Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-18, 07:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Tegoroczny maturzysta zaprojektował inteligentne przejście dla pieszych

Tegoroczny maturzysta zaprojektował inteligentne przejście dla pieszych
Łukasz Michalski z Zimnej Wódki w gminie Ujazd, tegoroczny maturzysta, egzaminu dojrzałości jeszcze nie zdał, ale na swoim koncie ma już realizację pierwszego inteligentnego systemu oświetlenia przejścia dla pieszych. Projekt powstał dzięki wsparciu gminy Ujazd. Dzięki pomysłowi 19-latka zabezpieczono przejście w Jaryszowie, gdzie przez ruchliwą drogę powiatową przechodzi sporo dzieci w drodze do miejscowej szkoły.
- Z obu stron przejścia stoją specjalne słupki – mówi Łukasz Michalski. – Słupek jest wyposażony w duży panel LED, sterownik, akumulatory, jest podłączony do oświetlenia ulicznego. Normalnie jest wygaszony. Jeżeli pieszy zbliża się do przejścia, to zaczyna impulsowym światłem pomarańczowym ostrzegać o tym kierowcę, że ktoś się znajduje w pobliżu przejścia. Jeżeli pieszy przechodzi, to wtedy system impulsowym światłem czerwonym ostrzega o tym, że ktoś już się znajduje na pasach.

Żeby zrealizować swój pomysł, 19-latek musiał założyć firmę i uzyskać wsparcie władz samorządowych. Wspierała go w tym również jego dziewczyna, Ewelina Puzik.

- W marcu zeszłego roku Łukasz się pierwszy raz spotkał z burmistrzem gminy Ujazd. Wtedy szedł tam tylko z pomysłem. Został ten pomysł zaakceptowany, burmistrz dał zielone światło i wtedy zaczęły się plany, jak to wykonać, co robić dalej – opowiada Ewelina Puzik.

Gmina Ujazd sfinansowała część kosztów budowy systemu oświetlenia przejścia. Zgodę na tę instalację wyraziło starostwo powiatowe i policja. Teraz trwają prace nad udoskonaleniem systemu i przygotowania do jego opatentowania. Prace te jednak będą musiały zostać na chwilę przerwane, bo za kilka dni Łukasz siada do pisania egzaminu maturalnego.
Łukasz Michalski
Ewelina Puzik
Tegoroczny maturzysta zaprojektował inteligentne przejście dla pieszych [fot. A. Pospiszyl]
Tegoroczny maturzysta zaprojektował inteligentne przejście dla pieszych [fot. A. Pospiszyl]

Wiadomości z regionu

2019-05-23, godz. 21:30 Namysłowscy strażacy świętowali. "Powiatowy dzień strażaka to czas podsumowań i nagród" W Namysłowie odbyły się uroczystości związane z obchodami powiatowego dnia strażaka. W święcie brali udział czynni, jak i emerytowani strażacy z jednostek zaw ... » więcej 2019-05-23, godz. 20:45 2 oddziały w BCM nieczynne do odwołania - fizjoterapeuci protestują Oddział Dzienny Rehabilitacji i fizjoterapia ambulatoryjna - dwie jednostki Brzeskiego Centrum Medycznego są od dziś nieczynne do odwołania. Sprawa ma związek ... » więcej 2019-05-23, godz. 20:45 Piotr Semka: Lubię polemizować ze Ślązakami - Bardzo lubię Śląsk, śledzę to, co u was się dzieje - powiedział w 'Loży Radiowej' red. Piotr Semka, autor książek, dziennikarz, publicysta. - Punktem wyjści ... » więcej 2019-05-23, godz. 20:30 EUROWYBORY: Europoseł Sławomir Kłosowski podsumował kampanię Sławomir Kłosowski, eurodeputowany PiS walczący o reelekcję, podsumował swoją kampanię do Europarlamentu i zaapelował o oddanie na niego głosu. Polityk mówi, ... » więcej 2019-05-23, godz. 19:45 W powiecie prudnickim nie ma przekroczeń stanów ostrzegawczych na rzekach Mieszkańcy powiatu prudnickiego mogą być spokojni o stan rzek po intensywnych opadach deszczu. Żadna nie przekracza stanów alarmowych i ostrzegawczych. » więcej 2019-05-23, godz. 19:15 Wielkie sprzątanie pod Namysłowem. Ulewa wyrządziła spore szkody m.in. w Rychnowie [ZDJĘCIA] Kilkudziesięciu strażaków uczestniczyło w akcji usuwania skutków nawałnic, które przeszły wczoraj nad powiatem namysłowskim. Jedną z najbardziej poszkodowanyc ... » więcej 2019-05-23, godz. 18:21 Duże zainteresowanie głubczyckim "rolniczakiem" na dniach otwartych Jak wygląda kształcenie młodych rolników, jak kieruje się nowoczesnym traktorem i na czym polega zbilansowanie krajobrazu. Odpowiedzi na te pytania szukała op ... » więcej 2019-05-23, godz. 17:16 Po ulewach w powiecie głubczyckim: zalane piwnice i przepusty, ucierpiał też parter szpitala W nocy na rzece Opawa w powiecie głubczyckim przekroczone były stany ostrzegawcze. W jednym miejscu odnotowano przekroczenie stanu alarmowego. Po północy sytu ... » więcej 2019-05-23, godz. 17:00 Będą dodatkowe pieniądze na służbę zdrowia. W skali kraju to 4 mld złotych Minister zdrowia zapowiada, że w lipcu służba zdrowia zostanie dofinansowana sumą 4 mld złotych. Jaka część tych pieniędzy trafi na Opolszczyznę - tego nie wi ... » więcej 2019-05-23, godz. 16:45 Pożegnanie biskupa Jana Bagińskiego. Przygotowano dwie księgi kondolencyjne Pierwsza z ksiąg znajduje się w holu na pierwszym piętrze kurii i będzie dostępna do piątku (24.05) w godzinach urzędowania, czyli od 8.00 do 16.00. W piątek ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »