Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-19, 15:57 Autor: Piotr Wójtowicz

"Pomagali wszyscy, ludzie przynosili palety i znaki drogowe". Strażacy o akcji ratowniczej w Schodni koło Ozimka

Przysypani pracownicy Schodnia foto: Katarzyna Doros
Przysypani pracownicy Schodnia foto: Katarzyna Doros
Przysypani pracownicy Schodnia foto: Katarzyna Doros
Przysypani pracownicy Schodnia foto: Katarzyna Doros
- To była bardzo trudna akcja - tak o ratowaniu zasypanego zwałami ziemi pracownika budującego kanalizację w Schodni mówi uczestniczący w akcji młodszy kapitan Łukasz Olejnik z Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. Przypomnijmy, do przysypania dwóch osób i śmierci jednej z nich doszło w nieoszalowanym wykopie o głębokości 4 i szerokości 3 metrów.
Jedną osobę uratowano, ale mimo, że w akcji uczestniczyło około 60 strażaków (również z OSP), nie udało się dotrzeć na czas do drugiego pracownika.

- Po dziesięciu minutach udało się nam dotrzeć do głowy zasypanego mężczyzny, ale nie mogliśmy go wyciągnąć i ciężko było prowadzić jakikolwiek masaż serca. Akcje komplikowały kolejne osunięcia się ziemi. Mieszkańcy dostarczali nam palety, znaki drogowe, kantówki, czyli wszystko czym można było zabezpieczyć wykop przed dalszym osuwaniem się ziemi.

Jak się okazało, wykop był nieoszalowany na długości 5 metrów, co mogło być przyczyną usunięcia ziemi, a następnie utrudniało prowadzenie akcji ratowniczej. Osoba, która przeżyła, w momencie zawału ziemi znajdowała się bliżej miejsca, które zostało zabezpieczone płytami.

Przypomnijmy, do wypadku doszło wczoraj (18.04) o godzinie 13.00. Osobę, która zginęła udało się wydobyć na powierzchnie dopiero o północy. Całą akcję ratowniczą zakończono o 2.00 nad ranem

Tomasz Krzemienowski, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy wyjaśnił, że oficjalnie o przyczynie wypadku dowiemy się po zakończeniu kontroli. Dzisiaj (19.04) kontrolerzy przesłuchiwali świadków, czyli pracowników firmy. - Wiemy jedno, wykop o głębokości ponad 4 metrów, bez zabezpieczenia to jest wyjątkowo niebezpieczne miejsce - zaznaczył Krzemienowski. Dodał, że osoby poszkodowane to byli pracownicy pochodzący z Ukrainy. Zostali zatrudnieni poprzez agencję pracy.

Na pytanie, czy mogli pracować w tak niebezpiecznych warunkach inspektor odpowiada:
- Na ten temat wolałbym mówić wówczas, gdy będziemy mieć ostateczny raport w tej sprawie. Jedno jest pewne, przepisy nie zezwalają na wykonywanie prac szczególnie niebezpiecznych pracownikom tymczasowym.
Wypadek w Schodni

Wiadomości z regionu

2019-05-25, godz. 21:43 "Wszystko jest na luzie". Zabawa i integracja podczas opolskiej Seniorady Opolscy seniorzy udowodnili, że chętnie się integrują, lubią aktywnie spędzać czas i mogą inspirować młodszych mieszkańców. W pikniku rekreacyjnym w Parku Nad ... » więcej 2019-05-25, godz. 21:04 Dzień otwarty poświęcony profilaktyce raka skóry. Akcja opolskiego NFZ Z myślą o wakacjach, opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zorganizował w centrum handlowym Turawa Park w Opolu dzień otwarty poświęcony profilaktyce ra ... » więcej 2019-05-25, godz. 20:22 Odra zalała jaz przy moście im. Ireny Sendlerowej na Wyspę Bolko. Opolanie jednak nie czują się zagrożeni Mimo, że poziom wody w Odrze podniósł się na tyle, że przykrył większość jazu przy moście z Pasieki na Wyspę Bolko, mieszkańcy Opola nie czują się zagrożeni p ... » więcej 2019-05-25, godz. 18:19 Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie krapkowickim odwołane Pogotowie przeciwpowodziowe w gminach Krapkowice i Zdzieszowice, obowiązywało od piątku od godz. 7:30. Dzisiaj (25.05) sytuacja się ustabilizowała, centrum kr ... » więcej 2019-05-25, godz. 17:51 Na Górze św. Anny uczczono pamięć powstańców śląskich największej bitwy III Powstania Politycy i przedstawiciele władz samorządowych w asyście harcerzy i mieszkańców Opolszczyzny, uczcili największą bitwę III Powstania Śląskiego przed Pomnikiem ... » więcej 2019-05-25, godz. 17:08 Rafał Bartek ponownie szefem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Obradujące dzisiaj (25.05) w Zakrzowie 30. Walne Zgromadzenie Delegatów TSKN, podsumowało czteroletnią kadencję i wybrało nowe władze Towarzystwa na kolejne c ... » więcej 2019-05-25, godz. 16:34 Stan ostrzegawczy wody w Odrze nieznacznie przekroczony. Nie ma powodu do niepokoju - uspokaja straż pożarna Przez Opole przechodzi fala wezbraniowa wody w Odrze. Stan ostrzegawczy jest lekko tylko przekroczony, ale powodu do niepokoju nie ma - uspokajają opolscy str ... » więcej 2019-05-25, godz. 13:33 Dziś Senioriada w Parku Nadodrzańskim w Opolu. W programie sporo atrakcji dla całych rodzin Promowanie aktywnych form spędzania wolnego czasu oraz integracja środowiska, to najważniejsze cele organizowanej po raz kolejny w Opolu Senioriady. » więcej 2019-05-25, godz. 11:00 Śmiertelny wypadek na DK 40 w Kędzierzynie Koźlu - AKTUALIZACJA I ZDJĘCIA Do śmiertelnego wypadku doszło na DK 40 na wysokości Ronda Milenijnego w Kędzierzynie Koźlu. Trasa była zablokowana, teraz wprowadzono ruch wahadłowy. » więcej 2019-05-25, godz. 08:04 "Dzień piękności i radości" dla mam z Ośrodka Readaptacji Społecznej SZANSA w Opolu 'Dzień piękności i radości' zorganizowali wolontariusze opolskiej fundacji Dr Clown. Aby w tym wyjątkowym dniu mamy mogły się zrelaksować, w placówce powstał ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »