Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-18, 10:44 Autor: Witold Wośtak

W regionie strajkuje ponad połowa szkół. "Codziennie jakaś placówka odstępuje"

Szkoła [fot. Daniel Klimczak]
Szkoła [fot. Daniel Klimczak]
Michał Siek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Michał Siek [fot. Justyna Krzyżanowska]
394 szkoły na Opolszczyźnie nadal strajkują. To około 54 procent wszystkich placówek publicznych.
W porównaniu do początku protestu, czyli 8 kwietnia, od strajku odstąpiło 26 szkół.

Zdaniem Michała Sieka, Opolskiego Kuratora Oświaty, akcja strajkowa niebawem zakończy się, bo u nauczycieli widać zmęczenie całą sytuacją.

- Codziennie jakieś placówki odstępują. Na przykład dzisiaj został zawieszony strajk w Łosiowie, a w Lewinie Brzeskim on odbywa się rotacyjnie. To znaczy, że nauczyciele wymieniają się - podpisują listę i przychodzą następni. W Trzeboszowicach nie strajkuje już cały zespół. Nie ma też strajku w gminie Branice, a to oznacza, że jest 12 gmin, w których nie strajkuje nawet jedna placówka.

Michał Siek ocenia, że w skali kraju niektóre zachowania strajkujących są niewłaściwe etycznie.

- Buczenie, śpiewanie i wręcz przeszkadzanie w przeprowadzaniu egzaminu - takie sytuacje na pewno nie skutkują umacnianiem pozycji nauczyciela w społeczeństwie. Trudno teraz wyobrazić sobie, że ktoś, kto buczał, wraca do pracy po strajku i spokojnie wymaga od ucznia, żeby nie przeszkadzał na lekcji. Trzeba mieć świadomość, że to gdzieś wróci.

Dodajmy, że o 10:00 rozpoczęły się kolejne rozmowy między przedstawicielami rządu i central związkowych nauczycieli.
Michał Siek 1
Michał Siek 2

Wiadomości z regionu

2019-05-23, godz. 21:30 Namysłowscy strażacy świętowali. "Powiatowy dzień strażaka to czas podsumowań i nagród" W Namysłowie odbyły się uroczystości związane z obchodami powiatowego dnia strażaka. W święcie brali udział czynni, jak i emerytowani strażacy z jednostek zaw ... » więcej 2019-05-23, godz. 20:45 2 oddziały w BCM nieczynne do odwołania - fizjoterapeuci protestują Oddział Dzienny Rehabilitacji i fizjoterapia ambulatoryjna - dwie jednostki Brzeskiego Centrum Medycznego są od dziś nieczynne do odwołania. Sprawa ma związek ... » więcej 2019-05-23, godz. 20:45 Piotr Semka: Lubię polemizować ze Ślązakami - Bardzo lubię Śląsk, śledzę to, co u was się dzieje - powiedział w 'Loży Radiowej' red. Piotr Semka, autor książek, dziennikarz, publicysta. - Punktem wyjści ... » więcej 2019-05-23, godz. 20:30 EUROWYBORY: Europoseł Sławomir Kłosowski podsumował kampanię Sławomir Kłosowski, eurodeputowany PiS walczący o reelekcję, podsumował swoją kampanię do Europarlamentu i zaapelował o oddanie na niego głosu. Polityk mówi, ... » więcej 2019-05-23, godz. 19:45 W powiecie prudnickim nie ma przekroczeń stanów ostrzegawczych na rzekach Mieszkańcy powiatu prudnickiego mogą być spokojni o stan rzek po intensywnych opadach deszczu. Żadna nie przekracza stanów alarmowych i ostrzegawczych. » więcej 2019-05-23, godz. 19:15 Wielkie sprzątanie pod Namysłowem. Ulewa wyrządziła spore szkody m.in. w Rychnowie [ZDJĘCIA] Kilkudziesięciu strażaków uczestniczyło w akcji usuwania skutków nawałnic, które przeszły wczoraj nad powiatem namysłowskim. Jedną z najbardziej poszkodowanyc ... » więcej 2019-05-23, godz. 18:21 Duże zainteresowanie głubczyckim "rolniczakiem" na dniach otwartych Jak wygląda kształcenie młodych rolników, jak kieruje się nowoczesnym traktorem i na czym polega zbilansowanie krajobrazu. Odpowiedzi na te pytania szukała op ... » więcej 2019-05-23, godz. 17:16 Po ulewach w powiecie głubczyckim: zalane piwnice i przepusty, ucierpiał też parter szpitala W nocy na rzece Opawa w powiecie głubczyckim przekroczone były stany ostrzegawcze. W jednym miejscu odnotowano przekroczenie stanu alarmowego. Po północy sytu ... » więcej 2019-05-23, godz. 17:00 Będą dodatkowe pieniądze na służbę zdrowia. W skali kraju to 4 mld złotych Minister zdrowia zapowiada, że w lipcu służba zdrowia zostanie dofinansowana sumą 4 mld złotych. Jaka część tych pieniędzy trafi na Opolszczyznę - tego nie wi ... » więcej 2019-05-23, godz. 16:45 Pożegnanie biskupa Jana Bagińskiego. Przygotowano dwie księgi kondolencyjne Pierwsza z ksiąg znajduje się w holu na pierwszym piętrze kurii i będzie dostępna do piątku (24.05) w godzinach urzędowania, czyli od 8.00 do 16.00. W piątek ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »