Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-18, 09:30 Autor: Justyna Maćkowiak

Dziś sesja opolskiej rady miasta. W programie między innymi sprawa zbycia części akcji spółki WiK Opole

[fot. Joanna Matlak]
[fot. Joanna Matlak]
Łukasz Sowada [fot. Justyna Krzyżanowska]
Łukasz Sowada [fot. Justyna Krzyżanowska]
Michał Nowak [fot. Paula Hołubowicz]
Michał Nowak [fot. Paula Hołubowicz]
- Prezydent chce się rozeznać, czy będzie zainteresowanie tymi akcjami - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" przewodniczący opolskiej rady miasta Łukasz Sowada pytany o planowaną przez miasto sprzedaż 37 procent akcji spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu.
Uchwała dająca prezydentowi zielone światło na przystąpienie do negocjacji w tej kwestii będzie jednym z punktów rozpoczynającej się o 10:00 w ratuszu sesji radnych. - Jest to pewnego rodzaju forma kredytu, ponieważ spółka miałaby obowiązek przez kolejnych 20 lat wykupywania tych akcji z powrotem. Czyli de facto jest to zobowiązanie finansowe spółki pod zastaw, za które można uzyskać w roku zbycia udziałów określoną kwotę.

Przewidziane do sprzedaży 37 procent akcji WiK może kosztować, według szacunków, około 80 mln złotych, co mogłoby ułatwić realizację miejskich inwestycji, takich jak chociażby budowa stadionu czy aquaparku.

- Oczywiście są środki na inwestycje i często są to także środki zewnętrzne, np. europejskie. Natomiast niektóre inwestycje rządzą się swoimi prawami i niestety nie da się ich finansować na przykład ze środków europejskich. Tak niestety może okazać w przypadku stadionu czy aquaparku. Są to kluczowe inwestycje, które pan prezydent chce zrealizować, dlatego poszukujemy możliwości finansowania tego typu zadań - wyjaśnił przewodniczący rady miasta.

Kredyt nie zwiększa zadłużenia miasta, miejska spółka zadłuża się na 20 lat, uiszcza określoną marżę instytucji finansowej, od której pozyskałaby pieniądze i przez ten okres z wypracowywanego zysku, co roku spłacałaby te udziały.

- Z tego stosunkowo nowego narzędzia finansowania samorządów korzysta już m.in. Gdynia, która też sprzedała część udziałów w swojej spółce - wyjaśnia Sowada. Zapytania ofertowe mają trafić do trzech podmiotów, a najkorzystniejszą ofertę wybierze zespół negocjacyjny.

- Wszystko zależy od tego, jak potoczy się dyskusja z panem prezydentem - powiedział w "Poglądach i osądach" Michał Nowak. Przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w radzie miasta od argumentów Arkadiusza Wiśniewskiego uzależnia decyzję w sprawie sprzedaży spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu. - To jest nasze dobro rodzinne, jako mieszkańcy Opola wypracowaliśmy sobie ten kapitał. Jest wiele ważnych pytań. Po pierwsze, w czyje ręce miałby trafić ten pakiet? Czy byłby to podmiot państwowy, z udziałem Skarbu Państwa? Wtedy dalej mielibyśmy poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli pan prezydent chce pójść w stronę wolnego runku, to nie jesteśmy zwolennikami takiego rozwiązania.

Początek sesji radnych o 10:00, a w programie także uchwała dotycząca tablicy upamiętniającej wybory z 1989 roku, korekty w budżecie czy zmiany w przyznawaniu diet radnym.
Łukasz Sowada cz. 1
Łukasz Sowada cz. 2
Michał Nowak

Wiadomości z regionu

2019-05-23, godz. 21:30 Namysłowscy strażacy świętowali. "Powiatowy dzień strażaka to czas podsumowań i nagród" W Namysłowie odbyły się uroczystości związane z obchodami powiatowego dnia strażaka. W święcie brali udział czynni, jak i emerytowani strażacy z jednostek zaw ... » więcej 2019-05-23, godz. 20:45 2 oddziały w BCM nieczynne do odwołania - fizjoterapeuci protestują Oddział Dzienny Rehabilitacji i fizjoterapia ambulatoryjna - dwie jednostki Brzeskiego Centrum Medycznego są od dziś nieczynne do odwołania. Sprawa ma związek ... » więcej 2019-05-23, godz. 20:45 Piotr Semka: Lubię polemizować ze Ślązakami - Bardzo lubię Śląsk, śledzę to, co u was się dzieje - powiedział w 'Loży Radiowej' red. Piotr Semka, autor książek, dziennikarz, publicysta. - Punktem wyjści ... » więcej 2019-05-23, godz. 20:30 EUROWYBORY: Europoseł Sławomir Kłosowski podsumował kampanię Sławomir Kłosowski, eurodeputowany PiS walczący o reelekcję, podsumował swoją kampanię do Europarlamentu i zaapelował o oddanie na niego głosu. Polityk mówi, ... » więcej 2019-05-23, godz. 19:45 W powiecie prudnickim nie ma przekroczeń stanów ostrzegawczych na rzekach Mieszkańcy powiatu prudnickiego mogą być spokojni o stan rzek po intensywnych opadach deszczu. Żadna nie przekracza stanów alarmowych i ostrzegawczych. » więcej 2019-05-23, godz. 19:15 Wielkie sprzątanie pod Namysłowem. Ulewa wyrządziła spore szkody m.in. w Rychnowie [ZDJĘCIA] Kilkudziesięciu strażaków uczestniczyło w akcji usuwania skutków nawałnic, które przeszły wczoraj nad powiatem namysłowskim. Jedną z najbardziej poszkodowanyc ... » więcej 2019-05-23, godz. 18:21 Duże zainteresowanie głubczyckim "rolniczakiem" na dniach otwartych Jak wygląda kształcenie młodych rolników, jak kieruje się nowoczesnym traktorem i na czym polega zbilansowanie krajobrazu. Odpowiedzi na te pytania szukała op ... » więcej 2019-05-23, godz. 17:16 Po ulewach w powiecie głubczyckim: zalane piwnice i przepusty, ucierpiał też parter szpitala W nocy na rzece Opawa w powiecie głubczyckim przekroczone były stany ostrzegawcze. W jednym miejscu odnotowano przekroczenie stanu alarmowego. Po północy sytu ... » więcej 2019-05-23, godz. 17:00 Będą dodatkowe pieniądze na służbę zdrowia. W skali kraju to 4 mld złotych Minister zdrowia zapowiada, że w lipcu służba zdrowia zostanie dofinansowana sumą 4 mld złotych. Jaka część tych pieniędzy trafi na Opolszczyznę - tego nie wi ... » więcej 2019-05-23, godz. 16:45 Pożegnanie biskupa Jana Bagińskiego. Przygotowano dwie księgi kondolencyjne Pierwsza z ksiąg znajduje się w holu na pierwszym piętrze kurii i będzie dostępna do piątku (24.05) w godzinach urzędowania, czyli od 8.00 do 16.00. W piątek ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »