyce raka skóry. Pracownicy funduszu i spe ... » więcej 2019-05-21, godz. 17:20 Opolskie kobiety są aktywne, przedsiębiorcze i chętnie sięgają po unijne pieniądze Są przedsiębiorcze, rozwijają się i realizują projekty unijne. Opolskie kobiety: lokalne działaczki społeczne, przedstawicielki samorządów i grup działania sp ... » więcej 2019-05-21, godz. 17:15 Czy ludzie podczas wyborów uwierzą w czerwony traktor? Jak nie dać się zmanipulować przed wyborami - to tytuł lekcji, jaką dla uczniów szkół średnich przygotował Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Opole. ... » więcej 2019-05-21, godz. 16:23 EUROWYBORY: Rok szkolny będzie krótszy. "To odpowiedź na postulaty rodziców" Nie w piątek 21 czerwca, a w środę 19 czerwca ma zakończyć się rok szkolny. Rozporządzenie w sprawie skrócenia roku szkolnego w ciągu dwóch dni trafi do konsu ... » więcej 2019-05-21, godz. 15:45 EUROWYBORY: Pilc donosi do prokuratury na biskupa Czaję Jarosław Pilc ze społecznej komisji „Troska i Solidarność”, który startuje w nadchodzących wyborach z listy Wiosny, złożył doniesienie do opolskiej prokuratur ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »