Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-17, 13:45 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Zakwitły aleje czereśniowe w rejonie Góry św. Anny, ale drzew z roku na rok jest coraz mniej [ZDJĘCIA]

Kwitnące aleje czereśniowe w rejonie Góry św. Anny [fot. Błażej Duk]
Kwitnące aleje czereśniowe w rejonie Góry św. Anny [fot. Błażej Duk]
Kwitnące aleje czereśniowe w rejonie Góry św. Anny [fot. Błażej Duk]
Kwitnące aleje czereśniowe w rejonie Góry św. Anny [fot. Błażej Duk]
Kwitnące aleje czereśniowe w rejonie Góry św. Anny [fot. Błażej Duk]
Kwitnące aleje czereśniowe w rejonie Góry św. Anny [fot. Błażej Duk]
Setki turystów i miłośników przyrody zjeżdżają w rejon Góry św. Anny, żeby fotografować kwitnące aleje czereśniowe. W tym roku pogoda dopisała i drzewa są obsypane kwieciem, ale niestety z roku na rok, czereśni jest coraz mniej.
- Wypadanie kolejnych drzew to naturalny proces – mówi Piotr Pospiszyl, sadownik specjalizujący się w uprawie czereśni. - Są to nasadzenia bardzo stare, sprzed II wojny światowej, schorowane i zmęczone życiem. Należałoby je wszystkie powymieniać, a przynajmniej na bieżąco uzupełniać, natomiast problemem jest to, że rolnicy są największymi szkodnikami tych nowych nasadzeń, wręcz je przeorywują.

Kilka lat temu samorządy m.in. Leśnicy, Zdzieszowic, Ujazdu oraz dyrekcja Parku Krajobrazowego Góra św. Anny rozpoczęły akcję sadzenia nowych drzew w miejsce tych, które uschły. Wiele sadzonek nie przetrwało pierwszego roku i nadal w wielu miejscach brakuje drzew.

Najsłynniejsze aleje czereśniowe prowadzą z Leśnicy na Górę św. Anny, z Wysokiej w kierunku Ligoty Dolnej, ale warta odwiedzenia jest też ta między Zalesiem i Czarnocinem.
Piotr Pospiszyl

Wiadomości z regionu

2019-05-23, godz. 21:30 Namysłowscy strażacy świętowali. "Powiatowy dzień strażaka to czas podsumowań i nagród" W Namysłowie odbyły się uroczystości związane z obchodami powiatowego dnia strażaka. W święcie brali udział czynni, jak i emerytowani strażacy z jednostek zaw ... » więcej 2019-05-23, godz. 20:45 2 oddziały w BCM nieczynne do odwołania - fizjoterapeuci protestują Oddział Dzienny Rehabilitacji i fizjoterapia ambulatoryjna - dwie jednostki Brzeskiego Centrum Medycznego są od dziś nieczynne do odwołania. Sprawa ma związek ... » więcej 2019-05-23, godz. 20:45 Piotr Semka: Lubię polemizować ze Ślązakami - Bardzo lubię Śląsk, śledzę to, co u was się dzieje - powiedział w 'Loży Radiowej' red. Piotr Semka, autor książek, dziennikarz, publicysta. - Punktem wyjści ... » więcej 2019-05-23, godz. 20:30 EUROWYBORY: Europoseł Sławomir Kłosowski podsumował kampanię Sławomir Kłosowski, eurodeputowany PiS walczący o reelekcję, podsumował swoją kampanię do Europarlamentu i zaapelował o oddanie na niego głosu. Polityk mówi, ... » więcej 2019-05-23, godz. 19:45 W powiecie prudnickim nie ma przekroczeń stanów ostrzegawczych na rzekach Mieszkańcy powiatu prudnickiego mogą być spokojni o stan rzek po intensywnych opadach deszczu. Żadna nie przekracza stanów alarmowych i ostrzegawczych. » więcej 2019-05-23, godz. 19:15 Wielkie sprzątanie pod Namysłowem. Ulewa wyrządziła spore szkody m.in. w Rychnowie [ZDJĘCIA] Kilkudziesięciu strażaków uczestniczyło w akcji usuwania skutków nawałnic, które przeszły wczoraj nad powiatem namysłowskim. Jedną z najbardziej poszkodowanyc ... » więcej 2019-05-23, godz. 18:21 Duże zainteresowanie głubczyckim "rolniczakiem" na dniach otwartych Jak wygląda kształcenie młodych rolników, jak kieruje się nowoczesnym traktorem i na czym polega zbilansowanie krajobrazu. Odpowiedzi na te pytania szukała op ... » więcej 2019-05-23, godz. 17:16 Po ulewach w powiecie głubczyckim: zalane piwnice i przepusty, ucierpiał też parter szpitala W nocy na rzece Opawa w powiecie głubczyckim przekroczone były stany ostrzegawcze. W jednym miejscu odnotowano przekroczenie stanu alarmowego. Po północy sytu ... » więcej 2019-05-23, godz. 17:00 Będą dodatkowe pieniądze na służbę zdrowia. W skali kraju to 4 mld złotych Minister zdrowia zapowiada, że w lipcu służba zdrowia zostanie dofinansowana sumą 4 mld złotych. Jaka część tych pieniędzy trafi na Opolszczyznę - tego nie wi ... » więcej 2019-05-23, godz. 16:45 Pożegnanie biskupa Jana Bagińskiego. Przygotowano dwie księgi kondolencyjne Pierwsza z ksiąg znajduje się w holu na pierwszym piętrze kurii i będzie dostępna do piątku (24.05) w godzinach urzędowania, czyli od 8.00 do 16.00. W piątek ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »