Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-17, 17:00 Autor: Katarzyna Doros

V Opolskie Śniadanie Wielkanocne przyciągnęło tłumy mieszkańców. "Człowiek nie czuje się taki samotny" [ZDJĘCIA]

V Opolskie Śniadanie Wielkanocne [fot. Katarzyna Doros]
V Opolskie Śniadanie Wielkanocne [fot. Katarzyna Doros]
Dwa tysiące porcji żuru, marynowane mięsiwa, jajka i wielkanocne baby. Za nami Opolskie Śniadanie Wielkanocne, które przyciągnęło tłumy na opolski rynek. W przygotowanie śniadania pod chmurką zaangażowały się m.in. instytucje senioralne czy Polski Czerwony Krzyż.
Jak podkreślają mieszkańcy, dla wielu osób, takie śniadanie jest namiastką świątecznej atmosfery i szansą na zjedzenie posiłku w towarzystwie.

- Człowiek nie czuje się taki samotny, to ważne, bo ja np. jestem tutaj sama jedna w Opolu. Nie mam rodziny, ale tu mam rodzinę taką. Pokosztowałam i wszystko bardzo smakowało - mówi pani Teresa.

- Smaczny, dobrze doprawiony, taki prawdziwy żurek. Oczywiście musi być baba i jajko, to jest podstawa - dodaje jedna z kobiet.

- Trzeba się zjednoczyć, raz w roku spotkać na rynku przy żurku - mówi opolanka.

Danuta Pilipczuk z Polskiego Czerwonego Krzyża w Opolu zauważa, że żurek przygotowywany według przepisu prezydenta miasta stał się tradycją opolskiego śniadania. - Na dwa tysiące porcji musimy mieć ponad tysiąc jaj, 140 kilogramów białej kiełbasy, 150 litrów żuru w płynie, czyli zakwasu i ponad 800 ząbków czosnku - mówi.

- Klub seniora uczestniczył w przygotowaniu past jajecznych zrobionych ze szczypiorkiem, z pieczarkami albo pomidorami. Jedna grupa obierała jajeczka, druga nadziewała, trzecia robiła pasty - tłumaczy Ludmiła Franiczek z Rady Seniorów Opola.

- Mięsa na naszym stoisku przygotował Dom Dziennego Pobytu Malinka, to m.in. sarnina, dziczyzna czy drób. Te mięsa się marynowały przez tydzień, potem były pięknie pieczone w sosiku z dodatkiem chrzanu. Te przepisy, które wykorzystaliśmy, to jest kuchnia naszych babć - dodaje Inga Bożek, kierownik Domu Dziennego Pobytu Magda Maria w Opolu.

Śniadaniu na opolskim rynku towarzyszyły występy dzieci i seniorów. Radio Opole patronowało medialnie temu wydarzeniu.

Wiadomości z regionu

2019-05-25, godz. 11:00 Śmiertelny wypadek na DK 40 w Kędzierzynie Koźlu - AKTUALIZACJA I ZDJĘCIA Do śmiertelnego wypadku doszło na DK 40 na wysokości Ronda Milenijnego w Kędzierzynie Koźlu. Trasa była zablokowana, teraz wprowadzono ruch wahadłowy. » więcej 2019-05-25, godz. 08:04 "Dzień piękności i radości" dla mam z Ośrodka Readaptacji Społecznej SZANSA w Opolu 'Dzień piękności i radości' zorganizowali wolontariusze opolskiej fundacji Dr Clown. Aby w tym wyjątkowym dniu mamy mogły się zrelaksować, w placówce powstał ... » więcej 2019-05-24, godz. 22:30 Powódź nam nie grozi - uspokaja opolski ratusz W Opolu nie ma niebezpieczeństwa powodzi - uspokaja rzecznik opolskiego ratusza Katarzyna Oborska-Marciniak. Jak podkreśla, służby odpowiedzialne za zarządzan ... » więcej 2019-05-24, godz. 20:00 W poniedziałek kolejne rozmowy z protestującymi fizjoterapeutami. Dyrekcja BCM: "Nie stać nas na spełnienie dotychczas ... Najważniejszy z oddziałów rehabilitacyjnych, czyli rehabilitacja neurologiczna nadal pracuje - zapewniają władze Brzeskiego Centrum Medycznego. W związku z pr ... » więcej 2019-05-24, godz. 19:00 Woda z pól podmyła głubczyckie przytulisko dla zwierząt. Potrzebna pomoc Po intensywnych padach deszczu, które w środę (22.05) przeszły nad Opolszczyzną ucierpiało głubczyckie przytulisko dla zwierząt. Woda z pobliskich pól niosąc ... » więcej 2019-05-24, godz. 18:52 Oferty hoteli, pensjonatów i letnich atrakcji. W Opolu trwają Międzynarodowe Targi Turystyczne Wystawcy z różnych zakątków Polski i zagranicy prezentują w Opolu swoje wakacyjne oferty i pomysły na spędzenie letniego wypoczynku. W stolicy regionu trwają ... » więcej 2019-05-24, godz. 17:30 Nowy akcelerator w Opolskim Centrum Onkologii. Leczenie będzie szybsze i bardziej precyzyjne Opolskie Centrum Onkologii posiada najnowszej generacji sprzęt radioterapeutyczny. Nowy akcelerator pozwala z większą mocą i krótszym czasem promieniowania le ... » więcej 2019-05-24, godz. 16:45 Opolskie: stany ostrzegawcze na rzekach przekroczone w 5 miejscach Jutro (25.05) po południu przejdzie fala kulminacyjna na Odrze w Opolu.Służby uspokajają, że nie grozi nam powódź. » więcej 2019-05-24, godz. 15:30 EUROWYBORY. Politycy PiS podsumowali kampanię do Europarlamentu. Ponad 130 oficjalnych spotkań na Opolszczyźnie Ponad 130 spotkań z mieszkańcami podczas kampanii na Opolszczyźnie mają na koncie kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do Europarlamentu. » więcej 2019-05-24, godz. 15:00 W Opolu otwarto Centrum Obsługi Cudzoziemców. Ma być szybciej i komfortowo, bo wniosków lawinowo przybywa Jest w pełni skomputeryzowane i przygotowane do przyjęcia stale wrastającej liczby interesantów. Załatwienie spraw ma być w nim szybkie i bezproblemowe. W urz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »