Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-25, 17:15 Autor: Joanna Matlak

Jarosław Gowin o niedoszłej fuzji UO i PMWSZ i ministerialnej kontroli na Politechnice Opolskiej

Jarosław Gowin [fot. Paula Hołubowicz]
Jarosław Gowin [fot. Paula Hołubowicz]
- Do fuzji dojdzie i to jest sprawa jednoznaczna. Chciałbym, żeby było tak, jak się umawialiśmy – mówił w Loży Radiowej Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego pytany o zerwanie rozmów w sprawie połączenia Uniwersytetu Opolskiego i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu.
- Nowa ustawa daje ministrowi prawo do tego, żeby w bardzo uzasadnionych przypadkach, a z takim mamy do czynienia tutaj w Opolu, niejako odgórnie konsolidować uczelnie. Do tej pory, niestety, porozumienie nie zostało zrealizowane, zrobię wszystko, by zostało zrealizowane w terminie, czyli, żeby do konsolidacji doszło we wrześniu. Choć ciągle mam nadzieję i to podkreślam, że będzie to konsolidacja dobrowolna.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego powiedział, że jeśli decyzja o fuzji będzie należała do niego to gwarantuje, że oczekiwania PMWSZ będą respektowane.

Jarosław Gowin był pytany także o konflikt na Politechnice Opolskiej. - Droga sądowa powinna być ostatecznością - ocenił minister.

- Wkrótce na uczelnię trafi kontrola ze strony ministerstwa, na wniosek rektora PO i wtedy będziemy wiedzieli więcej, choć niezależnie od wyników kontroli, uważam, że pewne rzeczy środowisku naukowemu nie przystoją - mówi Gowin.

Jarosław Gowin wskazał, że poprzednie kontrole na uczelni nie wykazały żadnych nieprawidłowości. - Padają jednak kolejne zarzuty dotyczące ostatnich miesięcy, przychyliłem się więc do wniosku rektora Tukiendorfa i wkrótce wizytatorzy z ministerstwa pojawią się na uczelni – mówił minister.
Jarosław Gowin
Jarosław Gowin

Wiadomości z regionu

2019-04-18, godz. 22:00 Autobusy MZK w Opolu pojadą inaczej. Rozkład jazdy na Wielkanoc Małe zmiany w rozkładzie jazdy MZK w Opolu w związku ze świętami.W niedzielę (21.04) nie będą kursowały linie nr 7, 9,18, 28 i 80. Pozostałe linie pojadą zgod ... » więcej 2019-04-18, godz. 21:00 Radni Opola dali zielone światło prezydentowi ws. sprzedaży części udziałów spółki WiK Prezydent Opola pod gradobiciem pytań - tak można określić dyskusję na sesji rady miasta w sprawie sprzedaży części udziałów Wodociągów i Kanalizacji. Przypom ... » więcej 2019-04-18, godz. 21:00 Gogolin: przez wandali centrum przesiadkowe będzie w nocy zamknięte Nowo wyremontowane centrum przesiadkowe w Gogolinie będzie zamykane na noc. Podróżni na pociąg czekać będą „pod chmurką”. To wina wandali, którzy wzięli na ce ... » więcej 2019-04-18, godz. 19:00 Będzie tablica upamiętniająca wybory z 1989 roku. Radni Opola jednomyślni Radni Opola jednogłośnie zgodzili się na umieszczenia na pl. Wolności tablicy upamiętniającej ludzi pierwszej Solidarności. Tablica zostanie odsłonięta 4 czer ... » więcej 2019-04-18, godz. 18:31 Protestujący nauczyciele powołali Opolski Komitet Strajkowy Pracownicy placówek oświatowych i nauczyciele z Opolszczyzny powołali dziś (18.04) Opolski Komitet Strajkowy, który zrzesza wszystkie placówki z regionu, któr ... » więcej 2019-04-18, godz. 18:00 Schronisko dla bezdomnych w Pępicach przygotowuje się do Wielkanocy. "Chcemy by nasi podopieczni czuli się tu dobrze" Schronisko dla bezdomnych w podbrzeskich Pępicach przygotowuje się do świąt wielkanocnych. W ramach wielkiego tygodnia, podopieczni placówki biorą udział w re ... » więcej 2019-04-18, godz. 17:15 Wypadek przy budowie kanalizacji pod Ozimkiem. Nie żyje jeden z przysypanych robotników Do tragicznego wypadku doszło podczas budowy kanalizacji przy drodze powiatowej w miejscowości Schodnia, w gminie Ozimek. Podczas prowadzenia prac ziemnych do ... » więcej 2019-04-18, godz. 17:00 Opole szuka firmy, która zburzy Cieplak i wybuduje tam nową halę sportową Najpierw rozbiórka Cieplaka, a potem budowa hali i Opolskiego Parku Sportu. Urząd Miasta w Opolu ogłosił przetarg i szuka wykonawcy inwestycji. » więcej 2019-04-18, godz. 17:00 USK w Opolu: lekarze wszczepili najnowszy model zastawki aortalnej. Wcześniej zrobiono to jedynie w Katowicach Najnowocześniejszą zastawkę aortalną przy użyciu metody mało inwazyjnej wszczepili 85-letniej pacjentce lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. ... » więcej 2019-04-18, godz. 16:25 Wielkanoc: świąteczne życzenia od wojewody i wicewojewody Życzymy pięknych świąt Wielkiejnocy. W ten wspaniały wiosenny okres, życzymy Państwu dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności i oczywiście wspaniałych świąt. Życz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »