Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-26, 17:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: szpital szuka pieniędzy na wymianę karetek. "Pacjenci mogą być spokojni"

Karetka PCM [zdj. Jan Poniatyszyn]
Karetka PCM [zdj. Jan Poniatyszyn]
Najstarsza karetka prudnickiego pogotowia ma 12 lat i przebieg ponad 450 tysięcy kilometrów. Ostatni ambulans dla tego szpitala zakupiono w 2009 roku. Tymczasem od 1 kwietnia zmieni się system organizacji ratownictwa medycznego. Zgodnie z ustawą o kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia mogą ubiegać się tylko SP ZOZ-y oraz podmioty z większościowym udziałem Skarbu Państwa lub samorządów lokalnych.
- Jeżeli chodzi o funkcjonowanie pogotowia ratunkowego to pacjenci mogą być spokojni - mówi Wiesław Gajewska, prezes Prudnickiego Centrum Medycznego. – Karetki przechodzą przegląd techniczny. Awarie są na bieżąco usuwane. Kontrakt będzie na trzy karetki, czwarta jest w zapasie. Przymierzamy się do wymiany karetek. Koszt takiego pojazdu bez wyposażenia to jest ok. 350 tysięcy złotych. Jesteśmy o tyle w dobrej sytuacji, że mamy takie wyposażenie i możemy je przenieść do innej karetki.

Wsparcia wymiany ambulansów na nowe odmówiły tamtejszemu szpitalowi gminy z powiatu prudnickiego.

- Spółka nie ma nadwyżki finansowej pozwalającej na zakup co najmniej jednej karetki rocznie – argumentuje prezes PCM. – Rosnące wymagania kadry medycznej dotyczące płac bez dofinansowania z NFZ powodują, że trzeba te koszty liczyć i popatrzyć, jak to sfinalizować. Ponadto jesteśmy teraz na ukończeniu bardzo ważnych inwestycji m.in. bloku operacyjnego, które wymagane są według standardów, żeby w ogóle szpital funkcjonował.

Stan techniczny karetek oraz prawidłowość funkcjonowania prudnickiego pogotowia kontrolował urząd wojewódzki i nie stwierdzono nieprawidłowości. Tamtejszym szpitalem zarządza spółka, której właścicielem jest powiat. Nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym ma wzmocnić wpływ państwa na bezpieczeństwo zdrowotne obywateli.
Wiesława Gajewska
Wiesława Gajewska

Wiadomości z regionu

2019-04-25, godz. 18:24 Pościg ulicami Niemodlina. Policja oddała strzały Policyjne strzały za uciekającym kierowcą w Niemodlinie, w powiecie opolskim. Zaczęło się od kontroli samochodu, jednak w pewnym momencie kierowca podjął prób ... » więcej 2019-04-25, godz. 17:50 Opolscy logistycy otworzyli drzwi jednostki dla zwiedzających. Trwają Dni Otwartych Koszar [ZDJĘCIA] 10. Opolska Brygada Logistyczna zaprosiła mieszkańców regionu do swoich koszar. Miłośnicy militariów mogą zwiedzić jednostkę, zobaczyć sprzęt na co dzień wyko ... » więcej 2019-04-25, godz. 17:30 Młodzież Wszechpolska szykuje się do weekendowej akcji "Kupuj polskie". Chodzi o promowanie polskich produktów Młodzież Wszechpolska będzie zachęcać do kupowania polskich produktów. W najbliższy weekend (27-28.04) kilkunastu przedstawicieli tej organizacji zaangażuje s ... » więcej 2019-04-25, godz. 16:15 Prawie 1,5 miliarda złotych trafiło do opolskich rodzin w ramach programu 500+. "Zauważamy, że wskaźnik dzietności roś ... Miliard 400 milionów złotych trafiło do tej pory do opolskich rodzin w ramach rządowego wsparcia Rodzina 500+. W Namysłowie podsumowano dziś (25.04) trzy lata ... » więcej 2019-04-25, godz. 16:00 Bus "Nowej Piątki" odwiedził Namysłów Namysłów był dziś (25.04) kolejnym przystankiem na trasie 'Busa na piątkę'. Podczas wizyty pracownicy Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego zachęcali mieszkańców do ... » więcej 2019-04-25, godz. 15:10 Straż zabezpiecza nieszczelne zbiorniki z chemikaliami w Kędzierzynie-Koźlu Ponad tysiąc litrów chemikaliów przepompowują strażacy z Kędzierzyna-Koźla. Zbiorniki z podejrzaną cieczą znajdują się na jednej z działek na terenie holdingu ... » więcej 2019-04-25, godz. 14:45 Selen i arsen a choroby nowotworowe. Opolskie Centrum Onkologii bierze udział w unikatowym programie profilaktyki nowo ... O wpływie mikroelementów na rozwój nowotworów mówi dziś (25.04) w Opolu prof. Jan Lubiński. Onkolog i genetyk z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedziczn ... » więcej 2019-04-25, godz. 14:01 9 na 10 jednostek oświatowych w Opolu nadal strajkuje, ale dzieci mają opiekę 89 procent jednostek oświatowych Miasta Opola wciąż strajkuje. W informacji przesłanej przez Katarzynę Oborską-Marciniak, rzeczniczkę ratusza, czytamy, że w a ... » więcej 2019-04-25, godz. 14:00 Piłą mechaniczną zaatakował policjantkę 46-letni mieszkaniec Zawadzkiego piłą mechaniczną zaatakował policjantkę. Był kompletnie pijany. Najbliższe miesiące spędzi w areszcie - czeka go sprawa sądow ... » więcej 2019-04-25, godz. 13:02 Zwłoki w Kanale Gliwickim. To poszukiwana mieszkanka Zdzieszowic Dzisiaj przed południem wędkarze zauważyli ciało w Kanale Gliwickim w Kędzierzynie-Koźlu, około 200 metrów od żelaznego mostu. Wezwali na miejsce policję, str ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »